respublika.lt

Iš kur kilo ir ką reiškia Azijos valstybių pavadinimai

2022 spalio 30 14:00:00
Milda KUNSKAITĖ

Azija - didžiausia pasaulio dalis (maždaug 33% viso Žemės paviršiaus be Antarktidos, čia gyvena apie 60% pasaulio gyventojų. Su Europa sudaro Eurazijos žemyną. Riba tarp Azijos ir Europos žemynų nėra vienareikšmiškai apibrėžta. Nuo Amerikos Aziją skiria Beringo sąsiauris, nuo Afrikos - Sueco kanalas.

×
nuotr. 1 nuotr.
Asociatyvi pixabay.com nuotr.

 

Afganistanas

„Afganų šalis". Etnonimas yra žinomas nuo III a. pr.m.e. Persų kalba „stan"" - „vieta, šalis". Patys afganai save vadina „puštūnais". Matyt, žodis yra kilęs iš indoeuropietiško pasto - ganyti.

Armėnija

Galbūt pavadinimas kilęs iš Armi srities Armėnijos kalnyno. Pirmą kartą „Armina" forma minima karaliaus Darijaus I įraše, iškaltame uoloje 521 m. pr.m.e. netoli Irano Kermanšacho miesto. Vardydamas 23 jam priklausančias šalis, karalius Darijus mini ir Armėniją. Armėnų savivardis „hai" kildinamas iš legendinio protėvio milžino Haiko vardo

Gruzija

„Žemė, kurioje gyvena gruzinai". XIV a. keliautojo, grįžusio iš Palestinos, knygoje minima gurzi tauta. Sukeitus garsus, išėjo „gruzinai". Savo šalį gruzinai vadina Sakartvelu (Sakartvelo), o tautos savivardis - kartvelai (afiksai Sa- ir - o, įrėminantys šaknį - vietai apibūdinti).

Irakas

Iš arabų kalbos - „krantas", „pakrantė". Šalis plyti prie Tigro ir Eufrato upių. Pavadinimas atsirado VII-VIII a., kai arabai užkariavo teritorijas prie šių upių.

Izraelis

1948 m. susikūrus valstybei, buvo svarstomi keli jos pavadinimo variantai, tarp jų - Sionas, Judėja. Izraelis pasirinktas pagal vardą, kuriuo, kaip rašoma Senajame Testamente, Viešpats pavadino Jokūbą, Izaoko sūnų ir Abraomo anūką.

Kazachstanas

„Kazachų šalis" - iš tautos pavadinimo, kuris pagal vieną versiją reiškia „laisvas". XV a. viduryje keletas genčių atsiskyrė nuo Uzbekų chanato ir XVI a. pabaigoje įkūrė Kazachų chanatą.

Kinija

Europos kalbose yra paplitę Kinijos pavadinimai su šaknimi chin-, tikriausiai iš sanskrito cinas - kiniškas (ko gera, iš Činų dinastijos pavadinimo). Kinai savo šalį vadina Džunguo - „Vidurio imperija" („džun" - centras, vidurys" ir „guo" -šalis, valstybė").

Kirgizija

„Kirgizų šalis". „Kyrk" išvertus iš kirgizų kalbos reiškia „keturiasdešimt". Pavadinimas simbolizuoja 40 genčių, kurias suvienijo vietos epo herojus karžygys Manasas.

Kuveitas

Iš sostinės El Kuveito pavadinimo, kuris išvertus reiškia „miestelis", „maža tvirtovė".

Libanas

Iš Libano kalnagūbrio pavadinimo, kilusio iš senovės semitų „laban" - baltas. Žiemą jo viršūnes dengia sniegas.

Mongolija

Tautovardis „mongolai" tikriausiai yra kilęs iš „mong" - narsus. „Mongu" („menju", menvu") minimi Tangų epochos kinų metraščiuose (VII-X a.). Kinams pavadinimas skambėjo panašiai kaip „mogui" - velnias. Mongolai buvo nepaprastai pavojingi kaimynai.

