Aukščiausiasis pasaulio teismas trečiadienį pareiškė, kad valstybės yra teisiškai įpareigotos kovoti su klimato kaita, o to nedarymas yra „neteisėta veika“, galinti atverti kelią reparacijoms.
Šį Tarptautinio Teisingumo Teismo (TTT) sprendimą atidžiai stebėjo teisės ekspertai, kurie sakė, kad teisėjų nuomonė gali tapti lūžio tašku aplinkosaugos teisingumo ir klimato bylų srityje visame pasaulyje. TTT patariamosios nuomonės nėra įpareigojančios, tačiau turi didelę moralinę ir teisinę reikšmę.
Jungtinės Tautos (JT) buvo pavedusios penkiolikai TTT – Hagoje įsikūrusio JT teismo, nagrinėjančio ginčus tarp valstybių – teisėjų atsakyti į du esminius klausimus. Pirma – ką valstybės turi daryti pagal tarptautinę teisę, kad apsaugotų aplinką nuo šiltnamio efektą sukeliančių dujų išlakų „dėl dabarties ir ateities kartų“? Antra – kokie padariniai laukia valstybių, kurių išlakos padarė žalą aplinkai, ypač pažeidžiamoms žemumose esančioms salų valstybėms?
Skelbdamas sprendimą, TTT pirmininkas Yuji Iwasawa nurodė, kad klimato kaita kelia „neatidėliotiną ir egzistencinę grėsmę“, o valstybės, pažeidžiančios savo įsipareigojimus spręsti krizę, daro „tarptautiniu mastu neteisėtą veiką“. „Teisiniai tarptautiniu mastu neteisėtos veikos padariniai gali apimti (…) visišką žalos atlyginimą nukentėjusioms valstybėms restitucijos, kompensacijos ir satisfakcijos forma“, – nurodė teismas.
Institucija pridūrė, kad dėl to būtų sprendžiama nagrinėjant kiekvieną konkretų atvejį, jei būtų įrodytas „pakankamas tiesioginis ir aiškus priežastinis ryšys“ tarp „neteisėtos veikos ir žalos“. Teismas kartu pažymėjo, kad klimatas „turi būti apsaugotas dabarties ir ateities kartoms“, o neigiamas šylančios planetos poveikis „gali smarkiai pakenkti tam tikroms žmogaus teisėms, įskaitant teisę į gyvybę“.
Ekspertai sakė, kad prireiks laiko peržiūrėti visą patariamąją nuomonę – tai buvo didžiausia TTT kada nors nagrinėta byla. Siekdami priimti sprendimą, TTT teisėjai išnagrinėjo dešimtis tūkstančių puslapių dokumentų, kuriuos pateikė viso pasaulio šalys ir organizacijos.