Gyvūnijos pasaulis - sudėtingas ir įvairus. Todėl, kalbant apie jame slypinčius pavojus, reikia suprasti, kas ir kam yra pavojingas.
Pavyzdžiui, voras kryžiuotis yra mirtinai pavojingas musėms ir visiškai nepavojingas žmogui arba šunims. Ir nors mėgstame save tituluoti „gamtos valdovais", Žemėje kol kas yra gyvūnų, tam tikromis sąlygomis keliančių realų pavojų žmonėms. Pasakojame apie kai kuriuos (toli gražu ne visus!) pavojingiausius žmogui gyvūnus Žemėje.
Begemotas
Begemotai panašūs į didelius kerėplas, besislepiančius vandenyje nuo spiginančios saulės. Koks apgaulingas yra toks įspūdis! Begemotų patinai sveria per 3 tonas, o jų kūno ilgis gali siekti 5 metrus. Jų aštrios didžiulės iltys gali persmeigti net krokodilą. Tie milžinai yra labai agresyvūs, nuolatos kaunasi dėl patelių ir teritorijos. Įpykęs begemotas gali išvystyti įspūdingą greitį ir sutrypti skriaudėją arba apversti laivelį. Afrikoje nuo begemotų užpuolimo kasmet žūsta keli šimtai žmonių. Tiek nenužudo net liūtai su hienomis.
Iksodinė erkė
Iksodinių šeimos erkių yra visur. Kai kurie šios didelės šeimos atstovai, parazitai, žmonėms yra labai pavojingi, nes perneša pavojingas ligas. Daugiausia jie maitinasi žinduolių ir paukščių krauju, žmogus jiems - tik laikinas šeimininkas, dar vienas „grobis". Įsisiurbdama į aukos kūną, erkė įšvirkščia savo seilių, kuriose yra anestetinių medžiagų, todėl auka skausmo nepajunta, bet kartu su seilėmis į kraują neretai patenka pavojingų infekcijų sukėlėjų, įskaitant erkinį encefalitą ir erkinę boreliozę. Laimė, bent jau nuo encefalito galima apsisaugoti skiepais.
Musė cėcė
Dar vienass mažas, bet mirtinai pavojingas kraujasiurbys yra musė cėcė. Ji gyvena subekvatorinėje ir pusiaujo Afrikoje ir perneša mirtinai pavojingų ligų sukėlėjus tripanosomas, sukeliančias miegligę ir naganą. Kai kuriais vertinimais nuo cėcė įkandimų kasmet miršta keli tūkstančiai žmonių.
Juodoji mamba
Ši stambi gyvatė yra nepaprastai greita ir nuodinga - trumpus atstumus ji gali įveikti iki 20 km/ val. greičiu. Ji puola žaibiškai, o aukos po įkandimo miršta per keletą valandų ar net greičiau. Mambos nuodai sukelia paralyžių, sustoja kvėpavimas, o jų dozės pakanka nužudyti drambliui. Mamba žmonių vengia ir puola tik išgąsdinta arba gindamasi. Jos įkandimas ne visada būna labai skausmingas, todėl nukentėjusysis sužino apie jį, kai pradeda svaigti galva, pykinti ir pasireiškia kiti apsinuodijimo požymiai. Šansų išlikti gyvam be priešnuodžių praktiškai nėra.
Rudasis lokys
Šiaurės miškų šeimininkas atrodo geraširdis, nerangus milžinas. Kaip ir begemotų atveju, tai tik iliuzija. Šleivakojis žvėris, sveriantis apie pusę tonos, per taigos išvartas bėga labai greitai, o ieškodamas grobio varto rąstus ir sunkiausius akmenis. Jis yra protingas, atsargus, smalsus ir visaėdis. Alkani arba sužeisti lokiai žudo naminius galvijus ir puola žmones. Plačiai pagarsėjo kai kurie tokie žmonių užpuolimo atvejai - galima prisiminti tragišką japono fotografo Mičijo Hošino (Michio Hoshino) ir ruso mokslininko ir fotografo Vitalijaus Nikolajenkos žūtį1996-iais ir 2003 m.
