respublika.lt

Mada buvo svarbi visais amžiais

(11)
Publikuota: 2023 gegužės 28 18:55:49, Parengė Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Žmogus, sukūręs bikinį, suprato, kad jo išradimas sukrės pasaulį. Eltos nuotr.

Mums atrodo, kad mados tendencijas nustato savo kūrinius ant pakylų demonstruojantys dizaineriai, tačiau iš tiesų daugelis mados elementų buvo sugalvoti jau labai seniai arba atsitiktinai. Kaip sagos ant švarko rankovių yra susijusios su Napoleonu Bonapartu, kodėl džinsai vadinasi džinsai arba kas sieja bikinį ir atominę bombą? Supažindiname su 20 netikėtų faktų apie madą.

 

Vatikanas draudė vilkėti bikinį

Bikinio išradimas sukėlė pasipiktinimo bangas visame pasaulyje. Kūną menkai dengiantis maudymosi kostiumas buvo uždraustas Australijoje, Ispanijoje, Italijoje ir Belgijoje. Negana to, Vatikanas oficialiai paskelbė, kad vilkėti bikinį yra nuodėmė.

Drabužių kainos mažėja


Išplėtojus gamybą, dabar drabužių parduotuvėje galima gerokai sutaupyti, lyginant su tuo, kas buvo prieš 10, 20 ar 30 metų. Paskaičiuota, kad nuo 1992 metų drabužiai vidutiniškai atpigo 9 proc.

Standartinis drabužių dydis keičiasi

„Idealaus" dydžio atsiradimas labai smarkiai paveikė drabužių dydžių pokyčius. Jeigu jūs dabar dėvite XS dydžio drabužius, 1967 m. jūsų dydis galėjo būti L. Be to, pastebėta, kad kuo brangesni drabužiai, tuo labiau mažėja jų dydžiai, nepriklausomai nuo dydžių lentelių.

Pieštuko formos sijoną ir A silueto sijoną sugalvojo tas pats žmogus

Tokie sijonai tapo madingi XX a. 6-me dešimtmetyje, o abu siluetus sukūrė garsus prancūzų modeliuotojas Kristianas Dioras (Christian Dior).

Kinijoje mergaitėms dėl mados būdavo rišamos pėdos

XX a. pradžioje Kinijoje moterys tvarstydavo dukterims pėdas, kad šios nebeaugtų. Miniatiūrinės pėdos buvo laikomos grožio idealu. Netrukus tokia praktika buvo uždrausta, nes pėdos tiek deformuodavosi, kad mergaitės nebegalėdavo vaikščioti.

Juodos spalvos drabužiai būdavo dėvimi tik gedint

Viktorijos epochoje moterys po vyro mirties gedėdavo dvejus metus ir rengdavosi juodai. Šiandien panašių taisyklių laikomasi kai kuriose katalikiškose šalyse. O iki juodų gedulingų drabužių mados gedulo spalva būdavo balta, per vestuves baltai niekas nesirengdavo.

Bikinis buvo pavadintas salos vardu

Žmogus, sukūręs bikinį, suprato, kad jo išradimas sukrės pasaulį. Tas žmogus - prancūzų dizaineris Luji Rearas (Louis Reard). Naują madingą maudymosi kostiumą jis pavadino Bikinio atolo vardu - būtent ten amerikiečiai išbandė pirmąsias atomines bombas. L.Rearas pasirinko šį pavadinimą, nes žinojo - bikinis pasaulyje sukels sprogusios bombos įspūdį.

Dėkokite Tutanchamonui už akių apvadus

Senovės Egipte apvedžioti akis buvo populiaru tiek tarp moterų, tiek tarp vyrų. Bet vėliau, iki XX a. 3-ojo dešimtmečio akių apvadais niekas nesinaudojo. Būtent tada, 1922-iais, buvo rastas faraono Tutanchamono kapas, jo atvaizdas su paryškintomis akimis paplito po visą pasaulį. Nuo tada akių apvadai yra privaloma moteriškos kosmetinės turinio dalis.

Kadaise drabužių spalva nurodydavo priklausomybę tam tikram sluoksniui

Šiandien renkamės dėvėti tokios spalvos drabužius, kokia mums patinka ir tinka. Viduramžiais drabužių spalvą lemdavo juos dėvinčiojo socialinė padėtis. Aristokratai visada rengdavosi raudonai, pirkliai ir bajorai rinkdavosi žalios spalvos aprangą. O valstiečiai rengdavosi rudų atspalvių drabužiais. Suprantama, vilkėti kito socialinio sluoksnio spalvos drabužius buvo neleistina.

10. „Tanga" stiliaus kelnaitės iš pradžių buvo dėvimos iš kuklumo

Šiuolaikinės „tanga" modelio kelnaitės nebuvo sukurtos tam, kad nesimatytų jų kraštas dėvint smarkiai prigludusius džinsus. 1939 m. Niujorko meras Fiorelas Lagardija (Fiorello La Guardia) pasipiktino tuo, kad šokėjos publikai pasirodydavo apsinuoginusios ir įsakė artistėms prisidengti intymias vietas. Tada ir buvo sukurtas modelis „tanga", gana populiarus ir dabar.

