respublika.lt

Ką ir kodėl žmonės kolekcionuoja?

2022 rugpjūčio 13 16:45:44
Milda KUNSKAITĖ

Tikriausiai daugelis žmonių bent kartą gyvenime yra bandę ką nors kolekcionuoti. Tiesa, daugumai šis noras gana greitai išblėsta. Vaikai dažnai renka pašto ženklus, lėles, mašinėles, žetonus, korteles, monetas, vokus su antspaudais, įvairius ženkliukus, kalendorius, atvirukus, magnetukus, net saldainių popierėlius, bet paskui viskas lieka praeityje. Tik kai kuriems žmonėms kolekcionavimas tampa gyvenimo prasme ir jie tuo užsiima visą gyvenimą.

×
nuotr. 4 nuotr.
Vokietė Betina turi 17 tūkst. Barbių. Wikipedia.org nuotr.

 

Tie, ką užvaldo aistra rinkti, laikui bėgant sukaupia didesnę ar mažesnę kolekciją. Mūsų laikais kolekcionuojami įvairiausi objektai: vienos kolekcijos tiesiog glumina, o kitos ne tik sulaukia didelio dėmesio, bet ir yra įrašomos į Gineso rekordų knygą.

Kodėl kyla noras kolekcionuoti?

Norą ką nors rinkti visuomenė vertina įvairiai. Kai kas sukioja pirštą ties smilkiniu, nesuprasdami, kam leisti pinigus ir gaišti laiką įvairiems niekniekiams. Kiti žavisi kolekcijomis ir kantrybe, reikalinga kolekcijai sukaupti. Išties, ne visi gali būti kolekcininkai ir po kruopelę atkakliai ką nors rinkti. Mokslininkų teigimu, tik 15 proc. Žemės gyventojų aistra kolekcionuoti yra nulemta genetiškai. Psichologų manymu, noras ką nors rinkti gali kilti dėl kelių priežasčių. Pirma, tai gali būti tam tikra nervų sistemos gynybinė reakcija į aplinkinio pasaulio agresyvumą. Arba priverstinis greitas prisitaikymas prie gyvenime vykstančių pokyčių. Tuos, kas negali greitai prisitaikyti prie permainų, apima tam tikras stresas, o kolekcionavimas padeda nusiraminti ir persijungti į kai ką malonesnio. Juk ne veltui tikras kolekcininkas kiekvienu nauju savo kolekcijos egzemplioriumi geba džiaugtis kaip mažas vaikas.

Kita pomėgio kolekcionuoti priežastis - veikiau visuomenės pripažinimo ir pagarbos poreikis. Juk neretai vienos ar kitos kolekcijos savininkas yra laikomas ypatingu žmogumi, eruditu. O tai didina pasitikėjimą savimi. Kaip pastebi psichologai, šių žmonių mentalitetas yra ypatingas. Jie nuo gimimo gali jausti poreikį gauti kuo daugiau žinių. Kolekcininkai ne šiaip renka įvairią informaciją, bet ir nesunkiai įsimena smulkiausias gautos medžiagos detales. Jie pasižymi kantrybe ir uolumu. Atsižvelgiant į visus šiuos teigiamus bruožus, būti kolekcininku yra visai neblogai!

Keisčiausios pasaulyje kolekcijos

Tai, kad kolekcionavimas kai kam teikia malonumą, yra suprantama. Bet kai kada žmonės renka keistus daiktus, taip demonstruodami savo nestandartinį požiūrį į gyvenimą. Nors psichologams tai neatrodo keista, juk vieno kriterijaus ar standarto visai žmonijai nėra.

Atrodytų, kad maisto ilgai laikyti, juolab kolekcionuoti, negalima. Tačiau amerikietis Metas Malgramas (Matt Malgram) įrodė, kad yra ne taip. Po vieno keisto nutikimo jis pradėjo rinkti mėsainius. Kartą jis vieną mėsainį paliko šaldytuve ir jį pamiršo. Koks buvo jo nustebimas, kai po 12 mėnesių atrado mėsainį be jokių požymių, kad jis galėtų būti sugedęs. Šiandien Metas didžiuojasi įspūdinga jų kolekcija, suskirstyta pagal metus. Nors iš ko yra pagaminti amerikietiški mėsainiai, kad juos galima taip ilgai laikyti, tebėra mįslė.

