Neretai visuomenės susidomėjimas garsiais žmonėmis po jų mirties ne tik nepraeina, bet net išauga, o tai kartais baigiasi kapų išniekinimu. Piktadariai pagrobia įžymybių palaikus arba kaulus, norėdami praturtėti, bet būna, kad vadovaujasi ir visai kitokiais sumetimais. Pasakojame apie garsiausius tokius atvejus.
Jozefas Haidnas
Austrų kompozitorius Jozefas Haidnas (Joseph Haydn) mirė 1809 m. ir buvo palaidotas vienose iš Vienos kapinių. 1820 m. jo palaikai buvo ekshumuoti, norint juos iškilmingai perlaidoti Eizenštato miesto, kuriame J.Haidnas sukūrė keletą Mišių, bažnyčioje. Tačiau kape trūko kompozitoriaus kaukolės.
Pasirodo, kad čia rankas prikišo Jozefas Rozenbaumas, perlaidojimo iniciatoriaus kunigaikščio Esterhazio sekretorius. J.Rozenbaumas pasamdė du duobkasius, kurie jam ir iškasė J.Haidno kaukolę. Mat J.Rozenbaumas domėjosi frenologija - pseudomokslu, kuris teigė, kad kaukolės sandara ir žmogaus psichika yra susijusios. Policija greitai demaskavo J.Rozenbaumą, bet jis tyrėjams perdavė kito žmogaus kaukolę ir taip galėjo iki gyvenimo pabaigos džiaugtis kompozitoriaus kaukole. J.Rozenbaumui mirus, kaukolė ėjo per kolekcininkų rankas, kol pagaliau atsidūrė ten, kur jai ir vieta - J.Haidno kape.
Abraomas Linkolnas
Praėjus 11 metų po JAV 16-ojo prezidento A.Linkolno (Abraham Lincoln) nužudymo, keturi nusikaltėliai, pinigų klastotojai, pamėgino pagrobti jo kūną iš Ouk Ridžo kapinių Springfilde. Piktadarių vadeiva ketino buvusio Amerikos prezidento palaikus iškeisti į bausmę kalėjime atliekantį gaujos narį, be kurio įgūdžių kaldinti netikras monetas jie neteko nuolatinių pajamų. Be jo išlaisvinimo pagrobėjai planavo pareikalauti iš valdžios 200 000 dolerių išpirkos. Nusikaltėliai atvyko į kapines vakare ir jau pradėjo vykdyti planą. Tačiau vietinis informatorius policiją įspėjo apie rengiamą pagrobimą, ir ji užkirto tam kelią. Nusikaltėliai pasislėpė, tačiau po 10 dienų buvo sulaikyti.
Levas Trockis
Į revoliucionieriaus Levo Trockio, nužudyto 1940 m., palaikus buvo pasikėsinta praėjus beveik 70 metų po mirties. 2009 m. žiniasklaidoje pasirodė informacija, kad Meksike grupė anarchistų iš kapo pavogė urną su revoliucionieriaus palaikais. Nusikaltėliai pateikė nuotraukas, neva patvirtinančias jų žodžius. Jie papasakojo, kad L.Trockio pelenus sumaišė su miltais, o paskui iškepė iš jų sausainius, kurie buvo išsiuntinėti žurnalistams ir anarchistams. Vėliau žurnalistai suabejojo šios istorijos tikrumu ir anarchistų pasakojime rado neatitikimų.
Eva Peron
Garsiausia Argentinos pirmoji ponia Eva Peron mirė nuo vėžio 1955 m., būdama 33 metų. Jos vyras nurodė kūną balzamuoti, už tai gydytojas Pedras Ara gavo 100 000 dolerių. Chuanas Peronas (Juan Peron) ketino pastatydinti žmonai didingą monumentą, tačiau įvykus valstybės perversmui jam teko bėgti iš šalies.
Argentinoje ilgai niekas nežinojo, kur naujoji valdžia padėjo Evos kūną. Vėliau paaiškėjo, kad jos palaikai buvo slapta išvežti iš šalies. E.Peron buvo palaidota Milane svetima pavarde. Kūnas ten buvo iki 1971 m., o paskui buvo perduotas Ispanijoje gyvenusiam Ch.Peronui. Pasakojama, kad žmonos kūną jis laikė savo namų valgomajame, prie stalo. 1973 m. Chuanas Peronas vėl tapo Argentinos prezidentu. Jis į tėvynę parvežė ir Evos palaikus. Šiuo metu jie ilsisi jos šeimos kape.
Albertas Einšteinas
Patologas Tomas Harvis (Thomas Harvey) išėmė garsiojo fiziko teoretiko smegenis praėjus kelioms valandoms po jo mirties ir jas pasiėmė, nors velionio šeima jam to neleido.
T.Harvis supjaustė smegenis į 240 dalių: dalį pasiliko sau, o likusias išsiuntinėjo viso pasaulio mokslininkams. Jo palikuonys 2010 m. likusias smegenų dalis perdavė Nacionaliniam sveikatos apsaugos ir medicinos muziejui. Šiuo metu 45 segmentai yra saugomi Medicinos istorijos muziejuje Filadelfijoje. 2011 m. jas pirmą kartą galėjo apžiūrėti turistai.
Čarlis Čaplinas
Garsusis komikas Čarlis Čaplinas (Charlie Chaplin) mirė 1977 m., tačiau nepraėjus nė metams bedarbis lenkas Romanas Vardas ir bulgaras Gančas Ganevas nusprendė jo kūną pagrobti iš kapinių Šveicarijoje. Jiems tai pavyko, ir jie pareikalavo iš Č.Čaplino artimųjų 600 000 Šveicarijos frankų išpirkos.
Norint palaikus susigrąžinti, policija surengė plataus masto operaciją, kurioje dalyvavo artisto dukra Džeraldina. Ji nusikaltėliams vežė pinigus, o jos automobilyje slėpėsi policininkas. Kiti policininkai dalyvavo operacijoje persirengę civiliais. Pagrobėjus pavyko sulaikyti. Č.Čaplino kūnas buvo palaidotas, o kapas - užbetonuotas.
Elvis Preslis
Rokenrolo karaliaus Elvio Preslio (Elvis Presley) kūną buvo bandoma pagrobti 1977 m., praėjus vos kelioms savaitėms po laidotuvių. Į policiją kreipėsi toks Ronis Edkinsas, kuris pranešė, kad su dviem bendrininkais ketina iš Memfio kapinių pavogti žvaigždės palaikus. Pasak R. Edkinso, jie ketino už muzikanto kūną pareikalauti 10 mln. dolerių išpirkos.
Numatytu laiku policininkai išties sulaikė kapinėse tris žmones. Tačiau jie neturėjo jokių instrumentų, kuriais būtų galėję atkasti kapą. Be R.Edkinso žodžių prieš juos nebuvo jokių įrodymų, todėl jie buvo paleisti. Po 25 metų R.Edkinsas prisipažino, kad vagystė buvo inscenizuota, kad E.Preslio šeima galėtų jį ramiai palaidoti šeimos sodybos „Graceland" teritorijoje.