respublika.lt

Gyvenimas laukiant karūnos

(30)
Publikuota: 2022 spalio 01 18:00:00, Parengė Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 9 nuotr.
Princas Čarlzas gyveno mamos Elžbietos II-osios šešėlyje. EPA-Eltos nuotr.

Po karalienės Elžbietos II mirties D.Britanijos sostas atitenka jos sūnui, princui Čarlzui. Jis visada buvo motinos šešėlyje, tačiau, kaip ir ji, spėjo tapti rekordininku - seniausiu sosto įpėdiniu. Juokeliai apie „73 metų vyrą, kuris pagaliau gavo darbą", visiškai atitinka tikrovę: 1948 m. gimęs princas Čarlzas karūnos laukė ilgiau už bet kurį kitą paveldėtoją per visą šalies istoriją. Jo gyvenimas buvo gana sudėtingas, kupinas asmeninių dramų, o ir dabar ne visi britai palaiko jį kaip karalių. Kuo įsiminė naujasis Anglijos karalius, kuris nuo šiol vadinamas Karoliu III?

 

Dabartinis Jungtinės Karalystės monarchas Karolis III - pirmasis karalienės Elžbietos II ir Edinburgo hercogo princo Filipo vaikas. „Vakar vakare, dešimtą valandą ir keturiolika minučių, Jos Karališkoji Aukštybė princesė Elizabeta, Edinburgo hercogienė, laimingai pagimdė princą", - 1948 m. lapkričio 15-ąją pranešė „The London Gazette". Įpėdinio garbei suskambo Vestminsterio abatijos varpai, nuskambėjo 41 šventinė artilerijos salvė, o jūreiviai gavo dvigubą romo porciją.

Jo senelis, Jurgis VI, mirė, kai berniukui buvo vos treji. Jo mama tapo karaliene, o jis - sosto įpėdiniu ir iškart gavo keletą aukštų titulų. Elžbieta Čarlzą mokė jodinėti ir su juo leisdavo laiką po pusryčių bei penktos valandos arbatėlės. Kai kada ji ateidavo pažiūrėti, kaip sūnus yra maudomas. „Mama buvo tolima ir spindinti figūra, kuri, kvepėdama levandomis ir pasipuošusi vakarienei, ateidavo pabučiuoti prieš naktį", - prisimindavo Čarlzas. Pasak K.Keli (K.Kelley), knygų apie karališkosios šeimos narius autorės, kai Čarlzo sesuo Ana nenorėdavo atsiskirti nuo mamos, jis ją nusivesdavo, aiškindamas: „Ana, mamai negalima trukdyti. Ji užsiėmusi. Ji karalienė".

EPA-ELTA nuotr.

Čarlzas - pirmasis iš sosto paveldėtojų, lankęs mokyklą. Iki 8 metų jis buvo mokomas namuose, paskui pradėjo lankyti prestižinę mokyklą Vakarų Londone, o vėliau buvo išsiųstas į Gordonstouno mokyklą-internatą Škotijoje, kurioje mokėsi jo tėvas. Princas Filipas baiminosi, kad sūnaus charakteris yra pernelyg švelnus, todėl parinko mokymo įstaigą, garsėjusią griežta drausme. Karalienės sūnui kliūdavo ne tik nuo mokytojų, bet ir nuo bendraamžių, kurie jį erzindavo dėl atlėpusių ausų ir antsvorio. Čarlzas nebuvo pavyzdingas mokinys, jo pažymiai buvo vidutiniški. „Mokykla man neteikė tokio malonumo, kokį būtų galėjusi teikti - dėl tos priežasties, kad laimingiausias jaučiausi namuose", - vėliau sakė jis.

Baigęs mokyklą Čarlzas pažeidė karališkąją tradiciją - nevyko tarnauti armijoje, o iš pradžių baigė Kembridžo universitetą, tapdamas pirmuoju sosto įpėdiniu, įgijusiu aukštąjį išsilavinimą ir mokslinį laipsnį.

