Kitaip kaip Europos monarchijose, Tailando karaliai vis dar naudojasi neribota valdžia. Šalyje galioja griežti įstatymai dėl karaliaus įžeidimo, kurių nesilaikant galima iki 15 metų sėsti už grotų.
Yra žinomas atvejis, kai suėmimo pretekstu tapo nekaltas juokelis apie karaliaus šunį. Nuo 2020 m. į kalėjimą pateko apie 300 monarchijos priešininkų, iš kurių mažiausia 20 - nepilnamečių.
Antrasis Tailando monarchų ypatumas - jų turtai. Karalius 2018 m. perėmė tiesioginį didžiulio Tailando turto valdymą: dabar Maha Vačiralongkornas savo nuožiūra tvarko išteklius, kuriuos 80 metų kontroliavo valstybinė organizacija „Karūnos turto biuras". Pasisavinto turto vertė - apie 40 mlrd. svarų.
Palyginkite: D.Britanijos karaliaus Karolio III turtas vertinamas 2 mlrd. svarų, o tai yra 20 kartų mažiau.
Tailando karalius - spaudoje plačiai aptarinėjama asmenybė. Maha Vačiralongkornas, oficialiai - Rama X, karūnuotas 2019 m., garsėja kaip didelis moterų mylėtojas, be sąžinės graužimo pametantis savo žmonas ir net vaikus. O dar jis yra žinomas kaip baisus tironas, įvedantis keistus įstatymus, kuriuos dar ilgai aptarinėja pasaulis ir net JT.
Bet koks iš tiesų yra Rama X?
Karalius Maha Vačiralongkornas gimė 1952 m. Pradinį išsilavinimą jis įgijo karališkojoje mokykloje Tailando sostinėje. Vėliau mokėsi keliose Europos mokyklose internatuose, paskui sėkmingai baigė karališkąjį karo koledžą Australijoje, kėlė kvalifikaciją Tailande, JAV ir D.Britanijoje. Karalius yra licencijuotas pilotas, turi karinį laipsnį, turi teisę pilotuoti karinius ir keleivinius lėktuvus. Keliaudamas į užsienį, jis neretai pats sėda prie šturvalo.
Nors jis įgijo gerą išsilavinimą ir karinį parengimą, daug kas abejojo, ar Maha yra vertas sėsti į Tailando sostą, mat princo biografija - labai marga ir nevienareikšmiška: jis turėjo daugybę moterų, mėgo azartinius žaidimus ir net buvo prikišęs nagus prie nelegalaus verslo. Bet į sklindančias kalbas princas nekreipė dėmesio.
1977 m. jis pirmą kartą vedė, jo išrinktąja tapo tikra pusseserė. Bet netrukus jis susirado dar vieną moterį, jauną aktorę, kuri jam pagimdė penkis įpėdinius. Norėdamas vesti meilužę, jis išsiskyrė. Bet naujoji santuoka truko vos 2 metus, Maha pareikalavo skyrybų, viešai pasmerkė savo žmoną ir net atsižadėjo savo vaikų.
2001 m. jis vedė trečiąjį kartą, šįkart kuklią rūmų darbuotoją. Santuoka truko 13 metų. Trečiųjų skyrybų priežastis nežinoma, bet buvo kalbama, kad žmoną iš rūmų jis išvarė, apkaltinęs piktnaudžiavimu valdžia. Išvyta buvo ne tik ji, į nemalonę pateko 7 jos giminaičiai, kurie buvo areštuoti, pateikus įvairius kaltinimus.
Sostas ir naujos žmonos
2016 m. spalį mirė karalius Rama IX (Bhumibolas Aduljadedžas), sostas atiteko jo vieninteliam įpėdiniui Mahai. Tačiau naujasis monarchas buvo karūnuotas ne iškart. Norėdamas išreikšti pagarbą savo tėvui, įpėdinis oficialią karūnaciją atidėjo 3 metams. Visą tą laiką šalis oficialiai gedėjo mirusio karaliaus. Ramos X karūnavimo iškilmės atsiėjo 31 milijoną, atvyko 1300 kviestinių svečių su daugybe dramblių. Eisena gatvėmis truko 6 valandas. Taip pat sužinota, kad karūna, su kuria Rama X stojo prieš publiką, svėrė 7 kg. O palankiną, kuriame sėdėjo monarchas, nešė 16 žmonių, kurie keitėsi kas pusę kilometro.
Kol visa šalis laukė karūnavimo, Rama X pranešė, kad vėl veda. Jo nuotaka tapo 40-metė Suthida Vačiralongkorn buvusi oro skrydžių palydovė, vėliau perėjusi į karališkąją tarnybą ir tapusi karūnos princo apsaugos vade. Rūmai niekaip nekomentavo naujosios karaliaus žmonos, todėl šalyje toks tuometinio sosto įpėdinio pareiškimas sukėlė didžiulį ažiotažą ir neramumus.
