Apie garsiojo siurrealisto gyvenimą sklando daugybė mitų, o kai kurie pasirodo esantys tikra tiesa.
S.Dali buvo aristokratas
Tiesa. Bet aristokratu jis negimė. Jo tėvas buvo teisininkas ir notaras, mama - kilusi iš prekybininkų ir amatininkų šeimos. Tačiau 1982 m. dailininkas tapo markizu, už nuopelnus gavęs titulą iš Ispanijos karaliaus Jono Karolio. Todėl 1989 metų sausio 23-ąją mirė ne tiesiog tapytojas Salvadoras Dali, o markizas de Dali de Pubolis, pirmasis ir vienintelis šio titulo savininkas.
S.Dali - „Chupa Chups" logotipo autorius
Tiesa. Dailininkas visada mielai imdavosi komercinių užduočių. Kompanijos „Chupa Chups" įkūrėjas Enrikas Bernatas (Enric Bernat) rengėsi žengti į tarptautinę rinką, bet tam reikėjo prekės ženklą „atšviežinti". Ir tada magnatas garsiajam siurrealistui pavedė sukurti etiketę, kuri patrauktų dėmesį. S.Dali nupiešė oranžinės ir geltonos spalvos gėlę, o viduryje raudonomis raidėmis užrašė saldainio pavadinimą. Logotipas nuo 1969 metų beveik nesikeitė.
Išleido kulinarinę knygą
Tiesa. 1973 metais Paryžiuje S.Dali išleido knygą ‚Galos vakarienės". Prabangų leidinį su spalvotomis nuotraukomis ir S.Dali piešiniais sudarė 12 skyrių, tarp kurių buvo tokie kaip „Rudens kanibalizmas" ir „Dezoksiribonuikleininis atavizmas". Buvo siūloma patiekti, pavyzdžiui, ungurį alaus padaže arba gyvą išvirtą žąsiuką.
S.Dali su žmona įžeidė publiką lėle
Tiesa. 1934 m. pabaigoje pagerbiant dailininką buvo surengtas prašmatnus priėmimas Niujorko naktiniame klube „Raudonas gaidys". S.Dali atvyko su Gala, kurios aprangą sukūrė pats: didžiulę skrybėlę puošė lėlė, vaizduojanti negyvo vaiko kūnelį, kurį ėda skruzdėlės. Spauda paskelbė, kad tai - užuomina į žuvusį garsiojo lakūno Č.Lindbergo sūnų. Berniukas 1932 m. buvo pagrobtas siekiant gauti išpirką ir nužudytas, 1934 m. rugsėjį policija suėmė įtariamą nusikaltėlį, taigi apie tragediją vėl buvo plačiai kalbama. Skandalas kilo toks, kad S.Dali, neigusiam sutuoktinės įvaizdžio sąsają su šia istorija, teko atsiprašyti. Tai nepatiko prancūzų siurrealistams: jų nuomone nereikėjo prašyti atleisti už siurrealistinę akciją.
S.Dali buvo pašalintas iš siurrealistų
Tiesa. Dailininkas 1929 metais prisijungė prie poeto Andrė Bretono, „Siurrealizmo manifesto" autoriaus, ratelio. Po penkerių metų A.Bretonas pabandė S.Dali išvyti iš judėjimo už politines pažiūras ir polinkį į komerciją, už kurią apdovanojo dailininką pravarde - jo vardo ir pavardės anagrama „Avida Dollars" (Godus dolerių). 1939 m. S.Dali galutinai išsiskyrė su A.Bretonu ir jo bendražygiais, bet neatsisakė siurrealizmo kaip kūrybinio metodo ir tapo garsiausiu šio judėjimo atstovu.
S.Dali pardavė Joko Ono žolės pluoštelį už 10 000 dolerių
Tiesa. Jeigu tikėsime viena iš dailininko moterų, dainininke Amanda Lyr (Amanda Lear), Dž.Lenono našlė pasiūlė S.Dali 10 000 dolerių už garsiųjų ūsų kuokštelį. Dailininkas nenorėjo atsisakyti pinigų, bet bijojo atiduoti plaukelius, kad Joko jų nepanaudotų burtams. Pasak A.Lyr, S.Dali patikėjo jai surasti ir nuskinti kokią nors žolytę, pagal spalvą ir formą panašią į jo ūsus. Tas radinys ir buvo nusiųstas Joko Ono.
S.Dali įsteigė savo muziejų ir jame gyveno
Tiesa. 7-ojo deš. pradžioje S.Dali gimtojo Figereso meras paprašė dailininką vietos muziejui padovanoti kokį nors savo kūrinį. Atsakydamas S.Dali pasisiūlė miestui padovanoti visą muziejų, suprantama, savo vardo. Siurrealistui buvo atiduoti sudegusio miesto teatro griuvėsiai. Toje vietoje pagal S.Dali projektą buvo pastatytas naujas pastatas, kuriame dailininkas įkurdino savo Teatrą muziejų. 1984 m. S.Dali jame apsigyveno, o po mirties ten buvo palaidotas. Katalonas norėjo, kad per jo kapą galėtų vaikščioti žmonės, ir S.Dali buvo palaidotas kriptoje po muziejumi.
Mirusio S.Dali kūnas buvo balzamuotas
Tiesa. Tikriausiai tai buvo susiję su sprendimu dailininką palaidoti jo Teatro muziejaus Figerese teritorijoje. O 2017 m. menininko palaikų ramybė buvo sudrumsta. Būrėja Pilar Abel, tvirtinusi, kad S.Dali - jos tėvas, išsireikalavo, kad kūnas būtų ekshumuotas.Moteris pretendavo į ketvirtadalį genijaus palikimo, o tai - šimtai milijonų dolerių. Tačiau DNR testas parodė, kad S.Dali nebuvo Pilar tėvas. Po ekshumacijos meistras Narsisas Bardaletas (Narcis Bardalet), balzamavęs dailininko kūną, pastebėjo, kad garsieji S.Dali ūsai puikiai išsilaikė.
Salvadoras Felipas Žasintas Dali i Domenekas (Salvador Felip Jacint Dalí i Domènech)
1904 - gimė Katalonijos Figereso mieste
1916 - pradėjo mokytis Figereso meno mokykloje
1919 - dalyvavo vietos dailininkų parodoje miesto teatre: ant to pastato griuvėsių po pusės amžiaus įsteigė savo muziejų
1922-1926 - mokėsi San Fernando Karališkojoje dailės akademijoje
1925 - pirmoji asmeninė S.Dali paroda Barselonoje
1926 - pirmą kartą apsilankė Paryžiuje, susipažino su Pablu Pikasu
1929 - dalyvavo kuriant L.Bunjuelio filmą „Andalūzijos šuo", dabar siurrealistinio kino klasiką. Prisijungė prie siurrealistų judėjimo. Susipažino su Gala (Jelena Djakonova, tuo metu poeto Polio Eliuaro žmona)
1934 - S.Dali ir jo„siurrealistinė Madona" Gala susituokė
1939 - galutinai išsiskyrė su siurrealistų būreliu, vadovaujamu A.Bretono
1940-1948 - su žmona gyveno JAV
1942 - išleido autobiografiją „Slaptas Salvadoro Dali gyvenimas"
1982 - liko našlys
1989 - mirė sustojus širdžiai. Pagal testamentą visas turtas ir darbai, nepadovanoti Muziejui teatrui, atiteko valstybei.