Kosmetika tapusi neatsiejama žmonių gyvenimo dalimi, bet kiek iš mūsų pažvelgia į jos sudėtį, juo labiau - ką tie smulkiomis raidelėmis parašyti pavadinimai mums reiškia? Neretam - nieko. Deja, rinkoje ne taip jau retai pasitaiko kosmetikos priemonių, kurių sudėtyje sveikatai pavojingos medžiagos.
Kenksmingos cheminės medžiagos
Europos chemijos agentūra koordinavo projektą, kurio metu 13 Europos ekonominės erdvės valstybių institucijų - tarp jų ir mūsų šalies Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) - patikrino beveik 4500 kosmetikos gaminių. Tyrimas parodė, kad net 285 patikrintuose kosmetikos gaminiuose buvo pavojingų cheminių medžiagų. Buvo vertinama, ar kosmetikos priemonėse nenaudojamos tokios uždraustos cheminės medžiagos, kaip: Perfluorononyl dimethicone, Cyclopentasiloxane (D5), Cyclotetrasiloxane (D4), Cyclomethicone, Perfluorooctylethyl triethoxysilane ir Perfluorononylethyl carboxydecyl PEG-10 dimethicone. Kosmetikoje naudoti jas draudžia ES reglamentas. VVTAT informacija, uždraustų cheminių medžiagų daugiausia buvo rasta akių ir lūpų pieštukuose, plaukų kondicionieriuose bei plaukų kaukėse.
Per šių metų pirmąjį pusmetį VVTAT Lietuvos rinkoje nustatė 79 pavojingus gaminius, iš kurių 13 buvo kosmetikos gaminiai. Per 2023 metus buvo nustatyti 133 pavojingi gaminiai, iš kurių 16 buvo kosmetikos gaminiai.
„Vartotojams visada patariame būti atidiems perkant internete: skaityti informaciją, tikrinti, ar nurodyti pardavėjo kontaktai, kritiškai vertinti pernelyg mažas kainas, pasidomėti atsiliepimais apie pardavėją elektroninėje erdvėje, - patarė VVTAT atstovė Dalia Malinauskienė. - Pirkdami internetu iš ne Europos Sąjungoje registruotų pardavėjų vartotojai prisiima atsakomybę dėl savo sandorio, nes, kilus problemoms, atsakingos institucijos paprastai negali padėti. Ypač pavojinga iš ne ES parduotuvių pirkti kosmetikos priemones ar kitas prie kūno besiliečiančias prekes, jeigu negalima patikrinti reklamuojamos sudėties, savybių ir pan."
VVTAT pažymi, kad visi nesaugūs ES rinkoje nustatyti produktai skelbiami Safety Gate portale - ES skubių pranešimų apie pavojingus ne maisto produktus sistemoje „Saugos vartai".
Pavojingesnės medžiagos - su fluoru
VVTAT informuoja, kad vartotojai turėtų itin atkreipti dėmesį į jau minėtas medžiagas. „Vakaro žinios" paprašė VU Chemijos ir geomokslų fakulteto, Chemijos instituto, Organinės chemijos katedros mokslininko prof. dr. Albino ŽILINSKO suprantamai paaiškinti, kuo šios medžiagos pasižymi ir kaip veikia.
Peržvelgęs į medžiagų sąrašą mokslininkas jas išskyrė į dvi grupes - junginius su fluoru ir junginius su siliciu (siloksanais).
Pasak profesoriaus, fluorinti junginiai pasaulyje naudojami jau ilgiau kaip 70 metų daugelyje sričių - kosmetikoje, gaisrinės saugos priemonėse, buities įrankiuose ir pan. „Pavojingesnės medžiagos yra su fluoru, gamtoje tokių medžiagų nėra, jos gaunamos cheminės sintezės metodais. Kalbame apie perfluoralkilintas ir polifluoralkilintas medžiagas (angliška santrumpa PFAS), kurios yra chemiškai labai patvarūs junginiai. Buityje galėtume rasti analogą tefloną, t.y. polimerą, sudarytą tik iš anglies ir fluoro, tai gana sunkiai sunaikinamas, galima sakyti, amžinas junginys", - kalbėjo mokslininkas.
Junginiai su fluoru gana tirpūs vandenyje, nenuostabu, kad ilgainiui jie patenka į upes, ežerus, jūras ir vandenynus... Net požeminiuose vandenyse galimi jų mikrokiekiai. Profesorius pažymi, kad praktiškai visų žinduolių organizmuose galime aptikti tokių junginių. „Medžiagos su fluoru yra bioakumuliacinės, šios medžiagos riebaluose nesikaupia, bet patenka į baltyminius audinius - kraują, kepenis, inkstus, raumenis. Ilgainiui, kaupiantis didesniems kiekiams, slopinamas imunitetas, kyla vėžinių susirgimų, kepenų pažeidimų, hormoninių sutrikimų rizika", - aiškino A.Žilinskas.
Atsiliepdamas apie vadinamuosius siloksanus, profesorius paminėjo, jog šie dažnai naudojami šampūnų gamyboje, siekiant plaukams suteikti blizgesio. Panaudojus priemonę su siloksanais ir ją nuplovus, visas vanduo per nuotekų sistemą galiausiai patenka į didžiuosius vandenis. Taigi, kenčia pasaulio ekosistemos (pvz., gaišta žuvys).
Kas tie parabenai?
