Jo atvirą veidą su plačia ir šiek tiek šelmiška šypsena šiandien atpažįsta praktiškai visi. Jis - vienas turtingiausių pasaulio žmonių, taip pat viena garsiausių ir skandalingiausių asmenybių.
Finansų ekspertų prognozėmis šis žmogus 2027 m. taps pirmuoju pasaulyje doleriniu trilijonieriumi. Turtuolis, vizionierius, genijus, aiškiaregys, superherojus, superpiktadarys, skandalistas, pamišėlis - visa tai vieno žmogaus epitetai. Šiandien Ilonas Maskas (Elon Musk) - superžvaigždė ir superdidvyris, bet kaip juo tapo? Berniukas iš Pietų Afrikos, iš kurio buvo tyčiojamasi mokykloje ir kurio nemylėjo net jo paties tėvai?
Jis išrado pirmąją raketą, kuri grįžo iš kosmoso ir vėl nusileido, implantavo smegenų lustą, nusipirko didžiausią socialinį tinklą, kad galėtų rašyti viską, ką norės, sukūrė nepilotuojamą automobilį, nori išsiųsti žmones į Marsą, o visus darbus Žemėje patikėti robotams. O svarbiausia - iš savo fantazijų jis uždirbo daug, labai daug pinigų.
Ilonas Maskas mėgsta cituoti D.Adamso knygą „Galaktikos gidas". Ten rašoma, kad gyvenime sunkiausia - pasirinkti, kokį klausimą užduoti, o jeigu jau pasirinkai - visa kita seksis lengvai. Ar gali būti, kad lokomotyvas, vardu Ilonas Maskas, lekia per gyvenimą, nušluodamas visas kelyje pasitaikančias kliūtis, nes jo kuras - skausmas, nusivylimas ir nuoskauda senajam pasauliui, kuris jo nepriėmė? To skausmo jėga yra tokia didelė, kad didesniu nei šviesos greičiu stumia I.Maską pirmyn į naują pasaulį, kurį jis planuoja sukurti pats.
Sunki vaikystė
1971 m. birželio 28-ąją Pietų Afrikos sostinėje, Pretorijos mieste, inžinieriaus Erolo Masko (Errol Musk) ir modelio Mej Mask (Maye Musk) šeimoje gimė berniukas, kurį jie pavadino Ilonu - Mej senelio vardu.
Vyresnysis Maskas nelabai gerai sutarė ne tik su uošviais, bet ir su įstatymais. Dirbdamas paprastu inžinieriumi, jis uždirbdavo šimtus tūkstančių dolerių iš prekybos smaragdais: Zambijoje iš vietos gyventojų pusiau nelegaliai supirkdavo smaragdus, paskui Pietų Afrikoje juos šlifuodavo ir kontrabanda išveždavo į užsienį. Į savo „komandiruotes" Afrikoje, kur klaidžioja žmonės su automatais, jis neretai imdavo ir mažąjį Iloną, taigi potraukis avantiūroms - jo kraujyje.
Šeima gyveno tikrai ne vargingai, problemų kildavo kitur. Ilono tėvas nebuvo idealus šeimos žmogus - mušdavo žmoną. Penkerių Ilonas bandydavo mamą apginti ir trankydavo tėvui per kojas lazda. Kaip prisipažino pats Erolas, jis turėjo apie šimtą meilužių, reguliariai lankydavosi orgijų vakarėliuose, į kuriuos vesdavosi mažą sūnų. Berniukas laukdavo bibliotekoje, kol tėvas pasimėgaus suaugusiųjų žaidimais.
Išoriškai šeimoje viskas buvo gerai. Pinigų netrūko. Gyveno jie elitiniame „baltųjų" rajone, į mokyklą Ilonas būdavo vežiojamas prabangiu naujutėlaičiu rolsroisu. Tik bendraamžiai jo nemėgo. Tai dabar jis - plačiapetis, aukštas, populiarus ir pasitiki savimi. Mokykloje jis buvo tylus, skriauznas protinguolis. Jis nebuvo linksmas ir bendraujantis, ir bendraklasiai jo dėl to nekentė, iš jo tyčiojosi ir žemino, mušdavo taip, kad paskui jis nepajėgdavo atsistoti. Tėvas ne tik kad nebandė sūnaus apginti, bet ir visiškai palaikė chuliganus. Maža to, pats žemindavo Iloną sakydamas, kad šis yra ištižėlis, mazgotė ir iš jo nieko gero nebus.
