Rubrikoje „Mini interviu" kalbamės su kalbininke Dr. Jūrate Sofija Laučiūte.
- Naująjį savo sezoną visuomeninis transliuotojas pasitiko skelbdamas, jog jis skirtas „skirtingai panašiems ir vienodai įdomiems" žiūrovams. Ir šis šūkis skamba nuolat - prieš kiekvieną anonsą. Kaip jums naujasis LRT sezonas?
- Sakyčiau, mokesčių mokėtojų išlaikoma LRT griebėsi garsinio-psichologinio terorizmo. Ką beįsijungi, radiją ar televiziją, iš ten nuolat muša per ausis, per smegenis iki šlykštumo kvaila reklaminė frazė „visiems skirtingai panašiems ir vienodai įdomiems!".
Jei iki šiol dar vis užbėgdavau į LRT lauką, tai dabar - nebent ausis užsikimšus. Atsiprašau jau pamėgtų laidų vedėjų, pradedant Virginijumi Savukynu ir baigiant laida „Mano pasas meluoja" bei sekmadienio ryto laidų kūrėjais ir vedėjais, bet teks su jais atsisveikinti. Arba jie turės užkimšti gerkles tiems „visiems skirtingai panašiems ir vienodai įdomiems!" Juk net ir frazė „Brangioji, aš myliu tave!" išvestų iš proto, jei jos reikėtų klausytis per radiją ir TV keliasdešimt kartų per dieną.
- Sakote, jog tik kartais užbėgdavote į LRT lauką. Kodėl? Netenkino turinys?
- Į LRT lauką užbėgu tik retkarčiais dėl kelių priežasčių. Viena, juk yra keli lietuviški TV kanalai, tai ir renkuosi. Mėgstu filmus, bet jų pasirinkimas visuose kanaluose - ne koks. Pavyzdžiui, LRT kartais būna neblogų filmų („Elito kine"), bet aš esu vyturys, ne pelėda, ir po 21 val. iš viso retai ką bežiūriu.
Užtat sekmadienio rytais nuo pat 7.30 val. linksmai įlendu į laidą „Šventadienio mintys". Patinka ir „Gamtininko užrašai", ir „Kaime gyventi gera". Kartais nutveriu neblogas laidas apie gamtą, gamtos draustinius, piliakalnius, bet jos nelygios ir kokybe, ir temų sudėliojimu. Kartais pasižvalgau po antro kanalo kultūrines laidas, koncertus (tik ne „Eurovizijos" tipo). Esu „Duokim garo" gerbėja. Tai vienintelė iš pramoginių laidų, kurią pasižiūriu.
O tos pašnekesių laidos, vadinamieji „forumai", laidos pilvui ar laidos, kur renka vienas kitam dainas, - tokios specifinės, kad man gaila laiko. Labiausiai atstumia publicistinės laidos, nes jos skirtos tokioms politinėms ar seksualinėms grupėms, kad aš į jas su savo plačiais interesais niekaip „neįtelpu" (juokauju).
- Daugelis LRT vadina valdančiųjų ruporu. Ką pasakytumėte Jūs?
- Pritariu taip sakantiems. Tai išties valdančiųjų ruporas, ir gana primityvus. Dar mane erzina prasta daugelio laidos vedėjų lietuvių kalba. Visgi - kanalas, išlaikomas mokesčių mokėtojų, galėtų dirbti sąžiningiau, skleisti į visuomenę taisyklingą, gražiai, teisingai sukirčiuotą, ilgais-trumpais balsiais melodingą mūsų valstybinę kalbą, o ne tokį nevalyvą konstruktą, kurį LRT „drožia" neva lituanistė Loreta Vaicekauskienė.
- LRT taryba niekaip nesugeba išrinkti naujo visuomeninio transliuotojo generalinio direktoriaus? Ką tai sako apie pačią Tarybą?
- Jeigu Taryba vadovautųsi LRT misija, o misija visuomeniniam transliuotojui turi būti apibrėžta ne tik Stambulo konvencijomis ar atsižvelgiant į visuomenės gastronominius bei popso poreikius, bet ir orientuojantis į klasikinius kultūrinius, šviečiamuosius, pilietinius-patriotinius poreikius, sutarimą rasti būtų lengviau. O kai kiekvienas LRT tarybos narys, atrodo, vadovaujasi tik savo personaliniais ar grupiniais interesais, tai ir turim, ką turim.