Soste praleidęs kokius 2 mėnesius, karalius pranešė, kad jis yra poligamas. Tai buvo pirmasis toks atvejis per visą šiuolaikinio Tailando istoriją. Jo mylimajai, Tailando armijos kariškei Sineenat, buvo suteiktas „Kilniosios konsortės" titulas. Per karaliaus gimtadienį tai oficialiai paskelbė Tailando televizija. Rūmai publikavo moters archyvines nuotraukas ir jos oficialią biografiją. Nuotraukos, kai kurios labai pikantiškos, sukėlė tokį ažiotažą, kad „užlūžo" tinklalapis.
Bet pasaka ilgai netruko. 2019 m. rudenį Sineenat ir Ramos X meilė baigėsi. Jis pareiškė, kad ji yra nelojali ir atėmė iš jos visus titulus ir apdovanojimus. Pasak oficialaus pareiškimo ji nesilaikė rūmų tradicijų ir papročių, neklausė karaliaus ir karalienės, ir net įsakinėjo monarcho vardu.
Išvijus ją iš rūmų, prasidėjo masinis „kadrų valymas". Buvo atleista daugybė valdininkų, karalius pareiškė, kad jie pažeidė rūmininkų elgesio kodeksą ir naudojasi savo padėtimi. Tokie karaliaus veiksmai buvo įvertinti nevienareikšmiškai, bet garsiai niekas nieko nesakė, nes bijojo, kad Ramos X rūstybė pasieks ir juos. Tiesa, 2020 m. „karališkoji sugyventinė" atgavo karaliaus malonę ir visus turėtus titulus, apdovanojimus ir karinius laipsnius.
Šuo maršalas ir griežta cenzūra
Formaliai Tailandas yra konstitucinė monarchija, bet į D.Britaniją visai nepanašus. Tailando monarchas turi ne nominalią, o visiškai realią valdžią šalyje. Iš tiesų Tailando karalius gali daryti apskritai viską, kas jam šauna į galvą, pavyzdžiui, į kairę ir į dešinę dalinti pareigybes. Pavyzdžiui, savo pudelį Fu Fu jis paskyrė aviacijos maršalu. Kai šunelis nugaišo, monarchas įsakė surengti prašmatnias laidotuves, kurios pagal visas budizmo taisykles truko 4 dienas.
Karališkų pareigų monarchas turi nemažai, bet vis dėlto randa laiko keliauti po Europą. Jis vis lankosi savo dvare Bavarijoje, sportuoja ir ilsisi didelėje moterų kompanijoje. Karalius mėgsta važinėti dviračiu, o kai jis tai daro Tailando keliuose, aišku, kad atsiranda norinčių karalių nufotografuoti. Bet to daryti tikrai neverta. Socialiniuose tinkluose pamatęs savo nuotraukas iš iškylos dviračiu, monarchas tiesiog įniršo, pavadino jas įžeidžiamomis ir kreipėsi į teismą.
Tailando įstatymai, reguliuojantys karališkosios šeimos ir paprastų tailandiečių santykius, yra labai griežti, už nepagarbą monarchui galima atsidurti kalėjime. Pagal šį įstatymą jis 2,5 metų įkalino savo trečiosios žmonos tėvus, o vyras, feisbuke paskelbęs karaliaus nuotrauką, gavo 35 metus kalėjimo. Yra žinoma, kad mažiausia 2 žmonės, nuteisti pagal šį įstatymą buvo rasti negyvi, ir iki šiol nežinoma, kaip jie mirė.
JT yra pareiškusi, kad tokie įstatymai, kokie galioja Tailande, yra nusikaltimas žmogiškumui, bet Tailando karaliaus tai nejaudina. Laikydamasis įstatymo raidės, jis šalina neįtikusius valdinius, argumentuodamas savo veiksmus tuo, kad būtina ginti karalystę.
Tailando cenzūra yra labai griežta, publikacijų apie Ramą X ir jo šeimą spaudoje pasirodo labai retai. Bet vis dėlto kai kada skandalingų smulkmenų į spaudą prasprūsta.
Ko verti vien 2020-ieji, kai pasaulį krėtė karštligė, susijusi su nežinomu virusu. Žmonės sėdėjo užsidarę savo butuose ir bijojo išeiti į gatvę. Tada Rama X nutarė išvykti toliau nuo pavaldinių ir pailsėti prabangiame kurorte Bavarijos Alpėse. Vokietijos valdžia leido jam išsinuomoti visą viešbutį, kuriame jis apsigyveno su 20 moterų.
Kilo didžiulis visuomenės pasipiktinimas, bet karaliaus tai nesujaudino. Ir nors toks monarcho elgesys paskatino žmones rengti protesto akcijas tiek pačiame Tailande, tiek priešais viešbutį, kuriame slėpėsi nuo koronaviruso, monarchas neketina keisti savo elgesio ir gyvena savo karališką gyvenimą kaip įprato.