respublika.lt

Keičiu automobilio padangas. Patarimai, kaip išlikti draugiškiems aplinkai

2022 kovo 31 10:41:10
Gamintojų ir importuotojų asociacijos info

Artėjant žieminių padangų į vasarines keitimo sezonui, dalinamės patarimais, kaip vairuotojams išlikti draugiškiems aplinkai.

×
nuotr. 1 nuotr.
Padanga. Gamintojų ir importuotojų asociacijos nuotr.

 

Lietuvoje registruota daugiau kaip 1,6 mln. lengvųjų (M1 klasės) automobilių ir beveik visi jie rieda šalies keliais. Įprastai padangos, priklausomai nuo jų kokybės, tarnauja keturis sezonus, o keičiamos dukart per metus. Kelių eismo taisyklės numato prievolę žiemines padangas pasikeisti į vasarines nuo balandžio 1 dienos iki balandžio 10-osios.

„Keičiantiems automobilių padangas galioja kelios pagrindinės taisyklės, kaip tinkamai atsikratyti netinkamomis naudojimui padangomis. Tik laikantis šių paprastų taisyklių vairuotojai išliks draugiški aplinkai", - sako Gamintojų ir importuotojų asociacijos vadovė Asta Pakštaitė-Marcinkienė.

Pirma taisyklė. Perkantieji padangas jų prekybos vietoje senas padangas gali atiduoti šių gaminių platintojams. Pasinaudojus tokia galimybe, nereikės automobilių savininkams patiems pasirūpinti senomis padangomis. Padangų pardavėjai privalo iš kliento nemokamai priimti tiek netinkamų naudojimui padangų, kiek jų perkama, tačiau padangos turi būti skirtos to paties tipo transporto priemonei.

Antra taisyklė. Kai vairuotojai keičia padangas autoservisuose ar padangų remonto dirbtuvėse, klientų transporto priemonių senos padangos turi būti priimamos nemokamai. Privaloma priimti tiek senų padangų, kiek jų keičiama ir nereikalauti už tai papildomo mokesčio. Transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto paslaugas teikiančioms įmonėms ir asmenims draudžiama senas padangas atiduoti jų naudotojui ir privalo pasirūpinti, kad netinkamos naudojimui padangos būtų atiduotos perdirbimui.

Padangų gamintojams ir importuotojams galioja tokios pareigos, kaip senų padangų surinkimo ir sutvarkymo finansavimas, visuomenės švietimas. Pagal teisės aktus, Lietuvoje turi būti surinkta ir perdirbta 80 proc. atskirai vidaus rinkai patiekto padangų kiekio per metus.

Trečia taisyklė. Gyventojai, keičiantys padangas namuose, taip pat turi pasirūpinti, kad senos padangos patektų pas atliekų tvarkytojus. Naudotas padangas galima nuvežti tiesiogiai šių atliekų perdirbimo įmonėms arba į savivaldybių didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles. Jų adresus ir priėmimo sąlygas (paprastai gyventojas gali priduoti nemokamai iki keturių transporto priemonės senų padangų) galima rasti www.atliekos.lt.

„Patarimai - paprasti ir nesunku jų laikytis, tačiau realybėje senos padangos vis dar dūla prie garažų ar kitų pastatų bei neteisėtai šalinamos pamiškėse ir pakelėse. 2020 metais buvo surinkta daugiau kaip 268 tonos vien Lietuvos miškuose išmestų nenaudojamų padangų, o tokių padangų kiekis kasmet tik auga. Tačiau pas atliekų tvarkytojus patekusios naudotos padangos yra tinkamai perdirbamos: nuo padangų atskiriama guma, tekstilė ir metalas. Iš tekstilės atliekų gaunama energija, metalas naudojamas naujiems gaminimas, o guma - įvairiems gaminiams arba energijai gauti. Tinkamo sutvarkymo dėka šios atliekos dalyvauja žiedinėje ekonomikoje, taupomi gamtos ištekliai ir saugoma aplinka", - sako A. Pakštaitė-Marcinkienė.

Aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, 2020 metais gamintojai ir importuotojai Lietuvos rinkai atskirai patiekė 31 tūkst. tonų padangų, skirtų lengvosioms, krovininėms, pramoninėms ir žemės ūkio transporto priemonėms. Šalyje minimais metais buvo sutvarkyta 29,92 tūkst. tonų senų padangų, arba 96,6 proc. nuo atskirai rinkai patiekto kiekio. Tačiau itin dideli nesutvarkytų padangų kiekiai susidaro, nes į šalį įvažiuoja su transporto priemonėmis - skaičiuojama, kad kiekvienais metais gali susidaryti apie 9 tūkst. tonų padangų. Dar apie 4 tūkst. tonų padangų į Lietuvą gali būti importuojama ir parduodama nelegaliai.

Teisės aktai numato, kad Lietuvoje turi būti surinkta ir perdirbta 80 proc. atskirai vidaus rinkai patiekto padangų kiekio.

Licencijas organizuoti apmokestinamųjų gaminių (padangų, vidaus degimo variklių degalų, tepalų ir oro filtrų, amortizatorių), nešiojamųjų baterijų ir automobilių akumuliatorių, alyvos ir kitų automobilinių atliekų bei eksploatuoti netinkamų transporto priemonių tvarkymą turinti Gamintojų ir importuotojų asociacija yra subūrusi automobilių ir jų dalių gamintojus, importuotojus bei finansuoja naudotų padangų ir kitų minėtų atliekų surinkimą ir perdirbimą.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
  • SKURDAS: Daugiau nei trečdalis – 37 proc. Lietuvos žmonių mano, kad socialinės išmokos yra per mažos ir neapsaugo nuo skurdo, rodo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atlikta apklausa.
  • REITINGAI: Dalykiniuose universitetų ir kolegijų reitinguose atitinkamai pirmauja Vilniaus universitetas ir Vilniaus kolegija, rodo žurnalo „Reitingai“ paskelbti vertinimai.
  • ASAMBLĖJA: Pasibaigusioje 12-ojoje trišalės Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos parlamento narių asamblėjos sesijoje priimtoje deklaracijoje pažymima, kad vienintelis būdas po karo užtikrinti taiką, ilgalaikį stabilumą ir saugumą Ukrainoje ir NATO valstybėse narėse – suteikti Ukrainai narystę NATO.
  • GINKLAI: Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas pritarė jo vadovo Lauryno Kasčiūno siūlymui neleisti rusams ir baltarusiams Lietuvoje turėti ginklą.
  • FRAKCIJA: Mykolo Majausko likimas Seimo konservatorių gretose bus sprendžiamas ketvirtadienį, sako Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.
  • TURTAS: Už Vidmanto Kučinsko anksčiau kontroliuotos bankrutuojančios Marijampolės trąšų įmonės „Arvi fertis“ turtą Marijampolėje prašoma 10 mln. eurų, skelbia tinklalapis e.varžytynės.
  • ODONTOLOGIJA: Į Klaipėdos teisėsaugos akiratį pakliuvo odontologinėmis prekėmis prekiaujanti įmonė ir iš jos prekes pirkusios 6 bendrovės bei 2 fiziniai asmenys, teikę odontologines paslaugas.
  • KAINODARA: „Ignitis“ vienašališkai pakeitus nefiksuotos kainos planą ir vietoje jo klientams pasiūlius pasirašyti fiksuotą trejų metų sutartį, Seimo liberalai aiškinsis, kodėl bendrovė priima sprendimus už savo klientus, nors šie yra pasirinkę sau optimalią kainodarą.
  • KANDIDATĖ: Seimui į Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjas pateikta Agnės Tikniūtės kandidatūra - ji šiuo metu dirba Lietuvos apeliaciniame teisme.
  • KANAPĖS: Seimas nusiteikęs išplėsti pluoštinių kanapių auginimą Lietuvoje leidžiant sodinti daugiau šių augalų veislių, o taip pat palengvinti jų gaminių tiekimą rinkai.
Daugiau

Dienos klausimas

Kaip manote, ar dešimtokai turėtų likti gimnazijoje, jei neišlaiko pasiekimų patikrinimo?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurį iš šių kandidatų norėtumėte matyti Vilniaus meru?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-2 +3 C

-3 +3 C

 

-15 -5 C

-4 +2 C

-7 +1 C

 

-11 -5 C

0-8 m/s

0-8 m/s

 

0-5 m/s