Kai Ilonui buvo 10 metų, tėvai išsiskyrė, Mej su vaikais persikėlė gyventi į kitą miestą. Nepaisant puikios išvaizdos, sveikos mitybos pomėgio ir teoriškai teisingų gyvenimo principų, pavadinti Mej Mask gera motina vargu ar būtų galima. Ji būdavo užsiėmusi tik savimi, galėdavo porą dienų tiesiog dingti, vaikus palikusi be jokio maisto.
Mokykloje iš Ilono vaikai tyčiojosi dar labiau. Neištvėręs jis grįžo pas tironą tėvą. Jo išsigelbėjimu tapo knygos, jas skaitydamas jis praleisdavo didžiąją laiko dalį. I.Maskas pasižymi fotografine atmintimi, tad įsimindavo pažodžiui viską, ką perskaitydavo. Jis visus lenkė protu ir išsilavinimu, o už tai mokykloje gaudavo lupti dar daugiau.
Vėliau berniukui buvo diagnozuotas Aspergerio sindromas - tai autistinio spektro liga, dėl kurios kyla sunkumų bendrauti ir socializuotis.
Pavyzdžiui, kuo nors labai susidomėjęs Ilonas kone panirdavo į transą ir nieko aplinkui nepastebėdavo. Be knygų daugiau niekas jo nedomino, o ypač žavėjo mokslo fantastika ir visa, kas susiję su kosmosu. Dar vienas aistringas I.Masko pomėgis buvo kompiuteriai. Tėvas, nors emociškai ir šaltas, visus materialinius sūnaus poreikius tenkino. Pirmąjį kompiuterį Ilonas gavo jau 9-erių, o trylikos sugebėjo pats užsidirbti: Ilonas sukūrė kompiuterinį žaidimą, kurį pardavė, o už gautus pinigus pirko.... akcijų. Jau tada jis suprato, kad visko raktas - pinigai, svajojo nuo kažkieno prasimanytų raketų pereiti prie savų, tikrų.
Pasaulis pagal I.Maską
„Kosminis laivas" vardu Ilonas Maskas startavo 1988 m., kai vos baigęs mokyklą iš PAR išvyko į Kanadą. Taip jis išsprendė iškart dvi problemas: išvengė šaukimo į kariuomenę ir pradėjo įgyvendinti savo svajonę. Kanadoje I.Maskas įstojo į universitetą, bet po dvejų metų jį metė ir persikėlė į JAV, Pensilvanijos universitete pradėjo studijuoti fiziką ir verslo mokslus. Būdamas 23 metų drauge su broliu Ilonas įkūrė savo pirmąją firmą, kurios būstinė buvo garaže. Pats Ilonas ten ir nakvodavo, kartą per savaitę maudydavosi benamių nakvynės namuose, rengėsi sendaikčių parduotuvėje pirktais drabužiais ir pasiėmė paskolą. Tėvų pinigų jis iš principo atsisakė, užsidegęs įrodyti tėvui, kad tas buvo neteisus, kalbėdamas apie jį.
Verslas su broliu nebuvo itin sėkmingas. Broliai nuolat nesutardavo beveik visais klausimais, o problemą spręsdavo muštynėmis. Ilonas pasaulį matė savaip. Dauguma tokių startuolių baigia ten, kur prasidėjo, bet I.Maskas sugebėjo pergudrauti sistemą. Jis sukūrė išties reikalingą gaminį, rado investuotojų, pirkėjų. 1999 m. jų firmą nupirko didelė korporacija už kolosalią 300 mln. dolerių sumą. Broliai gavo po 22 mln.
I.Maskas savo dalį investavo į naują startuolį - elektroninę mokėjimo sistemą, kuri šiandien yra žinoma praktiškai visiems (PayPal). Būtent jo pastangomis firma tapo finansinių paslaugų internetu rinkos lydere .Vos po 2 metų ją už 1,5 mlrd. dolerių nupirko stambi korporacija! Asmeniškai Ilonas Maskas gavo 180 milijonų.
Kas toliau? Ilonui ir to buvo jau per maža. Visus savo pinigus jis investavo į „SpaceX". Tai ne tik kosmines raketas gaminanti kompanija, jos tikslas - atverti naują žmonijos istorijos puslapį. Smulkiems verslams jis negaišo laiko, spekuliacija biržoje - ne jo lygis. I.Masko projektai turi pakeisti pasaulį, pačius jo egzistavimo principus. Jis matuojasi Kūrėjo vaidmenį! Būtent taip save realizuoja vakarykštis užguitas berniukas, kuriam buvo taip nejauku egzistuojančiame pasaulyje.
