Neseniai Lietuvoje svečiavosi du Naujosios Zelandijos gyventojai - Elžbieta ir Fredas Smitai (Elisabeth ir Fred Smit). Sutuoktiniai papasakojo apie savo jau aštuntus metus (2014-2022) trunkančią kelionę aplink pasaulį. Jos išskirtinumas yra tas, kad garbingo amžiaus sulaukusi pora keliauja dar 1957 metais pagamintu „Mercedes-Benz 220S", kurį patys keliautojai vadina „Abel".
Netikėtumai ir atradimai
Į aštuntą dešimtį įkopę Elžbieta ir Fredas patikslino, kad jie abu yra kilę iš Nyderlandų ir susipažino dar būdami 16-mečiai. Nuo tada nebesiskirianti pora kartu nugyveno ilgą gyvenimą, o dabar nusprendė leistis į „amžiaus kelionę". Idėja - keliauti aplink pasaulį - kilo pavarčius senus automobilių žurnalus, kuriuose buvo aprašomi įvairūs raliai, ilgo nuotolio lenktynės ir rekordiniai važiavimai.
Fredas neslėpė, kad pradėjus planuoti kelionę, pirmas ir esminis klausimas buvo - ar ją atlaikys 65 metų automobilis. Tai paskatino sutuoktinius pasidomėti tiek modelio „220S", tiek bendra „Mercedes-Benz" automobilių istorija. Tuomet ir paaiškėjo, kad šie automobiliai puikiai pasirodė daugelyje ralių ir varžybų. Tai nuramino sutuoktinius ir jie pradėjo ruoštis į kelią.
Elžbieta patikslino, kad jie iš pat pradžių nusiteikė, jog nakvos ne viešbučiuose, todėl buvo pasirūpinta visus dviejų žmonių poreikius tenkinančiu kemperiu „Zambezi", kuriame tilpo ir būtiniausi poros daiktai.
Pasirengimas užtruko porą metų ir pagaliau 2014-ais buvo leistasi į kelią. Pirmiausia keliautojai atvyko į Šiaurės Ameriką, kurią išmaišė skersai išilgai. Tiesa, nors ir labai graži, Kanada keliautojus pasitiko nelabai svetingai - juos aplankė grizliai, o vėliau sugedo „Abel". Laimei, viskas baigėsi sėkmingai ir po poros Šiaurės Amerikoje praleistų metų pora tęsė savo iškylą.
Pasiekę Centrinę Amerika keliautojai susidūrė su netikėta problema - paaiškėjo, kad juodas jų automobilio stogas tiesiog traukte traukia saulės spindulius, todėl vidus smarkiai įkaista. Važiavimas „pirtyje" neteikė malonumo, todėl reikėjo skubiai ieškoti sprendimo. Netrukus juoda „Abel" pasipuošė baltu stogu bei variklio dangčiu. Kadangi keliauti vėl tapo smagu, pora nusprendė neskubėti ir Meksikoje užtruko ilgiau negu planavo. Beje, būtent Meksikoje, galvojant tiek apie savo, tiek apie automobilio saugumą, kelis kartus teko nakvoti viešbučiuose.
Aplankę turistų rečiau lankomas vietas (kas buvo vienas iš kelionės tikslų), Smitai judėjo toliau. Nepaisant automobilio amžiaus, jis sėkmingai pasiekė Pietų Ameriką įveikė 5000 m aukščio Andų kalnų perėjas. Pastarasis žemynas keliautojus irgi pasitiko išbandymais - Brazilijos Amazonės džiunglės jiems į kompaniją pasiūlė alkanų jaguarų, o Gvatemaloje tiek palapinę, tiek automobilį bandė užimti didžiulės skruzdėlės.
Kita vertus, įveikę visus sunkumus Smitai buvo „apdovanoti" ir turėjo galimybę pasigrožėti Galapagų salomis bei Antarktidos ledynais.
Pradiniame etape kelionę aplink pasaulį buvo planuota baigti 2021 metais, tačiau planus pakoregavo Covid-19 pandemija. Laimei, keliautojai spėjo grįžti į Naująją Zelandiją ir porą metų praleido keliaudami namų keliais.
2022 metais jie savo kelionę pratęsė Senajame žemyne. Beje, ji irgi prasidėjo nuotykiais - norint gauti Europoje galiojantį draudimą, Smitams teko savo automobilį įregistruoti Anglijoje. Iš Ūkanotojo Albiono, per Nyderlandus jie patraukė šiauriausią Europos ir labiausiai nuo jų namų nutolusį tašką - Nordkapą. Aplankę šią turistų mėgstamą vietą sutuoktiniai leidosi pažindintis su Senuoju žemynu ir trumpam užsuko į Lietuvą. Pasižvalgę po mūsų regioną, vėliau jie planuoja keliauti į Artimuosius Rytus bei į Afriką. Iš šio žemyno, jeigu planai eilinį kartą nepasikeis, 2025 metais sutuoktiniai galvojo grįžti į Australiją. Visgi, labai tikėtina, kad taip nenutiks...
Važiuosime dar labai ilgai
Bendraudamas su „Vakaro žiniomis" Fredas patikslino, kad jų kelionės tikslas yra... keliauti.
„Tai nėra varžybos, ralis ar rekordo siekimas. Mudu su žmona tiesiog keliaujame, atrandame naujas vietas ir grožimės mus supančiu pasauliu. Darbai nudirbti, vaikai mus palaiko, tad kodėl turėtume sėdėti namie? - retoriškai klausė vyras. - Be to, su kelionėmis susijęs visas mudviejų gyvenimas. Kai baigiau mokslus ir pradėjau dirbti, darbo reikalais teko daug keliauti. Dažnai kartu vykdavo ir Elžbieta. Mudviem tai yra įprasta ir nelabai įsivaizduoju mūsų ramiai sėdinčių namie."
Paklausus, ar neišvargino kartu su žmona ribotoje erdvėje praleisti 7 metai ir kiek dar planuoja važiuoti, vyras nusijuokė.
„Mudu su žmona esame panašaus amžiaus (Fredui 72-eji, Ežbietai -71-eri - aut. past.), vienodai žiūrime į gyvenimą, sutampa mūsų poreikiai ir įpročiai, tad puikiai sutariame visose situacijose. Tai labai praverčia, planuojant maršrutus ar sprendžiant probleminius klausimus. Turbūt todėl ir kelionė vyksta sklandžiai, nesusiduriant su kokiais nors labai rimtais ar sudėtingais iššūkiais, - pasakojo Fredas. - Kalbant apie važiavimą, tai dabar galvojame, kad keliausime tol, kol tai daryti leis sveikata. Arba kol draudimo agentūros draus mūsų automobilį. Daugiau kliūčių kaip ir nėra, todėl negaliu įvardinti ir tikslios kelionės pabaigos datos, bet tikiuosi, kad ji bus dar negreitai".