Šiandien viduramžių tvirtovės atrodo it nebylios audringos praeities paslapčių sargybinės. Šios grėsmingai atrodančios citadelės, išsibarsčiusios visame pasaulyje, kadaise patikimai saugojusios savo gyventojus, dabar tyliai saugo ne tik didžių triumfų ir didžių tragedijų istorijas, bet ir stebina specialistus senovės architektų sprendimais.
Genialios vandentiekio sistemos
Ypatinga vieta senovės citadelių didybėje tenka tokiam proziškam reiškiniui vandentiekio ir kanalizacijos sistema.
Viduramžių tualetai - ryškus tos epochos, kuris visai nebuvo tokia tamsi, kaip įsivaizduojama, didžių laimėjimų liudijimas. Vandentiekio ir kanalizacijos vamzdžių ir kanalų sistema buvo nepaprastai sudėtinga. Ji buvo reikalinga ne tik pilies gyventojų higienai palaikyti, bet praversdavo ir ginantis nuo priešo.
To meto vandentiekio sistema buvo tikras inžinerijos stebuklas, efektyviai tvarkė visų tvirtovės gyventojų gyvybinės veiklos atliekas. Tokių sudėtingų inžinerinių sistemų projektavimas ir įrengimas šiandien kelia susižavėjimą viduramžių meistrų, gebėjusių įgyvendinti visas šias stebėtinas inovacijas, žiniomis ir įgūdžiais.
Slapti koridoriai
Praktiškai visose viduramžių tvirtovėse esama slaptų koridorių ir tunelių. Jie buvo labai svarbūs pilies gyventojų gynybai, kai ji būdavo puolama. Gynėjai galėdavo laisvai ir nepastebimai judėti tvirtovės teritorijoje, o iškilus pavojui buvo galima pabėgti.
Tokie slapti tuneliai istorijoje ne kartą keitė mūšių baigtį. Kai kurios labai sudėtingos slaptų tunelių sistemos šiandien yra viduramžių pilių statytojų išradingumo ir sumanumo įrodymas.
Apgaulingi įėjimai
Taip pat kiekvienoje viduramžių pilyje būtinai turėjo būti tariamų įėjimų. Per apsiaustį arba pilį užėmus priešui jie lengvai suklaidindavo priešininką. Labai gudriai suprojektuoti, jie užkariautojus nuvesdavo į aklavietę arba pasalą, pilies gynėjams suteikdami apčiuopiamą taktinį pranašumą.
Dažnai tokiais apgaulingais įėjimais tapdavo vartų imitacijos, suklaidindavusios puolančiuosius. O slapti įėjimai tvirtovės gynėjams suteikdavo dar vieną pranašumą - netikėtumo veiksnį, kuris prieš gretose sukeldavo paniką.
Galingas natūralus ginklas - akustika
Galingas ginklas viduramžių tvirtovėse buvo ir mįslingi architektūros objektai, reguliuojantys garsą. Tam tikra kamerų, sienų ir tunelių forma padėdavo sukurti aido efektą.
Viduramžių pilių paslaptingų galerijų akustinis efektas sukurdavo kraupią, orientuotis trukdančią atmosferą, kai kada mirtinai gąsdindamas puolančiuosius. Stiprus garsas keldavo paniką priešų gretose ir ne kartą lemdavo mūšio baigtį citadelės gynėjų naudai.
Liukai ir spąstai
Senovinėse tvirtovėse buvo daug paslapčių - užmaskuotų spąstų, gudriai įrengtų liukų, klaidinančių mechanizmų. Šie slapti įrenginiai buvo suprojektuoti nepaprastai tiksliai, o tai dar kartą liudija pilies gyventojų išradingumą, jų ryžtą apginti savo tvirtovę ir jos statytojų meistriškumą. Slaptų spąstų sistema taip pat rodo taktinį išradingumą, padedantį užtikrinti pilies saugumą.
Slapti kambariai ir kameros
Tarp senovinių tvirtovių sienų netrūko slaptų kambarių ir kitokių patalpų, kurios būdavo svarbių žmonių priebėga, vertybių saugyklos ir slaptų susitikimų vieta. Jas tyrinėjant atskleidžiama intriguojanti istorija, mat tai buvo ne tik apsauginiai įtvirtinimai, bet ir intrigų centrai. Karalienės kamera Londono Taueryje, slaptas kambarys Brisako pilyje ir šiandien kaitina žmonių vaizduotę
Šnabždesių galerijos
Šnabždesių galerijos - mįslingos viduramžių tvirtovių architektūrinės yaptybės, ir šiandien intriguojančios istorikus ir lankytojus. Šie neįprasti statiniai pasižymi unikaliomis akustinėmis savybėmis, dėl kurių šnabždesys stebėtinai aiškiai girdimas per gana didelį atstumą.
Tokių galerijų paskirtis iki šiol nėra aiški. Jų esama visame pasaulyje, ir ne tik viduramžių pilyse: „Loggia dei Mercanti" Radžionės rūmuose Milane, Šnabždesių galerija šv.Pauliaus katedroje Londone, Gol Gumbazo mauzoliejus Bidžapure, Centrinė Niujorko geležinkelio stotis - tie architektūros dizaino stebuklai palieka neišdildomą akustinį įspūdį.
Neįveikiami bokštai
Vienas įdomiausių viduramžių tvirtovių elementų yra neprieinami bokštai. Paprastai manoma, kad jų paskirtis - būti apžvalgos aikštelėmis, kad būtų laiku pastebėta artinantis priešo kariuomenę. Šiuose bokštuose nebuvo laiptų ir visiems matomų įėjimų.
Klastingi sraigtiniai laiptai
Įrengiant pilis būdavo meistriškai įkomponuojami įviji laiptai, norint priešui sutrukdyti laisvai judėti ir jį klaidinti. Jie specialiai būdavo projektuojami su nelygiais laipteliais, paslėptais laiptatakiais arba besikeičiančios krypties. Tokia kliūtis suteikdavo didžiulį pranašumą pilies gynėjams.
Paslėpti arsenalai
Tvirtovės viduje būdavo meistriškai slepiami ginklų sandėliai. Slėptuvės būdavo įrengiamos sienose už užmaskuotų įėjimų. Pilies gynėjai galėdavo patekti į tokį arsenalą nepastebėti priešo ir labai greitai apsiginkluoti. Priešą užklupus netikėtai, gynėjai įgydavo pranašumą ir tai galėdavo nulemti mūšio baigtį.