respublika.lt

Pirtis - būdas prailginti gyvenimą ir atjaunėti

(30)
Publikuota: 2024 balandžio 04 19:35:25, Edita AKSOMAITIENĖ, „Šiaulių kraštas“
×
nuotr. 2 nuotr.
Vladas Jokubauskas sako, kad daugeliu atvejų sunkias ligas sukelia žmonių nežinojimas, kaip sau laiku padėti. Gintarės Daknytės nuotr.

Daugkartinis Europos ir pasaulinio vanojimo, pirčių ir saunos čempionatų laimėtojas, pirties žinovas, kurio vantos kirčių laukia ir Holivudo aktoriai, ir pasaulyje žinomi atlikėjai, sportininkai, net karališkųjų šeimų atstovai, kuršėniškis Vladas JOKUBAUSKAS edukacijose, kurias veda, daugiausia dėmesio skiria sveikatinimui, kuris, sako, neatsiejamas nuo pirties.

 

Anot „SPA Šiauliai" pirčių centro vadovo, turinčio sporto mediko išsilavinimą, viena pirtyje praleista valanda gyvenimą gali prailginti savaite, o pirties procedūros - būdas perkrauti organizmą ir paleisti jį iš naujo.

- Kuo jūsų pirtys yra išskirtinės?

- Turime tris skirtingo dydžio pirtis su priepirčiais, vandens kubilais ir dviem šieno kambariais, skirtais po pirties atvėsti, pakvėpuoti ir vėl grįžti į pirtį - tokių šieno kambarių Lietuvoje nesu matęs. Pabuvę juose net senyvo amžiaus vyrai išeina su ašaromis akyse, sako, kad grįžo atsiminimai, kaip jaunystėje buvo gyvi tėvai, seneliai, kaip visi giminės susirinkdavo, kaip miegodavo ant šieno, pirmą meilę prisiminė. Sako, kad 50 metų to nebuvo atsiminę, o šieno, vantų kvapas sugrąžino prisiminimus.

Mano edukacija trunka 2,5-3 valandas. Iš pradžių 15-20 minučių pasėdima pirtyje, kol sukeliama ašinė (kūno vidinė) temperatūra, paskui išeinama į vėsesnę patalpą arba šieno kambarį ir panašiai tiek minučių pailsima. Tada pasakoju apie vedamas programas, kam jos skirtos, ką jos duoda, kvėpuojame, šildomės, sveikatinamės. Juk edukacija yra mokymasis.

Turiu sukūręs kelis šimtus edukacinių pirties programų, kurios šiuo metu „dirba" visame pasaulyje „SPA Group" vardu. Profesionalūs pirtininkai turi žinoti truputį anatomijos, truputį fiziologijos, nes nežinodami gali daugiau pakenkti, negu pasveikatinti.

- Su kokiais negalavimais ateina žmonės į pirtį?

- Nuo amžių žmonės gydydavosi pirtyje - šildymai, masažai, kraujo nuleidimas, detoksikacija. Gydytojai, nežinodami ir nusiimdami nuo savęs atsakomybę, geriau sako, kad geriau į pirtį neiti, geriau gerkite vaistus.

Ką galiu daryti, jei turiu širdies problemą? Bėgioti dešimtis kilometrų negaliu? Neatlaikys. O pirtyje yra taip: ateiname į šiltą, 50-60 laipsnių pirtį, per 15-20 minučių pakeliame organizmo ašinę temperatūrą iki tol, kol jaučiamės komfortabiliai. Ir kas įvyksta? Visos organizmo sistemos - endokrininė, nervinė, imuninė, limfinė, kraujotakos - gauna tokį krūvį, kaip penkis kilometrus nubėgus. O širdis apkrovimo negauna - kaip plakė 50-60 smūgių per minutę, taip ir plaka, apkrovimo negauna sąnariai, nes pirtyje žmogus guli ir ilsisi. Užėjus į pirtį pasišildyti tris-keturis kartus ir išėjus po dušu pabūti, reiškia, kad žmogus padarė treniruotę kaip 20 kilometrų nubėgęs.

