Vakarų diplomatai ir vis daugiau Ukrainos valdininkų sutinka, kad Rusijos ir Ukrainos konflikto sprendimas yra įmanomas, iškeičiant okupuotas teritorijas į narystę NATO, rašo „Financial Times" (FT), cituodamas šaltinius. Ukrainos prezidento kanceliarija šią informaciją pavadino nesąmone.
Pasak FT, Vakarai svarsto galimybę išspręsti konfliktą, kuriame Rusija išlaiko faktinę, bet ne teisinę kontrolę dalyje tarptautiniu mastu pripažintos Ukrainos teritorijos. Kartu jame numatytas tylus susitarimas, kad ateityje šios žemės turėtų sugrįžti Ukrainai valstybę, tačiau diplomatinėmis priemonėmis.
Neįvardytas Vakarų diplomatas leidiniui teigė, kad teritorinės nuolaidos mainais į narystę NATO gali būti geriausias variantas konfliktui išspręsti.
Ukrainos narystė NATO turėtų būti vykdoma pagal vadinamąjį Vakarų Vokietijos modelį - tai yra, saugumo garantijos nebus taikomos Rusijos kontroliuojamoms teritorijoms. Iš pradžių, 1955 m., į NATO įstojo tik Vakarų Vokietija. Buvusios VDR teritorija prisijungė prie bloko tik po Vokietijos suvienijimo 1990 m.
Anksčiau scenarijų, pagal kurį Ukraina galėtų būti priimta į NATO be Rusijos kontroliuojamų teritorijų, pripažino atsistatydinęs aljanso generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas. Interviu su FT jis paminėjo sovietų ir suomių karą, pažymėdamas, kad suomiai atsisakė 10 proc. teritorijos, bet gavo patikimą sieną.
Nepaisant to, šaltinis Ukrainos prezidento biure patikino, kad niekas nepasiūlė Kijevui saugumo garantijų, apie kurias rašo FT.
„Tai nesąmonė. Tokio pokalbio iš viso nėra. Niekas Vakaruose oficialiai ir aiškiai nepasiūlė Ukrainai tokių saugumo garantijų, kurios neabejotinai užkirstų kelią ginkluoto konflikto plėtrai ar pasikartojimui", - Ukrainos kanalui „Channel 24" sakė šaltinis.
Pasak jo, Vakarai bijo leisti Ukrainai smogti į Rusijos teritoriją ilgojo nuotolio ginklais. „O mes neprekiaujame suverenitetu ir teritorijomis", - nurodė Ukrainos prezidento biuras.
2022 metų rugsėjį Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pateikė prašymą skubiai priimti Ukrainą į NATO. V.Zelenskis ne kartą pažymėjo, kad Ukraina negali įstoti į NATO, kol vyksta karo veiksmai, tačiau Kijevas nori gauti aiškų signalą, kad prisijungimas prie aljanso įvyks pasibaigus ginkluotam konfliktui.
Maskva priešinasi Ukrainos stojimui į NATO. Birželio viduryje prezidentas Vladimiras Putinas išvardijo derybų dėl konflikto sprendimo pradžios sąlygas, tarp jų įvardindamas Ukrainos atsisakymą prisijungti prie aljanso.