Kol suaugusieji ginčijasi dėl mokyklinių uniformų reikalingumo, vaikai jas ir toliau dėvi. Pasakojame apie moksleivių uniformas aštuoniose pasaulio šalyse.
Kuba
Moksleivių išvaizda Laisvės saloje griežtai reglamentuojama pagal amžių. Vyresnėse klasėse privaloma vilkėti žydros spalvos viršutinę aprangos dalį ir tamsiai mėlyną apatinę - kelnes ir sijonus, žemesniųjų klasių mokiniai vilki baltą „viršų" ir geltoną „apačią". O pradinėje mokykloje vaikai dėvi baltus marškinius su ryškios bordo spalvos kelnaitėmis (berniukai) arba sarafanais (mergaitės). Privalomas aksesuaras - pionieriškas kaklaraištis, dažniausiai raudonas, kai kada šviesiai mėlynas.
Turkmėnistanas
Ugdant jaunąją kartą pirmiausia reikia laikytis tautinių vertybių - taip mano Turkmėnistano prezidentas. Tai patvirtina mokyklinė uniforma. Tradicinės ilgos žalios smulkiais raštais papuoštos suknelės, rankomis siuvinėta tiubeteika ir dvi kasos, supintos su juodais šilkiniais kaspinais - tai mergaičių uniforma. Berniukams svarbiausia - tiubeteika. Jie ją nešioja išdidžiai, tarsi karūną.
Vietnamas
Mergina ant dviračio, vilkinti ilgą baltą marškinių tipo suknelę su tradicine kūgio formos skrybėle ant galvos - praktiškai Vietnamo klasika. Vyresniųjų klasių moksleivės ir šiandien dėvi baltą kaip sniegas tautinį kostiumą „aozai". Mekongo deltoje tai yra įprasta kasdieninė uniforma, o daugumoje kitų Vietnamo rajonų mokyklose ją rengiamasi tik vykstant svarbiems įvykiams ir ceremonijoms.
Dž.Britanija
Būtent šioje šalyje ir atsirado mokyklinės uniformos, ir dar XVI amžiuje. Dabar įstatymai nereikalauja jų dėvėti, bet uniformos visose mokyklose yra labai paplitusios ir skiriasi priklausomai nuo regiono ir konkrečios mokymo įstaigos. Anglijos „Christ's Hospital School" yra vadinama „mėlynų paltų mokykla". Uniforma, įvesta 1553 m. - tai ilgas mėlynas paltas, „teisėjo" kaklaraištis, trumpos kelnės (kiulotai) ir geltonos kojinės. 2011 m. moksleiviai nubalsavo už tai, kad uniforma nebūtų keičiama.
Butanas
Butano vaikai į mokyklą vaikšto vilkėdami tautinį drabužį, kurį dar neseniai kasdien vilkėdavo visi šalies gyventojai. Tradicinis vyriškas „chalatas" gho priekyje susiaučiamas taip, kad susidaro didelė kišenė, kurioje galima nešiotis net vadovėlius.
Japonija
Mergaičių jūreiviško stiliaus uniforma išpopuliarėjo jau XX a. 3-me dešimtmetyje, o XX a. pabaigoje tapo vos ne fetišu. Moksleivės su ja elgiasi kūrybiškai: baltas kojinaites iki kelių, kad nesmuktų, prie kojų priklijuoja specialiais klijais, o sijonėlius pakeliui į mokyklą pasiraitoja, kad būtų trumpesni.
Gana
Uniforma Ganos valstybinėse mokyklose yra vienoda ir privaloma: geltona it abrikosas viršutinė dalis, rudos kelnės ar sijonas. Atskirti vienos mokyklos mokinius nuo kitos kai kada galima iš emblemos kairėje krūtinės pusėje. Privaloma uniforma neturtingų šeimų vaikams kai kada tampa kliūtimi gauti išsilavinimą. Bet vyriausybė skurstantiems ją kartkartėmis išdalina nemokamai.
Pietų Korėja
Nors šiandien mokykloms nėra privaloma įvesti uniformą, daugiau kaip 90 proc. moksleivių ją vilki, ir dar mielai. Ji niekuo neypatinga: balti marškiniai, kaklaraištis, bleizeris, kelnės berniukams, sijonėliai mergaitėms. Bet mokyklinė uniforma šioje šalyje tapo praktiškai madingų drabužių sinonimu. Taip rengiasi net seniai iš vaikiško amžiaus išaugę modeliai ir dainininkai, trokštantys pelnyti jaunos auditorijos palankumą.