Vaikystėje Čarlzas mokėsi skambinti fortepijonu, o studijų Kembridže metais griežė violončele, taip pat dainavo chore - dalyvavo keliuose Bacho choro, garsaus ir seno mėgėjų kolektyvo, koncertuose. Vėliau Britanijos karūnos paveldėtojas globos 20 įvairių organizacijų, susijusių su menais. Tarp jų - Karališkoji opera, Karališkasis muzikos koledžas, ne vienas orkestras ir muzikinio lavinimo fondas.

Velso princo titulas Anglijos sosto įpėdiniams suteikiamas nuo ankstyvųjų viduramžių. Čarlzas, 21-asis Velso princas, titulą gavo 10 metų, o simbolinis titulo perdavimo ritualas (investitūra) įvyko, kai jam buvo 20 metų ir jis Velso universiteto koledže išmoko kalbėti valų kalba.

Išvengti karinės tarnybos Čarlzui nepavyko: nuo 1971 iki 1973 metų jis tarnavo Karališkajame laivyne, o paskui įgijo karo lakūno kvalifikaciją. Jis dažnai pilotuodavo karinius sraigtasparnius, transportinius lėktuvus ir net karališkosios šeimos lėktuvą - kol jį 1976 m. nesėkmingai nutupdė. Tiesa, niekas nenukentėjo, bet po avarijos princas artimųjų nebeskraidindavo.

EPA-ELTA nuotr.

Jaunystėje Čarlzas žavėjosi polu.Jis yra žinomas ir kaip didelis lapių medžioklės su skalikais mėgėjas. Šio savo pomėgio jis neišsižadėjo ir kampanijos už gyvūnų teises įkarštyje 1999 m. Po to, kai jis į medžioklę pasiėmė sūnus Viljamą ir Harį, ant jo pasipylė kritikos audra, o kai kas Čarlzo poelgį įvertino kaip tam tikrą politinį pareiškimą.

Jaunystėje Čarlzas garsėjo daugybe romanų. Beje, dar iki jų, 6-ojo deš. pradžioje, sosto įpėdinis norėjo vesti Kamilą Šend (Camilla Shand), kuri buvo kilusi iš smulkių dvarininkų, tačiau karališkajai šeimai mergina neatrodė tinkama pora sosto įpėdiniui. Praėjus daugybei metų pora vis dėlto susituoks.

Mažai kas žino, bet princesė Diana buvo ne pirmoji, kam Čarlzas piršosi. 1979 m. karališkoji šeima tiesiog privertė ji atsiklaupti prieš Amandą Načbul (Amanda Knatchbull), savo trečiosios eilės pusseserę ir legendinio karvedžio, paskutiniojo Indijos vicekaraliaus Luiso Mauntbeteno (Louis Mountbatten) anūkę. Tačiau mergina nesutiko tekėti.

Pirmąja britų karūnos paveldėtojo žmona tapo grafo Spenserio dukra Diana. Princas Čarlzas buvo pirmasis karališkosios šeimos narys, kuris dalyvavo gimstant jo vaikams. Metams bėgant jų santuoka pradėjo byrėti. Čarlzo jausmai Kamilai atgijo, ir nuo tada jo gyvenime prasidėjo skandalai, intrigos ir nesibaigiantys žurnalistų tyrimai. Spauda princą Čarlzą beveik visada vaizduodavo kaip „blogiuką", išdavusį žmoną. Nuo 1992 m. princas ir princesė gyveno atskirai, o 1996-iais išsiskyrė.

Čarlzas - pirmasis išsiskyręs sosto įpėdinis. Monarchams skirtis yra nepriimta, ir daugelį amžių šis principas D.Britanijoje veikė sklandžiai, šalies gyventojus apsaugodamas nuo skandalų. Po ledi Di mirties Čarlzo įvaizdis visuomenės akyse buvo tiek sugadintas, kad daugelis abejojo, ar jis kada nors galės tapti karaliumi. Prireikė daug metų, kad britai nustotų jį laikyti išdaviku ir blogu tėvu.

