Žydint įvairiems augalams alergiški žmonės vis dažniau lankosi vaistinėse ir šluoja vaistus, kad tik būtų kiek lengviau.
Vaistininkas Tadas Labanauskas teigia, jog neretai tautiečiai alergiją gydosi vaistais nuo peršalimo, nes nežino esantys alergiški.
„Prieš pirkdami nereceptinius vaistus pasikonsultuokite su specialistu, nes gali būti, kad vaistus perkate tiesiog be reikalo", - sako vaistininkas Tadas.
- Apie alergijas kalbame vis dažniau ir daugiau, labiau ir sergame?
- Pasaulis keičiasi, žmonės daugiau apie tai sužino. Statistika rodo, kad alergijų daugėja. Vaistų nuo alergijos parduodame tikrai nemažai. Kaip tik prieš mums kalbant kalbėjau su alergologe, aš pats nealergiškas niekam iš lietuviškų augalų, bet esu alergiškas Australijos, Afrikos tam tikriems augalams. Alergenai gali keliauti tūkstančius kilometrų. Atkeliauja net kokios Kanados, Afrikos augalų žiedadulkės. Taigi galime būti alergiški ne tik savo šalies sezoniniams augalams. Ligų požiūriu pasaulis globalėja.
Mano kaimynė klausė, kodėl pas mus visos palangės ir visos terasos po lietaus yra geltonos. Sakau, čia gi žiedadulkės. Kaimynė komentuoja, juk aplinkui niekas nežydi. Kaip tik kieme išvystu vaizdą: kamuolys atsitrenkia į šalia augančią kalninę pušį ir pakyla geltonas debesis žiedadulkių. Parodžiau kaimynei, iš kur tie langai geltoni (šypsosi). Žydinčių augalų yra daug, tiesiog mes į juos neatkreipiame dėmesio. Po šilto lietaus daug geltonos medžiagos plaukioja, žmonės net nesupranta, kad čia žiedadulkės. Kai nelyja, ore labai daug jų ir alergiškiems žmonėms tuomet tikrai sunku gyventi.
- Mūsų tėvai, protėviai daugiau gyveno kaimuose, dabar žmonės kuriasi miestuose, mažiau kontakto su gamta, šienu, gyvuliais, tvartais... Gal per steriliai gyvename, kad alergijų vis daugiau?
- Mokslas tiksliai nenustatė, iš kur tos alergijos, net sveikų tėvų vaikai alergiški. Mokslas yra iškėlęs tokią hipotezę, kad mes per švariai gyvename ir tai turi labai didelės įtakos alergijoms. Kuo vaikai švariau auginami, kuo mažiau susiduria su alergenais, tuo didesnė tikimybė, kad jie bus alergiški. Organizmas vaikystėje turi susidurti su tais „būtinais" alergenais. Miestietis, užaugęs mieste, ant švarių grindų, niekada rankyčių neįkišęs į tešlyną, niekada neįkvėpęs pušų žiedadulkių, gali būti alergiškas. Tiesiog imuninė sistema neatpažins alergenų ir traktuos kaip svetimus.
- Žmonės visada atpažįsta esantys alergiški?
- Alergija retai atsiranda vyresniame amžiuje, nors ir tokių atvejų tikrai būna. Savo praktikoje esu susidūręs, ateina jau pensinio amžiaus moteris ir pasakoja, kad jai niekada nepasireikšdavo alergijos simptomai, o jau ketvirti metai pavasariais didžiulė sloga. Žinoma, žmogus neskuba eiti pas daktarą darytis tyrimų. Alergijos požymiai gali būti visiškai tokie patys, kaip peršalimo: skauda gerklę, paburksta, bėga nosis, ašaroja akys. Jeigu pastebite, kad simptomai kartojasi kelerius metus panašiu sezonu, galima įtarti, kad čia alergija, tada reikia darytis tyrimus.
- Kokie vaistai nuo alergijos populiariausi?
- Vaistų spektras išaugęs, žinoma, senovinis geriausiai žinomas vaistas yra tavegilis. Šis vaistas turi šalutinį poveikį, jis migdo, apsunkina vairavimą, darbe gali jaustis mieguistas. Šiuo metu yra tablečių be recepto, kurios neslopina. Yra nosies purškalų. Kartais taikomas kombinuotas gydymas. Aišku, prieš vartojant vaistus reikia pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Labai svarbu, kada geriamas vaistas, nes jį reikia gerti prieš susiduriant su alergenu, kada žinome, jog alergeno tikrai neišvengsime. Simptomai neįsibėgėja ir asmuo jaučiasi kur kas geriau.
Būna dažnai, kai ateina žmonės vis pirkti vaistų nuo slogos, matai, kad konkretus asmuo ateina ne pirmą kartą ir perką tą patį buteliuką, tada būtinai pasiklausi situacijos ir rekomenduoji išsitirti nuo alergijos. Dabar žmonės daugiausia juk konsultuojasi su „ChatGPT" (juokiasi)...
Beje, pandemijos metais vaistų nuo alergijos vartojimas buvo labai nukritęs, visuomenė visur vaikščiojo su kaukėmis, jos apsaugojo ir nuo alergenų.
Žiedadulkės mūsų tyko gamtoje, pirmieji pražysta lazdynai, alksniai, paskui beržai, dabar - pušys. O namie laukia namų dulkės, namų dulkių erkutės, naminiai gyvūnai. Žinoma, yra alergijos maistui. Daug žmonių alergiški braškėms. Bet su jomis paprasčiau, tam tikro maisto tiesiog gali nevalgyti.