Turiu šiaulietį draugą, kuris turėjo problemų su kraujagyslėmis ir jam kas kelis mėnesius medikai darydavo šuntavimą, stentavimą, nes jo kraujagyslės kalkėdavo arba kišdavosi. Ir jis pradėjo eiti pas mane į pirtį kelis kartus per savaitę. Pas gydytoją nuėjo tik po penkerių metų, o tas vos nuo kėdės nenugriuvo - jau ir kortelę išmetęs, nes galvojo, kad pacientas numirė. Patikrino ir nustebo: visos kraujagyslės puikios būklės.

- Kokių dar negalavimų turint nereikėtų dvejoti, ar eiti į pirtį?

- Pridėkite ranką prie savo kelio, pamatysite, kad sąnariai yra šalti. O jeigu šalti, reiškia, kad mes kraujo forminių elementų (eritrocitų, leukocitų, trombocitų) nenunešame, kad sąnariai būtų sutepti. Kai pašildome sąnarį, pakeliame kraują ir jis atneša sąnariui maistinių medžiagų. Vadinasi, mes prailginame sąnario gyvenimą, kad jis negirgždėtų. Sąnarius būtina prižiūrėti - šildyti, vaikščioti, bėgioti.

Tarpląstelinio vandens pas žmogų yra 85 procentai, limfinė sistema yra pati didžiausia organizmo sistema, kuri, skirtingai nei kraujotakos sistema, neturi jokio variklio. Kraujotakos sistema užima tik 7 procentus kūno masės ir turi širdį, o dešimt kartų didesnė limfinė sistema neturi jokio variklio. Vadinasi, limfinę sistemą valyti mes galime tik sportuodami, judėdami ir vieninteliu atveju gulėdami - kai gulime pirty. Kodėl sakoma, kad po pirties mes gyvenimą prailginome minimum savaitę, o todėl, kad išprakaituodami išvarėme toksinus.

Onkologija. Pas kiekvieną žmogų per minutę mitozės metu atsiranda nuo 10-15 tūkstančių brokuotų mūsų ląstelių - onkologinių ląstelių. Mūsų imunitetas jas sunaikina. Bet jei organizmas sunaikina, o mes tų ląstelių neišvalome, negeriame vandens, neiname į pirtį, nesportuojame - jos ima kauptis. Užtat į pirtį onkologiniam ligoniui tiesiog būtina eiti. Būtina valyti limfą. Tai padaryti galima tik per inkstus arba šuntuojant per prakaito liaukas. Išprakaitavus organizmas nori gerti, mus troškina.

- Viena iš jūsų turimų programų yra organizmo perprogramavimo. Kas tai?

- Pirtis - būdas perkrauti organizmą. Žmogus paguldomas pirtyje, jis sušildomas kaitinant ir vanojant iki maksimumo. Ir organizmas tokioje būsenoje supranta: „Jeigu dar valandą mane čia laikys, aš numirsiu." Jis gauna šoką. Sukilus organizmo vidinei temperatūrai, organizmas duoda ženklą, kad jau labai įkaito, tada žmogus išvedamas iš pirties ir kišamas į ledinį vandenį. Iš pradžių žmogus atsigauna, pajunta gaivą. Bet pabuvus vandenyje ilgiau, organizmas ima suprasti: „Jeigu aš čia prasėdėsiu valandą, tikrai numirsiu," ir jis vėl patiria šoką. Šoko metu apatinis sistolinis kraujospūdis pakyla iki 120-140 - kraujo pareikalavimas tuo metu būna iki 16 litrų, o žmogus teturi 5 litrus. Tad organizmas, kad nenumirtų, išmeta adrenalino, kuris išplečia kraujagysles ir numuša kraujospūdį. Mes, kai įmetame žmogų į ledinį vandenį, skaičiuojame jo pulsą - širdis plaka plaka, o paskui ima rimti, pulsas krenta. Tuo momentu, kai organizmas įmeta į kraują adrenalino, „persikrauna" visos sistemos: endokrininė, limfinė, kraujotakos ir kitos - visos nusinulina. Žmogus vandenyje laikomas, kol pradeda drebėti. Tada įvedamas į garinę. Ir jis nebejaučia karščio, nors jo būna 5 kartus daugiau, negu vanojant.