O vėliau jam ir vėl pavyko neįmanoma: jis pasiekė, kad Anglikonų bažnyčia leistų pakartotinę santuoką ir jis galėtų vesti išsiskyrusią Kamilą Parker Boulz (Parker Bowles), kurią visada mylėjo. 2005 m. ilgametis Čarlzo ir Kamilos romanas baigėsi vestuvėmis. Ceremonija buvo ne bažnytinė, o civilinė, taip pat pirmoji tokia D.Britanijos karališkosios šeimos istorijoje. Gavusi visus vyro titulus, Kamila nesivadino Velso princese, kad išvengtų asociacijų su žuvusia Diana, tenkinosi Kornvalio hercogienės titulu.

EPA-ELTA nuotr.

Galų gale susitvarkęs asmeninį gyvenimą ir užauginęs sūnus, Čarlzas visas jėgas pradėjo skirti įvairioms paramos ir labdaros organizacijoms. Velso princas buvo daugiau kaip 400 paramos ir labdaros organizacijų globėjas arba prezidentas. Jo paties paramos fondas kelis kartus buvo įsipainiojęs į skandalus. Pavyzdžiui, 2013 m. jis priėmė 1 mln. svarų dydžio auką iš teroristinės organizacijos „Al Qaeda" įkūrėjo Osamos Bin Ladeno giminaičių.

Čarlzas visada sportavo - per 40 metų žaidė polą, mėgo slidinėti, buriuoti ir nardyti. Laisvalaikiu karalius piešia ir tapo. Jo darbai yra gerai perkami, o visos lėšos atitenka jo vardo paramos fondui. Taip pat jis mėgsta dirbti sode, o ypač - karpyti gyvatvores savo rezidencijoje Haigrovhause. Karalius turi savo ūkį ir keletą šiltnamių, kuriuose ekologiškai augina daržoves, vaisius ir žalumynus, kuriuos jam priklausanti kompanija „Duchy Originals" pardavinėja parduotuvėms ir restoranams.

Būsimasis monarchas Čarlzas nesulaukė didelės britų paramos. Sociologinių apklausų duomenimis mažiau kaip pusė britų pasisakė už tai, kad Čarlzas paveldėtų sostą. Jų manymu, mirus karalienei Elžbietai II-ajai jam derėjo perleisti titulą savo vyresniajam sūnui Viljamui. Nepaisant plačios princo veiklos labdaros ir paramos srityje, daug kas su nepasitikėjimu vertino jo valdymo perspektyvą. Jis buvo kritikuojamas ir už nemokslinės „alternatyvios medicinos" palaikymą, ir bandymus kištis į politiką. Spaudimu Čarlzą konkrečiai apkaltino buvęs karalystės vidaus reikalų ministras Deividas Blanketas (David Blunkett). Princas norėjo padaryti įtaką švietimo, aplinkosaugos ir sveikatos apsaugos politikai ir ministrui nusiuntė raštiškas rekomendacijas. Beje, kai po penkerių bylinėjimosi metų jos buvo paviešintos žiniasklaidoje, dauguma skaitytojų susidarė nuomonę, kad jų turinys Čarlzą charakterizuoja kaip žmogų, giliai susirūpinusį dėl savo šalies problemų ir norinčio padėti ją valdyti.

EPA-ELTA nuotr.

Nuo 2019 metų Velso princas vis dažniau atlikdavo motinos pareigas ir pakeisdavo ją oficialiuose renginiuose. Tada buvo pranešama, kad karalienė planuoja išeiti užtarnauto poilsio, kai jai sukaks 95-eri, bet tai neįvyko. Elžbietai II-ajai teko pergyventi „breksitą", o paskui ir „megsitą" (anūko princo Hario ir jo žmonos Megan atsisakymą vykdyti karališkosios šeimos narių pareigas), sutuoktinio mirtį ir „kovidą".

Per daugiau kaip 50 tarnystės monarchijai metų princas Čarlzas daugiau kaip 100 kartų vyko į užsienio keliones, buvo susitikęs su visais Amerikos prezidentais, pradedant Džimiu Karteriu (Jimmy Carter), per vizitą į Australiją 1994 m. patyrė pasikėsinimą, pirmasis iš karališkosios šeimos nuvyko į Airijos Respubliką ir susilaukė penkių anūkų.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
14
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (30)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s