Slovėnija ketvirtadienį paskelbė, kad uždraus atvykti į šalį dviem Izraelio kraštutinių dešiniųjų pažiūrų ministrams, o tai, pasak valdžios institucijų, yra pirmas toks atvejis Europos Sąjungoje.
Nacionalinio saugumo ministras Itamaras Ben Gviras ir finansų ministras Bezalelis Smotrichas bus paskelbti nepageidaujamais asmenimis, sakoma Slovėnijos vyriausybės pareiškime, kuriame jie kaltinami „savo genocidiniais pareiškimais“ kurstantys „ypatingą smurtą ir rimtus palestiniečių žmogaus teisių pažeidimus“.
Birželio mėnesį Australija, Kanada, Didžioji Britanija, Naujoji Zelandija ir Norvegija įvedė panašias sankcijas B. Smotrichui ir I. Ben Gvirui, pagrindiniams koalicijos partneriams ministro pirmininko Benjamino Netanyahu vyriausybėje.
I. Ben Gviras ir B. Smotrichas susilaukė tarptautinės kritikos dėl savo bekompromisės pozicijos dėl karo Gazos Ruože ir komentarų apie gyvenvietes okupuotame Vakarų Krante, kitoje Palestinos teritorijoje.
B. Smotrichas, gyvenantis vienoje Vakarų Kranto gyvenvietėje, palaiko jų plėtrą ir ragina aneksuoti šią teritoriją.
„Tai pirmoji tokio pobūdžio priemonė ES“, – apie draudimą sakė Slovėnijos užsienio reikalų ministrė Tanja Fajon.
Gegužės 21 dieną Slovėnijos prezidentė Nataša Pirc Musar kreipimesi į Europos Parlamentą paragino ES imtis griežtesnių veiksmų ir pasmerkė „genocidą“ Gazoje.
Gegužę Slovėnija buvo viena iš šešių Europos šalių, pareiškusių, kad „griežtai atmeta bet kokius demografinius ar teritorinius pokyčius Gazoje“ po to, kai Izraelis paskelbė apie planus išplėsti savo karinę operaciją šioje palestiniečių teritorijoje.
Praėjusiais metais Slovėnija paskelbė pripažįstanti Palestinos valstybę po Airijos, Norvegijos ir Ispanijos, o šiuos žingsnius iš dalies paskatino Izraelio bombardavimo Gazos Ruože po 2023 m. spalio 7-osios „Hamas“ išpuolių prieš Izraelį pasmerkimas.
Palestinos valstybę pripažįsta beveik 150 šalių.