O štai viešbučiuose ant durų kabinamų lentelių su užrašu „Netrukdyti!" kolekcija yra verta pagarbos. Kad ją surinktų, šveicaras Žanas Fransua Vernetis (Jean Francois Vernetti) apkeliavo 200 šalių. Per 37 metus jam pavyko surinkti daugiau kaip apie 11 tūkst. lentelių. Nors yra ir naujas šios krypties rekordininkas - italas Edoardas Floresas (Edoardo Flores). Jo per 32 metus surinktoje lentelių kolekcijoje yra apie 20 tūkst. egzempliorių.

Luiso Mušro (Louis Mushro) kolekcija ne tik stulbina, bet ir yra jo pajamų šaltinis. Jis renka garsenybių plaukų garbanas. Luisas sugebėjo surinkti apie 4550 eksponatų, tarp kurių - pasaulinių žvaigždžių Maiklo Džeksono (Michael Jackson), Miko Džagerio (Mick Jagger) ir daugybės kitų plaukai. Tačiau kolekcininkas nelaiko visų egzempliorių savo namuose, o retkarčiais vis išparduoda juos žvaigždžių gerbėjams. Jų kainos įvairios - nuo 500 iki 5000 dolerių.

15 metų berniukas Haris Berouzas (Harry Burrows) turi pomėgį, visiškai nebūdingą jo amžiui, - jis yra dulkių siurblių gerbėjas ir gali pasigirti 40 skirtingų modelių kolekcija. Kai tėvai negalėdavo vaiko nuvaryti miegoti, jie įjungdavo siurblį ir Haris iškart keliaudavo į lovą. Savo pirmąjį siurblį jis gavo dovanų, kai jam sukako ketveri. Moksleivis taupo kišenpinigius, kuriuos jam duoda tėvai, ir ieško retų modelių dulkių siurblių.

Tarp neįprastų kolekcijų galima paminėti Bario Čapelo (Barry Chappell) naudotos kramtomosios gumos kolekciją, tiksliau, didžiausią pasaulyje nikotininės kramtomosios gumos rutulį. Vyras turėjo tikslą mesti rūkyti. Kartą Baris nerado šiukšlių dėžės, į kurią galėtų įmesti sukramtytą gumą, todėl iš jos tiesiog padarė rutuliuką. Tą minutę jam į galvą šovė mintis surinkti visas gumas į vieną rutulį. Ilgus 6 metus jis bandė atprasti rūkyti, visą kramtomąją gumą klijuodamas į didelį rutulį.

Virtualus lėktuvų higieninių maišelių muziejus (Air Sickness Bags Virtual Museum) yra kolekcija, kurią sudaro apie 2300 higieninių maišelių, naudojamų lėktuvuose. Ją surinko muziejaus įkūrėjas Stivenas Dž.Silberbergas (Steven J.Silberberg). Muziejaus eksponatus, tai yra įvairių maišelių nuotraukas, galima apžiūrėti tik internete, o patys eksponatai yra saugomi S.Silberbergo namuose. Be lėktuvuose dalijamų maišelių, tinklalapyje taip pat siūloma apžiūrėti autobusų, laivų ir net kosminių higieninių maišelių rinkinį.

Sunku ir išvardinti viską, ką kolekcionuoja žmonės - trintukus, pieštukus, golfo kamuoliukus, „jo-jo", šratinukus, vandens pistoletus, antrankius, sportbačius, dantų šepetėlius... Trumpai tariant, viską.

Kolekcijos, vertos Gineso rekordų knygos

Yra daugybė unikalių kolekcijų, yra ir tokių, kurias įvertino ne tik visuomenė, bet ir Gineso rekordų knygos atstovai. O tai jau - pasaulinis pripažinimas ir ypatinga garbė.

D.Britanijos gyventoja Liza Kortni (Liz Courtney) sugebėjo surinkti didžiulę kolekciją daiktų, susijusių su pokemonais. Kokių egzempliorių čia tik nėra! Oficialiai jos rekordas 2010 m. buvo 14 410 vnt., o iki 2021 m. kolekcija išaugo iki 16 500 vnt.

Stulbina pensininkės iš Anglijos Kerol Von (Carol Vaughn) kolekcija: nuo 1991 m. iki mūsų dienų jai pavyko surinkti apie 5000 gabalėlių muilo beveik iš visų planetos kampelių. Tai įspūdingiausia visų laikų muilo kolekcija. Tokių atsargų užteks amžiams!

O štai Barbių kolekcija tik pabrėžia meilę šiai lėlei ir viskam, kas su ja susiję. Tik įsivaizduokite, kad maždaug 6000 Barbių kolekciją surinko 33 metų vyras Dzian Jangas (Jian Yang) iš Singapūro. Bet jo rekordą viršijo Betina Dorfman (Bettina Dorfman) iš Vokietijos. Gineso rekordų knygos atstovai įregistravo jos 17 000 lėlių Barbių rekordą.