- Pakalbėkime apie vandens naudą organizmui

- Toksinai pasišalintų, jeigu mes gertumėme vandens, bet mes jo negeriame. Taigi prarandame galimybę organizmui valytis. Jei negeriame, užrūgštiname organizmą.

Tarpląstelinis vanduo pas žmogų užima 85 procentus. Įsivaizduokite, 70 kilogramų sveriantį žmogų sudaro 55 litrai vandens. Statinė! Ir nors per filtrą pripildyti tą statinę švariausiu vandeniu, po savaitės jis pradės rūgti. Jeigu žmogus metų metais negeria vandens, tai kas darosi jo organizme? Intoksikacija. Toksinai iš pradžių kaupiasi organizme, atsiranda antsvoris, odoje, paskui naguose - jie pradeda sluoksniuotis, lūžinėti. Paskui toksinai keliauja į plaukus - jie ima slinkti ir šerpetoti, pradedama plikti. Deja, nė vienas plaukų specialistas neparagins pagaliau pradėti gerti vandenį, geriau sakys: patepk tuo, anuo.

Toliau toksinai eina į kaulus, pradeda nuo dantų - stomatitas, parodontozė, kariesas. Ir nė vienas dantų specialistas nepasakys „pradėk vandenį gerti", pasiūlys vartoti kalcį. O jeigu organizmas užterštas, kur dar tam kalciui dėtis? Todėl jis eina į inkstus arba tulžį. O tada praėjus trims mėnesiams paaiškėja, kad holesterininiai akmenys tulžyje arba inkstuose persisunkė druskomis, kristalizavosi ir virto brangakmeniais, kuriuos reikia operuoti. Todėl seminaruose sakau - jei norite kalcį gerti, pirmiausia išsivalykite toksinus. Kai organizmas kaip užpildytas bendrabutis bus išvalytas nuo toksinų, tik tada kalcis galės užeiti į jūsų dantis ir kaulus.

Vandens vyresni žmonės visada turi turėti prie lovos. Atsibudo naktį, nori į tualetą - prieš eidami atsigeria. Nes kitaip gali artimieji surasti susmukusį tualete arba pakeliui, nes kraujas miegant tirštėja, ir jeigu trombai susirinks į užkalkėjusią kraujagyslę, ją gali užkišti. Būtent dėl tos priežasties daugiausiai mirčių yra nuo 2 valandos nakties iki 6 valandos valandos ryto, pikas - apie 4 valandą.

- Koks rūpinimosi sveikata ir ilgaamžiškumo ryšys?

- Seminaruose dėstau šimto metų senumo koloražinę teoriją ir normavimo teoriją - viskas paskaičiuota, kiek žmogus, kaip statistinis vienetas, turėtų gyventi. Deja, mes pasauliui reikalingi tiek, kiek nešame kažkokią naudą.

Dėl ko namuose nebėra pirčių, vonių, tik dušai? Nes vonioje gulėdami jūs irgi pasišildote, tuo pagulėjimu pasidarote treniruotę, kaip būtumėte nubėgę penkis kilometrus, o tai reiškia, kad prailginote gyvenimą. Tai yra blogai valstybei. Bet jeigu vėl pakels vandens kainą, vonių bus mažiau ir gyvenimo kokybė bei trukmė taps kiek mažesnė. Norite būti poliklinikų ir vaistinių klientai? Ir toliau būkite madingi, taupūs - statykite dušus, neikite į pirtį, nesportuokite.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
54
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (30)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar esate patenkinti Seimo rinkimų rezultatais?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar turite vaikų?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+3 +8 C

+2 +9 C

+2 +6 C

+6 +11 C

+7 +11 C

+6 +9 C

0-5 m/s

0-5 m/s

0-3 m/s