Laiko, per kurį Ukrainos karą būtų galima tikėtis užbaigti taikos derybomis, lieka vis mažiau. Tokią nuomonę išsakė buvęs JAV pasiuntinys Saudo Arabijoje Deividas Randelas (David H. Rundell) ir buvęs politinis JAV centrinės vadovybės patarėjas Maiklas Gfeleris (Michael Gfoeller). Jų mintis pateikė leidinys „Newsweek".
Apžvalgininkai paragino Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį įsiklausyti į grupės „The Rolling Stones" dainos „You Can't Always Get What You Want" („Tu negali visuomet gauti tai, ko nori") žodžius ir ruoštis deryboms. Jų nuomone, laiko karo Ukrainoje užbaigimui lieka vis mažiau.
„Šiuo metu ukrainiečiams reikia taikos, saugumo ir ekonomikos atgaivinimo. Niekas iš šitų dalykų nebus pasiekta, jeigu toliau tęsis karas, kurio neįmanoma laimėti, o laiko sureguliuoti konfliktą derybų keliu sparčiai mažėja", - teigia teksto autoriai.
D.Randelo ir M.Gfelerio nuomone, pergales Pirmajame ir Antrajame pasauliniuose karuose bei Pilietiniame JAV kare šventė net ta pusė, kuri turėjo geriausius generolus ir narsiausius kareivius, o ta, kuri turėjo didžiausius žmogiškuosius išteklius ir stipriausią industrinę bazę.
„Tikėtina, taip pat bus ir šiame kare. Ukrainos planuoto kontrpuolimo sėkmė vis dar kelia abejonių, o nesėkmė smarkiai pablogintų derybines Kijevo pozicijas", - įsitikinę apžvalgininkai.
Pasak D.Randelo ir M.Gfelerio, NATO pozicija pagalbos Ukrainai klausimu politiškai silpsta, kadangi Vakarų mokesčių mokėtojai jau pajuto neigiamas Kijevo finansavimo pasekmes. Užsitęsęs konfliktas, jų nuomone, sekina Aljanso ginklų atsargas, stiprina Kinijos bei Rusijos pozicijas ir palieka JAV be paramos globaliuose Pietuose.
Norint sustabdyti konflikto eskalaciją, apžvalgininkų vertinimu, NATO reikia atsisakyti Ukrainos stojimo į Aljansą planų bei surengti JTO prižiūrimą referendumą dėl keturių regionų, kuriuos Rusija pareiškė prisijungianti.
„Be referendumo, kuris leistų taikiu būdu pasiekti esminių tikslų, Rusija, siekdama jėga užvaldyti visus keturis regionus, ir toliau kovos", - teigia D.Randelas ir M.Gfeleris.
Jų nuomone, konfliktas Ukrainoje kenkia pasauliniam JAV autoritetui ir veda link to, kad vis daugiau šalių susimąsto apie atsisakymą JAV dolerio kaip rezervinės valiutos. Straipsnyje taip pat primenama, kad tokios šalys kaip Kinija, Indija, Turkija ar Vengrija sankcijų Rusijai klausimu turi savo nuomonę.
Apžvalgininkų teigimu, vienu iš Maskvos ir Kijevo taikos derybų punktų privalo būti Ukrainos narystės ES klausimas. Taip pat Vakarams reikėtų susimąstyti apie sankcijų Rusijai atšaukimą, kadangi jos stipriai pakenkė pačiai Europai.
Tai, kad taikos derybos tarp Ukrainos ir Rusijos gali prasidėti dar šiais metais, teigė ir buvęs JAV valstybė sekretorius Henris Kisindžeris (Henry Kissinger), duodamas interviu „CBS Sunday Morning".
Pasak jo, Kinijos įsitraukimas į derybinį procesą artina lūžio momentą ir gali sustatyti viską į vietas. „Manau, kad iki 2023 m. pabaigos mes kalbėsime ne tik apie derybinius procesus, bet ir apie realias derybas", - prognozavo H.Kisindžeris.