Šiais laikais, ypač moterys, pirkdamos makiažo priemones renkasi priemones be parabenų. Mokslininkas A.Žilinskas aiškina: parabenai yra aromatiniai junginiai, kadangi jų molekulės struktūriškai panašios į žmogaus hormonus, organizmas juos priima kaip savus, vyksta konkurencinės reakcijos. „Parabenai daro įtaką mūsų reprodukcinei sistemai. Žinoma, mažais kiekiais tokios medžiagos nesukelia kenksmingų pasekmių, bet jei sistemingai naudosite priemones su parabenais, gali kilti problemų", - sakė pašnekovas.
Profesorius pataria kiek įmanoma mažiau naudoti kosmetikos, nebūtinų higienos priemonių ir visada žiūrėti į sudėtį, - nors ir mažomis raidelėmis parašyta. Rinktis kokybiškesnes priemones. Prieš naudojant naują kosmetiką ją išbandyti mažu kiekiu, ar nebus alerginės reakcijos. Naudoti priemonės nepersistengiant.
Kenkia sveikatai
Kosmetikos gaminiuose draudžiamų naudoti medžiagų yra daugiau nei 1300! Į ką žmonėms atkreipti dėmesį? Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakulteto, Chemijos instituto doc. dr. Jūratė JONIKAITĖ-ŠVĖGŽDIENĖ akcentavo, jog kosmetikos gaminiuose patariama vengti įvairių benzofenonų, kurie naudojami kaip UV filtrai.
„Įtariama, kad benzofenonas-3 yra endokrininę sistemą ardanti medžiaga. 4-aminobenzoinė rūgštis (PABA) pasižymi fotoalerginiu poveikiu. Įtariama, kad kai kurie ftalatai sukelia teratogeninį arba endokrininę sistemą ardantį poveikį", - dėstė J.Jonikaitė-Švėgždienė.
Tarp kosmetikos priemonių, kuriose gali būti ftalatų, yra nagų lakai, plaukų lakai, losjonai po skutimosi, valikliai ir šampūnai.
„Šampūnuose taip pat gali būti etanolamino junginių. Dietanolaminas yra uždraustas naudoti dėl susidarančių kancerogeninių nitrozaminų, kurie gali sukelti kepenų auglius, - aiškino J.Jonikaitė-Švėgždienė. - Burnos skalavimo skysčiuose, dantų pastose, muiluose dažnai sutinkamas triklozanas, pasižymintis antibakterinėmis savybėmis. Manoma, kad jis turi neigiamą poveikį skydliaukei ir reprodukciniams hormonams, vaikams gali sukelti alergines reakcijas, kontaktinį dermatitą.
Talko milteliai gali būti pavojingi, jeigu yra užteršti asbestu, kuris yra kancerogenas bei sukelia įvairias plaučių ligas. Tai pat klausimų kelia produktai su žymėjimu fragrance ar parfum, jeigu nenurodoma, kokios konkrečiai cheminės medžiagos naudotos, nes po šiuo terminu gali slėptis daug įvairių junginių."
Tikslas - saugi kosmetika
VU mokslininkai jau ne vienerius metus tiria kosmetikos gaminius, siekiant nustatyti įvairius uždraustus ar pavojingus kosmetikos gaminių ingredientus bei nustatyti jų sąryšį su įvairiomis alerginėmis odos reakcijomis.
J.Jonikaitė-Švėgždienė pasakojo, jog VU tyrėjai ieško naujų natūralių biologiškai aktyvių medžiagų, pasižyminčių prieuždegiminiu, priešbakteriniu ar kitokiu teigiamu poveikiu odai, tačiau nesukeliančių šalutinių alerginių reakcijų. Tyrinėjami įvairūs augaliniai ekstraktai, jų sąveika su kitais kosmetikos priemonių ingredientais bei jų panaudojimo vaistuose bei kosmetikos priemonėse galimybės. Bendradarbiaujama su įmonėmis, kurios gamina tokius kosmetikos produktus.
VU Chemijos ir geomokslų fakulteto mokslininkai bendradarbiauja su verslo įmonėmis ir to vaisius - sukuriamos inovatyvios kosmetikos priemonės. Atsižvelgiant į visuomenės susidomėjimą tvariais, ekologiškais bei saugiais vartoti kosmetikos gaminiais, VU nuo šių metų rudens siūlo naują bakalauro studijų programą „Kosmetinė chemija".
Lietuvos rinkoje nustatyti pavojingi kosmetikos produktai (tik keletas pavyzdžių)
- Tualetinis vanduo vyrams „BLUE for MAN", kilmės šalis Kinija. Rimta rizika (cheminis pavojus). Cheminė medžiaga Butylphenyl Methylpropional susijusi su toksiniu poveikiu reprodukcijai, gali pakenkti vaisingumui ir negimusiam vaikui.
- Purškiamas pienelis ploniems besielektrinantiems plaukams „Nook Magic arganoil extra volume milk primer anti-frizz volumizing milk spray for fine & electric hair". Kilmės šalis Italija. Cheminis pavojus. Nustatyta draudžiama medžiaga Butylphenyl Methylpropional.
- Gaminys - „Dr Sebagh Instant Fix Eye Lift Gel" pakeliamasis akių gelis. Kilmės šalis Prancūzija. Rimta rizika - cheminis pavojus (cheminė medžiaga ciklotetrasiloksanas susijusi su toksiniu poveikiu reprodukcijai, gali pakenkti vaisingumui ir negimusiam vaikui, gali sukelti ilgalaikį žalingą poveikį vandens gyvūnijai).
- Apsauginis pienelis nuo saulės vaikams „MIL MIL DELICE SOLAIRE SPF30" 250 ml. Kilmės šalis Italija. Cheminis pavojus. Kosmetikos gaminyje tyrimais nustatyta konservanto 2-fenoksietanolio koncentracija (1,668 proc.) viršija didžiausią leidžiamą koncentraciją (1,0 proc.).
Šaltinis - VVTAT