Pasaulinis „didžiausios dantų pastos tūbelių kolekcijos" rekordas priklauso Ronanui Džordanui (Ronan Jordan) iš Niujorko. Rekordininku jis buvo pripažintas 2013 m. Kolekcijoje buvo 3750 įvairių firmų iš viso pasaulio tuščių dantų pastos tūbelių.

Gineso rekordų knyga didžiausia pasaulyje pripažino Pem Barker (Pam Barker) iš Lidso pelėdų kolekciją. Joje - 18 000 žaislinių pelėdų. O Šarlotė Li (Charlotte Lee) iš Sietlo tapo Gineso rekordininke su 5631 guminių ančių kolekcija, kurią pradėjo rinkti 1996 m. ir iki šiol ją pildo.

Panašių rekordų Gineso knygoje yra nemažai, šį sąrašą galima tęsti ilgai. Bet gal geriau patiems pamėginti surinkti ką nors įdomaus, patiriant visas malonias tikro kolekcininko laukiančias akimirkas!

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
4
F
  • PREKIAUJA: „Vilniaus pergalė“ generalinis direktorius Rolandas Jančeris sureagavo į socialiniuose tinkluose pasirodžiusias „Pergalės“ produkcijos Rusijos parduotuvių lentynose, nuotraukas ir sako norintis pabrėžti, kad iš įmonės pusės veiksmų dėl šios situacijos imtasi dar prieš kelis mėnesius - gavus pirmuosius signalus esą pradėta aiškintis, per kurią šalį ir kokiais būdais produkcija be įmonės žinios patenka į prekybos vietas Rusijoje.
  • KANAPĖS: Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetui nesikreipus ekspertinio vertinimo dėl nedidelio kiekio kanapių dekriminalizavimo projektų, pažeistas Seimo statutas, todėl siūloma grįžti į ankstesnę jų svarstymo stadiją - tokį sprendimą priėmė Etikos ir procedūrų komisija.
  • SKVERAS: Viename iš sostinės rajonų, Pilaitėje, prie naujai pastatytos Šv. Juozapo bažnyčios ir tik pernai duris atvėrusios Pilaitės gimnazijos, planuojama įrengti naują viešąją erdvę - 1,4 ha ploto skverą.
  • ALGA: Praėjusiais metais Lietuvoje apie 100 tūkst. žmonių uždirbo mažiau nei minimalią algą, rodo preliminarūs „Sodros“ duomenys.
  • ŽELDINIAI: Vyriausybė nusprendė nepritarti želdinių naikintojų ir žalotojų griežtesniam baudimui - tokia išvada bus teikiama Seimui.
  • AMBASADORIUS: Vyriausybė pritarė ambasadoriaus Korėjos Respublikoje Ričardo Šlepavičiaus skyrimui ambasadoriumi Mongolijai.
  • TEISĖJAI: Prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė dekretą dėl keturių teisėjų skyrimo ir priėmė jų priesaikas: Gabrielė Kaktienė paskirta Kauno apylinkės teismo Kaišiadorių rūmų teisėja, Miglė Kiršienė – Kauno apylinkės teismo Kėdainių rūmų teisėja, Greta Osinovskienė – Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų teisėja dvejiems metams, Jūratė Vaidelytė – Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų teisėja.
  • PAJAMOS: „Sodra“ pernai gavo 6,3 mlrd. pajamų, arba 17 proc. daugiau nei užpernai, o jos išlaidos didėjo 13 proc. iki 5,58 mlrd. eurų, rodo preliminarūs duomenys.
  • TERMINALAS: Klaipėdos konteinerių terminale jau trejus metus veikianti keltų linija – „TT–Line“ didina maršrutų kiekį ir nuo balandžio mėnesio pabaigos atidarys dar vieną kryptį į Karslhamną, Švediją.
  • NEDARBAS: Užimtumo tarnybos duomenimis, registruotas nedarbas šalyje sausį, palyginti su praėjusiu mėnesiu, paaugo 0,3 proc. punkto iki 9,2%, bet yra 1 proc. punkto mažesnis nei prieš metus.
Daugiau

Dienos klausimas

Kas meluoja K.Bartoševičiaus istorijoje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jei turite šiek tiek laisvo laiko, kas jums labiau patiktų?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-4 +1 C

-4 +4 C

 

-1 +5 C

-2 +2 C

0 +3 C

 

+2 +4 C

0-8 m/s

0-10 m/s

 

0-11 m/s