Prieštaringa asmenybė
Visi I.Masko projektai yra neįtikėtinai ambicingi: „SpaceX", „Neuralink", „Tesla", „The Boring Company", „Starlink". Daug kas juos vadina savireklama, bet juk jie veikia! Visi pasaulio verslininkai svajoja būti tokie kaip Ilonas Maskas. Jo turtas nuolatos auga. Nejau jis - genijus be trūkumų? Žinoma, ne. Pavaldiniai jį laiko despotu, asmeniniai pažįstami - ateiviu iš kitos planetos, kuris nemoka bendrauti su žmonėmis ir juos sunkiai supranta. Darbe jis yra kietas, negailestingas ir visiškai nesiskaito su kieno nors jausmais.
Ne išimtis ir jo asmeninis gyvenimas. Jis buvo triskart vedęs, bet neliko nė su viena moterimi. Nepadėjo nė vaikai, kurių milijardierius turi jau 10. O buvusios I.Masko žmonos jo nekeikia, prisimena šiltai. Pirmoji Ilono žmona kartą sakė, kad ištikus zombių apokalipsei norėtų būti I.Masko komandoje - jis būtinai visus nugalėtų.
Be atšiaurumo versle ir nesukalbamumo asmeniniame gyvenime I.Maskas yra dar ir siaubingai užsispyręs. Pavyzdžiui, jis 20 metų puoselėjo idėją arba savo kompaniją, arba finansų sistemą pavadinti „X". To jam neleisdavo kiti akcininkai. Praėjo 20 metų, ir Ilonas įgyvendino savo svajonę: nusipirkęs socialinį tinklą „Twitter", iškart jį pervadino „X". Ir nusipirko jį vien dėl užsispyrimo, be jokios komercinės naudos. „X"- tikriausiai brangiausias žmogaus įsigytas žaislas. Kita vertus, I.Maskas galėjo nusipirkti tviterį siekdamas įgyvendinti savo būsimas politines ambicijas.
Čia daug kam tapo netikėtumu I.Masko politinės simpatijos. Apyjaunis žmogus, triskart išsiskyręs, gana laisvų pažiūrų, turtingas - teoriškai jis turėjo palaikyti demokratus. Jauni, nesivaržantys vyrukai brangiais švarkais - tai pagrindinis Amerikos demokratų partijos elektoratas. Bet ne. I.Maskas ne tik pasirodė esantis respublikonų pusėje, bet ir palaikė jų konservatyviausią sparną - D.Trampo (D.Trump) šalininkus.
Galbūt paslaptis yra ta, kad protingas vyrukas Ilonas supranta, jog kosminės idėjos, aišku, gali pakeisti pasaulį, bet tai truks ilgai. Yra Žemėje pareigybių, kurios gerokai sutrumpina kelią į pasaulio pertvarkymą pagal save. Pavyzdžiui, JAV prezidento. Demokratų partija - tai uždara bendruomenė, į kurią priimami tik savi. Respublikonai šiuo požiūriu, ypač trampistai, yra paprastesni. D.Trampas - tai antisistema, žmogus, kuriam nusispjauti į visuotinai priimtas normas, nes jis turi savas normas. O juk Donaldas Trampas jau nejaunas ir netrukus respublikonams prireiks naujo, energingo, turtingo lyderio. Ilonas Maskas - ideali kandidatūra. Su savo veržlumu, atkaklumu ir finansinėmis galimybėmis I.Maskas ateityje visai gali tapti JAV prezidentu. Čia yra tik viena kliūtis - Amerikos prezidentu negali tapti žmogus, kuris ten negimė. I.Maskas gimė PAR. Bet argi pasaulyje yra kas nors, kas sustabdytų I.Maską?
Blogiausiu atveju jis gali tapti nacijos dvasiniu lyderiu ir vesti ją į naujus horizontus. I.Maskas galbūt iki šiol svajoja palikti nekenčiamą Žemę, kur buvo taip skriaudžiamas vaikystėje, ir patekti į fantastinį pasaulį, aprašytą jo mėgstamose knygose. Buvęs vienišas, skriaudžiamas berniukas pagaliau galės pažiūrėti iš aukštai į kiekvieną planetos gyventoją ir įsitikinti, kad jis - svarbiausias herojus.
Ar tai jam pavyks?