Pakistanas

Įkurtas 1947 m., bet pavadinimas „Pakstan" buvo siūlomas jau 1933 m. Tai santrumpa iš penkių regionų pavadinimų: P - Pandžabas, A - Afganija, K - Kašmyras (oficialiai yra Indijos sudėtyje), S - Sindas, Tan - paskutinės Beludžistano provincijos pavadinimo raidės. Urdu kalba „pak" - „švarus, nepriekaištingas,dorybingas, „stan" - šalis. Taigi pavadinimas „Pakistanas" reiškia „dorybingų, tyrų žmonių šalis".

Tadžikistanas

„Tadžikų šalis". „Tadzik" - taip persai vadino arabus. Vėliau šiuo vardu ėmė vadintis ir Centrinėje Azijoje apsigyvenę iranėnų kalbomis kalbantys žemdirbiai, išpažįstantys islamą. Jie ir tapo tadžikų tautos pagrindu.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
22
F
  • PREKIAUJA: „Vilniaus pergalė“ generalinis direktorius Rolandas Jančeris sureagavo į socialiniuose tinkluose pasirodžiusias „Pergalės“ produkcijos Rusijos parduotuvių lentynose, nuotraukas ir sako norintis pabrėžti, kad iš įmonės pusės veiksmų dėl šios situacijos imtasi dar prieš kelis mėnesius - gavus pirmuosius signalus esą pradėta aiškintis, per kurią šalį ir kokiais būdais produkcija be įmonės žinios patenka į prekybos vietas Rusijoje.
  • KANAPĖS: Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetui nesikreipus ekspertinio vertinimo dėl nedidelio kiekio kanapių dekriminalizavimo projektų, pažeistas Seimo statutas, todėl siūloma grįžti į ankstesnę jų svarstymo stadiją - tokį sprendimą priėmė Etikos ir procedūrų komisija.
  • SKVERAS: Viename iš sostinės rajonų, Pilaitėje, prie naujai pastatytos Šv. Juozapo bažnyčios ir tik pernai duris atvėrusios Pilaitės gimnazijos, planuojama įrengti naują viešąją erdvę - 1,4 ha ploto skverą.
  • ALGA: Praėjusiais metais Lietuvoje apie 100 tūkst. žmonių uždirbo mažiau nei minimalią algą, rodo preliminarūs „Sodros“ duomenys.
  • ŽELDINIAI: Vyriausybė nusprendė nepritarti želdinių naikintojų ir žalotojų griežtesniam baudimui - tokia išvada bus teikiama Seimui.
  • AMBASADORIUS: Vyriausybė pritarė ambasadoriaus Korėjos Respublikoje Ričardo Šlepavičiaus skyrimui ambasadoriumi Mongolijai.
  • TEISĖJAI: Prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė dekretą dėl keturių teisėjų skyrimo ir priėmė jų priesaikas: Gabrielė Kaktienė paskirta Kauno apylinkės teismo Kaišiadorių rūmų teisėja, Miglė Kiršienė – Kauno apylinkės teismo Kėdainių rūmų teisėja, Greta Osinovskienė – Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų teisėja dvejiems metams, Jūratė Vaidelytė – Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų teisėja.
  • PAJAMOS: „Sodra“ pernai gavo 6,3 mlrd. pajamų, arba 17 proc. daugiau nei užpernai, o jos išlaidos didėjo 13 proc. iki 5,58 mlrd. eurų, rodo preliminarūs duomenys.
  • TERMINALAS: Klaipėdos konteinerių terminale jau trejus metus veikianti keltų linija – „TT–Line“ didina maršrutų kiekį ir nuo balandžio mėnesio pabaigos atidarys dar vieną kryptį į Karslhamną, Švediją.
  • NEDARBAS: Užimtumo tarnybos duomenimis, registruotas nedarbas šalyje sausį, palyginti su praėjusiu mėnesiu, paaugo 0,3 proc. punkto iki 9,2%, bet yra 1 proc. punkto mažesnis nei prieš metus.
Daugiau

Dienos klausimas

Kas meluoja K.Bartoševičiaus istorijoje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jei turite šiek tiek laisvo laiko, kas jums labiau patiktų?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-4 +1 C

-4 +4 C

 

-1 +5 C

-2 +2 C

0 +3 C

 

+2 +4 C

0-8 m/s

0-10 m/s

 

0-11 m/s