Pietų Korėjoje veikė tikra mados policija

Kai visame pasaulyje išpopuliarėjo mini sijonėliai, konservatyvios Pietų Korėjos ši mada nesužavėjo. Vyriausybė išleido įsaką dėl policijos dalinio įsteigimo, kurio darbas būtų matuoti moterų sijonų ilgį. Už pernelyg trumpą sijoną moteris galėdavo gauti baudą arba net sėsti į kalėjimą.

Žodį „džinsai" įvedė jūreiviai

Žodis „džinsai", kuriuo dabar vadiname kelnes iš tankaus mėlyno audinio (denimo) yra kilęs iš iškraipyto Italijos Genujos miesto pavadinimo, kur nuo Viduramžių buvo gaminamas šis audinys. Kadangi šioms kelnėms skirtas audinys laivais buvo gabenamas iš Genujos, audinio siuntos dėžės būdavo pažymėtos antspaudais „Genes" (prancūziškai „Genuja", tariama „Žyn"), o amerikiečiai jūreiviai juos skaitydavo „džyns". Taip ir prigijo žodis „jeans".

Bižuteriją sukūrė Koko Šanel


Koko Šanel (Coco Chanel) išpopuliarino ne tik „mažą juodą suknutę", bet ir bižuteriją. Jos dėka tapo madingi papuošalai su dirbtiniais akmenimis. Iki tol juvelyriniai dirbiniai buvo brangus malonumas, bet puoštis buvo priimta tik tikrais brangakmeniais, kurie buvo prieinami ne kiekvienai moteriai.

Firma „Playtex" kadaise gamindavo skafandrus

Viena iš žinomų amerikiečių moteriškų apatinių drabužių gamybos kompanijų „Playtex" gali pasigirti tuo, kad jų gaminiai pasiekė Mėnulį. Žinoma, tai buvo ne apatiniai. Ant Mėnulio paviršiaus žengę Amerikos astronautai Nilas Armstrongas (Neil Armstrong) ir Bazas Oldrinas (Buzz Aldrin) vilkėjo „Playtex" pagamintus skafandrus.

Tamprų liemenėlės užsegimą išrado Markas Tvenas

Amerikiečių rašytojas Markas Tvenas (Mark Twain), „Tomo Sojerio nuotykių" autorius, buvo ir išradėjas, gavęs net kelis patentus, tarp kurių - „tamprus dirželis liemenėms, kelnėms ir kitiems gaminiams, kuriems reikia diržų". Tačiau jo išradimas šiandien naudojamas... gaminant liemenėles. Rašytojas taip pat išrado „lipnų albumą". Šiandien jo patentuotas hobis vadinasi skrepas arba skrepbukingas (angl. scrapbooking, iš „scrap" skiautė + „book" knyga) - rankdarbių rūšis, albumų dekoravimo technika.

Viktorijos epochoje moterys vyniodavosi į drėgną audinį

Prieš apsirengdamos suknelę, Viktorijos epochos damos susisukdavo į drėgną musliną. Dėl tokios gudrybės suknelė glaudžiai priglusdavo prie kūno. Žinoma, vaikščioti su drėgnu drabužiu buvo pavojinga, todėl gripo epidemija Paryžiuje nusinešė labai daug gyvybių.

Avalynė su „platforma" - gerokai ankstesnis negu XX a. 8-o dešimtmečio išradimas

Storapadžiai batai buvo avimi Azijoje ir Europoje jau XVI a. „Čiopinai", kaip jie buvo vadinami tais laikais, buvo skirti ir moterims, ir vyrams. Platformos aukštis kartais siekdavo 50 cm. Kuo aukštesnė platforma, tuo aukštesnė buvo avalynės savininko padėtis visuomenėje. Batus su aukštais kulnais pirmieji pradėjo avėti vyrai. Su tokiais batais buvo lengviau sėdėti balne ir kartu šaudyti iš lanko.

Priklijuojamos blakstienos buvo išrastos 1916 m.

Pirmosios pridėtinės blakstienos buvo gaminamos iš natūralių žmogaus plaukų, įpintų į plonytę marlę. Jas perukų meistras pirmą kartą pagamino 1916 m. nebyliojo kino aktorei Sinai Oven (Seena Owen). Filmo „Nepakantumas" režisierius D.B.Grifitas (D.W.Griffith) užsakė pagaminti tokias blakstienas, kurios mirksint liestų aktorės skruostus.

Sijonas - vienas pirmųjų aprangos elementų pasaulyje

Sijonas yra vienas seniausių drabužių. Yra žinoma, kad prieš atsirandant sijonams žmonės ryšėdavo tik strėnjuostes. Atsiradus sijonams juos iš pradžių segėdavo ir vyrai, ir moterys.

Napoleonas išrado sagas ant rankovių


Manote, kad sagos ant švarko rankovių yra nenaudingos? Mintis prisiūti jas ant rankovių pirmajam atėjo į galvą Napoelonui Bonapartui. Jo įsakymu visų armijos mundurų rankovės buvo papuoštos žalvarinėmis sagomis. O tai buvo padaryta visai ne dėl grožio. Imperatorius norėjo atpratinti savo kareivius šluostytis nosis viršutinių drabužių rankovėmis, nes jį tai labai nervino.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
8
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (11)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s