Tigras
Vienintelis žvėris, taigoje keliantis rimtą grėsmę lokiams, yra tigras. Šių žvėrių retų susidūrimų baigtis būna nenuspėjama. Vienas stambiausių kačių šeimos atstovų pasižymi grakštumu ir didžiule jėga, geba puikiai maskuotis ir netikėtai pulti. Literatūroje yra aprašyta atvejų, kai tigras vienu letenos smūgiu sulaužydavo jaučio stuburą, iš migio ištraukdavo apsnūdusius Himalajų lokius, užpuldavo žmones. Istorijoje būta tigrų žmogėdrų. Todėl tigras tradiciškai priskiriamas prie pavojingiausių planetos gyvūnų.
Vilkas
Vilkas negali prilygti tigrui ar lokiui nei dydžiu, nei svoriu, nei jėga. Bet dėl to netampa mažiau pavojingas. Jų pranašumas - visos gaujos darnus puolimas. Todėl vilkai sėkmingai medžioja stambius gyvūnus kaip briedžius, elnius, bizonus ir net rizikuoja atiminėti grobį iš jaunų lokių. Vilkų gaujose vyrauja griežta hierarchija. Tie plėšrūnai yra gudrūs, vikrūs, atsargūs, taip pat įžūlūs ir drąsūs. Prastais metais, kai neranda maisto, jie puldinėja galvijus ir įbaugina aplinkinius kaimus. Pasitaiko, kad vilkai užpuola žmones. Pagrindine tokio elgesio priežastimi biologai laiko miškų kirtimą ir maisto plėšrūnams mažėjimą.
Briaunagalvis krokodilas
Šio povandeninio medžiotojo gabaritai yra tokie, kad kiti privalo su juo skaitytis. Suaugusio briaunagalvio krokodilo ilgis siekia 6 m ir daugiau, jis gali sverti virš tonos. O dar jis puikiai jaučiasi tiek upėje, tiek jūroje. Turėdami galingus žandikaulius, krokodilai medžioja kanopinius, vėžlius, driežus, stambias žuvis, įskaitant ryklius. Žmonės nėra nuolatinis šio krokodilo patiekalas, bet jie pasižymi agresyviu elgesiu ir Australijoje nuo jų dantų kasmet žūsta 2-3 žmonės, o 1945 m. Ramri salos pelkėse krokodilai nužudė apie 1000 japonų kareivių. Dažniausia jie puola žmones, gindami teritoriją, kiaušinių dėtį arba mažus krokodiliukus.
Žuvis fugu
Fugu pavadinimu yra žinoma visa virtinė žuvų iš pūsliažuvių šeimos. Vandenyje žmogui jos pavojaus nekelia, bet jų organizme yra tetradotoksino, nuodo, kuris patekęs į virškinamąjį traktą sukelia stiprų skausmą, traukulius, o paskui ir mirtį. Vis dėlto fugu Japonijoje yra laikoma nacionaliniu delikatesu, o virėjai, mokantys paruošti mirtinai nuodingą žuvį, pelno didelę pagarbą. Tačiau pasitaiko, kad kulinarai suklysta - kasmet apsinuodiję fugu miršta keletas žmonių.
Žmogus
Neabejotina, laukinėje gamtoje gyvena daugybė mirtinai pavojingų gyvūnų. Bet nė vienas iš jų pavojingumu negali prilygti žmogui. Mūsų rūšis, naudodamasi išsivysčiusiu intelektu, sukūrė ne tik civilizacijos gėrybes, nuostabius meno kūrinius, bet ir baisiausią pasaulyje ginklą. Žmonės medžioja pavojingus plėšrūnus, naikina parazitus, išgaudo tonų tonas žuvų, milijonais žudo vieni kitus, o tai ne pagal jėgas nė vienam žvėriui. Negana to, tik žmogus turi galimybę per trumpą laiką sunaikinti visa, kas gyva. Taigi, jeigu norite pamatyti pavojingiausią būtybę Žemėje, nereikia niekur važiuoti - užtenka tiesiog pasižiūrėti į veidrodį.