respublika.lt

Vašingtono kova su Pekinu įsibėgėja

(44)
Publikuota: 2025 balandžio 14 18:46:27, Petras Šuliauskas
×
nuotr. 1 nuotr.
Donaldo Trampo pradėto muitų karo įkaitu gali tapti visas pasaulis. EPA-Eltos nuotr.

Tik įvestų JAV tarifų prekybos partneriams sustabdymas parodė Kinijai, kad prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) yra pasirengęs atsisakyti savo tikslų dėl galimų ekonominių sunkumų, rašo „The New York Times".

 

Skirtingos pozicijos

D.Trampas nurodė atidėti tarifus dėl neigiamos akcijų rinkų reakcijos ir spartaus vyriausybės obligacijų pajamingumo kilimo. Tai darydamas jis atskleidė Kinijos prezidentui Si Dzinpingui (Xi Jinping), kad, skirtingai nei Kinija, turi „silpną vietą". Pekinas jau seniai tikslingai įgyvendina savo politiką, net jei tai gali sukelti ekonomines ar humanitarines katastrofas.

Kinijos socialiniuose tinkluose plinta vaizdo įrašas, kuriame Mao Dzedungas (Mao Zedong) kalba apie Korėjos karą: „Mes kovosime tol, kol jie norės kovoti, ir mes kovosime iki visiškos pergalės". Šiais įrašais pasidalijo ir Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Mao Ninis (Mao Ning), pavadinęs JAV „popieriniu tigru". „Netikėkite šiuo blefu. Vienas smūgis ir jie subyrės", - pridūrė jis.

Kiti komentatoriai, kalbėdami apie Kinijos gebėjimą įgyvendinti griežto taupymo politiką sunkiais laikais, priminė „Didįjį šuolį": 1958-1962 m. vykdytą industrializaciją, kuri sukėlė badą ir nusinešė milijonus žmonių gyvybių. „Ištverkite sunkumus metus, dvejus ar trejus, ir mes pakeisime situaciją", - tuo metu ūkininkams patarė M.Dzedungas, ragindamas juos valgyti sėlenas ir valgomus laukinius augalus.

Si Dzinpingas irgi periodiškai kalba apie sunkumų įveikimo naudą. Jis gimė revoliucionierių šeimoje, jo tėvas, tapęs vicepremjeru, buvo represuotas, kai dabartiniam Kinijos lyderiui buvo devyneri metai. Būdamas 16-os, Si Dzinpingas turėjo persikelti į kaimą ir dirbti ūkyje. „Tie septyneri sunkūs metai, kuriuos praleidau kaime, man buvo didelis išbandymas. Kai vėliau susidurdavau su sunkumais, galvodavau, kad net ir tokiomis atšiauriomis sąlygomis vis tiek galiu kažką padaryti", - prisiminė jis.

Visgi ir Si Dzinpingas turi „silpną vietą": jis negali leisti, kad krizinė situacija paveiktų jo valdymo teisėtumą.

Balandžio 9 d. D.Trampas 90 dienų sumažino muitą visoms šalims iki 10 proc., išskyrus Kiniją, kuriai buvo įvestas 145 proc. tarifas. Kinija nuo balandžio 12 d. taiko 125 proc. muitą JAV prekėms.

Jokių išimčių

Penktadienį „Bloomberg", cituodama JAV muitinės ir sienų apsaugos tarnybą, pranešė, kad JAV administracija panaikino išmaniesiems telefonams, kompiuteriams ir kitai elektronikai taikytus padidintus muitus. Komentuodama šiuos veiksmus Kinijos prekybos ministerija pavadino juos mažu JAV žingsniu, kuriuo siekiama ištaisyti klaidingas ankstesnes priemones.

Sekmadienį JAV prekybos sekretorius Hovardas Latnikas (Howard Latnick) pareiškė, kad JAV administracija, laikinai atleidusi išmaniųjų telefonų, kompiuterių ir kitos elektronikos siuntas nuo abipusių muitų, vėliau planuoja joms taikyti atskirus tarifus. Jis taip pat nurodė, kad šios prekės pateks į puslaidininkių kategoriją, kuriai muitai bus įvesti po mėnesio ar dviejų.

O štai D.Trampas patikino, kad Vašingtonas netaikė jokių išimčių iš Kinijos importuojamoms prekėms.

„Niekas negalės „nušokti nuo kabliuko" dėl nesąžiningų prekybos balansų ir nepiniginių tarifų barjerų, kuriuos prieš mus panaudojo kitos šalys, ypač blogiausiai su mumis besielgianti Kinija, - rašė jis socialiniame tinkle „Truth Social". - Penktadienį nebuvo paskelbta jokių išimčių prekybos muitams. Šiems produktams taikomi galiojantys 20 proc. muitai dėl fentalinio ir jie buvo perkeliami į kitą tarifų „krepšelį". Meluojanti žiniasklaida tai žino, bet apie tai neinformuoja."

Jis pažymėjo, kad administracija tirs, ar elektronikos tiekimo grandinei taikomi tarifai atitinka JAV nacionalinio saugumo interesus. „Paaiškėjo, kad turime gaminti produktus JAV ir nebūsime kitų šalių įkaitais. Ypač - priešiškų prekybos jėgų, tokių kaip Kinija, kurios padarys viską, ką gali, kad parodytų nepagarbą Amerikos žmonėms. Mes taip pat negalime leisti, kad jie prekyboje ir toliau tyčiotųsi iš mūsų, kaip tai darė dešimtmečius. Tos dienos baigėsi", - apibendrino D.Trampas.

Analitikai perspėja, kad ekonominiai JAV ir Kinijos nesutarimai gali peraugti į karinį konfliktą, tačiau, pasak jų, galimybių šalims susitaikyti dar yra.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
24
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (44)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar naudojatės socialiniais tinklais?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar lankėtės Rusijoje arba Baltarusijoje per pastaruosius trejus metus?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+9 +15 C

+10 +15 C

+12 +17 C

+12 +15 C

+23 +26 C

+23 +25 C

0-5 m/s

0-4 m/s

0-3 m/s