respublika.lt

Krepšinio ir futbolo aikščių žilagalviai

Publikuota: 2023 gegužės 28 13:30:08, Arūnas ABROMAITIS
×
nuotr. 1 nuotr.
44-erių Mindaugas Lukauskis nemažai daliai LKL žaidėjų tiktų į tėvus. LKL nuotr

Jei 44-erių žmogus vis dar profesionaliai žaidžia krepšinį, jis yra stereotipus laužanti išimtis. Lietuvoje stereotipų laužytojas Nr. 1 yra Mindaugas Lukauskis, vakar minėjęs 44-ąjį gimtadienį, bet tebežaidžiantis Lietuvos krepšinio lygoje. M.Lukauskiui nedaug trūksta, kad aplenktų vyriausius visų laikų NBA ir Eurolygos žaidėjus. Kita vertus, jam dar toli iki Gineso rekordų knygoje atsidūrusio arabo Abdulmohseno Chalaf Al Muvalado, krepšinį profesionaliai žaidusio iki 51-erių. O pastarajam toli iki 70-mečių futbolininkų.

 

Rekordų medžiotojas

Jei Maironis gyventų XXI amžiuje ir sumanytų parašyti eilėraštį apie LKL, jame galbūt atsirastų eilutė: „o jis tebežaidžia dar vis." Be abejo, ji būtų skirta Alytaus „Wolves" puolėjui M.Lukauskiui, kuriam nemaža dalis lygos krepšininkų tinka į sūnus. Superveteranas LKL debiutavo dar 1997 m. sausio 31 d., atstovaudamas Panevėžio „Kalnapiliui". Praėjo daugiau nei ketvirtis amžiaus, Lietuva ir pasaulis labai pasikeitė, bet 44-erių sulaukęs M.Lukauskis tebežaidžia.

Aišku, jis nėra svarbiausias „Wolves" krepšininkas ir daug laiko praleidžia ant suolelio, tačiau gavęs šansą parodo jaunimėliui, kad ne viską lemia pase įrašyta data. Pavyzdžiui, gegužės 4 d. M.Lukauskis „Šiauliams" atseikėjo 17 taškų. Reikia neužmiršti, kad tai įvyko ne kažkokiose trečiarūšėse varžybėlėse, o lygoje, patenkančioje į stipriausių Europos krepšinio čempionatų dešimtuką.

Puolėjas spėjo pažaisti Prancūzijoje, Vokietijoje, Ispanijoje ir Turkijoje, tačiau didžiąją karjeros dalį praleido LKL, kur atstovavo Panevėžio, Vilniaus, Alytaus, Prienų, Šiaulių klubams. Jis yra lygos rekordininkas pagal pelnytus taškus, sužaistas minutes ir perimtus kamuolius. „Turbūt nelabai ir yra tų nepasiektų rekordų. Galbūt atkovoti kamuoliai ir rezultatyvūs perdavimai, bet čia jau neaplenksiu Žygimanto Janavičiaus, jis žaidžia gerai. Likę visi rekordai mano, nebėra ką gerinti, tik užtvirtinti", - LKL tinklalapiui neseniai sakė M.Lukauskis.

Tenka pripažinti, kad veteranas teisus ir svarbiausiose statistikos grafose, išskyrus tas, kuriose jau pirmauja, jis lyderiu netaps. M.Lukauskis kurį laiką buvo rekordininku pagal rezultatyvius perdavimus, tačiau praėjusį sezoną jį aplenkė Ž.Janavičius. Pastarasis yra maždaug dešimtmečiu jaunesnis už superveteraną, tad atsiimti pozicijos tikrai nepavyks. Pagal per visą karjerą atkovotus kamuolius M.Lukauskį gerokai lenkia Rolandas Matulis, pagal naudingumo balus - Paulius Jankūnas.

Epizodiniai pasirodymai

Būnant 44-erių ar vyresniam, įmanoma žaisti ne tik LKL, bet ir NBA komandose, tai įrodė du krepšininkai. Neitas Hikis (Nate Hickey) aikštelėje pasirodė būdamas 45 metų ir 363 dienų amžiaus, bet tai įvyko labai seniai - 1948-aisiais. 2007 m. Kevinas Vilisas (Kevin Willis) baigė karjerą būdamas 44 metų ir 224 dienų amžiaus.

Tiesa, žodis „žaidė" čia tinka tik sąlyginai, tiksliau padėtį apibūdintų žodžiai „žengė į aikštelę". Kroatų kilmės N.Hikis iš tiesų sportininko karjerą baigė daug anksčiau, bet kartais epizodiškai pažaisdavo už komandas, kurias treniruodavo. 1948 m. treneris sužaidė vos dvejas rungtynes „Providence Steamrollers" gretose.

1984 m. karjerą NBA pradėjęs K.Vilisas stipriausioje pasaulio lygoje buvo labai pastebima figūra. 1992 m. jis dalyvavo „Visų žvaigždžių" rungtynėse, 2003 m. tapo čempionu su „San Antonio Spurs" klubu. Paskutinį visavertį sezoną veteranas sužaidė 2004-2005 m., taigi realiai jis baigė karjerą 42-ejų, jaunesnis nei dabar yra M.Lukauskis. 2007 m. K.Vilisas pasirašė trumpalaikę sutartį su „Dallas Mavericks" ir sužaidė tik penkerias rungtynes sezono pabaigoje.

Tarp šį sezoną NBA rungtyniavusių krepšininkų vyriausias yra Judonis Haslemas (Udonis Haslem), kuriam birželio 9 d. sukaks 43-eji. Aukštaūgis NBA žaidė du dešimtmečius ir visą šį laiką praleido „Miami Heat" klube. Pastaruosius kelis sezonus jis buvo daugiau autoritetas rūbinėje nei pagalbininkas aikštelėje. „Pasiilgsiu jo dvasios, balso ir noro padėti. Jis visada siekė to, kas geriau komandai. Kartais jis pykdavo ant komandos draugų ir net ant manęs, bet jo ketinimai visada buvo geri", - sakė „Heat" treneris Erikas Spoelstra. J.Haslemas jau paskelbė, kad po sezono kabins sportinę avalynę ant vinies ir komanda jam suteikė progą skambiai trinktelėti durimis. Paskutinėse, nieko nelėmusiose, reguliariojo sezono rungtynėse su „Orlando Magic" J.Haslemas pelnė 24 taškus.

Į penktą dešimtį įkopę krepšininkai NBA yra retenybė, bet ne tokia didelė, kaip kitose stipriose lygose. Solidaus amžiaus aikštelėje sulaukdavo ir pirmo ryškumo žvaigždės. 43-ejų karjerą baigė Vinsas Karteris (Vince Carter), 42-ejų - Karimas Abdul Džabaras (Kareem Abdul-Jabbar) ir Dikembė Mutombo, 41-erių - Bobas Kūzis (Bob Cousy) ir Džonas Stoktonas (John Stockton), 40-ies - Maiklas Džordanas (Michael Jordan), Karlas Melounas (Karl Malone), Dirkas Novickis (Dirk Nowitzki), Džeisonas Kidas (Jason Kidd) ir Timas Dankanas (Tim Duncan).

Vyriausias NBA žaidęs lietuvis yra Arvydas Sabonis. Paskutines savo rungtynes „Portland Trail Blazers" gretose jis sužaidė būdamas 38-erių.

Ilgaamžiai ispanai

Eurolygoje rasti 40-metį sunkiau nei NBA. Rekordininkas yra Denas Gėjus (Dan Gay), tačiau jis - keistas rekordininkas, primenantis N.Hikio ir K.Viliso atvejus. 2007 m. amerikietis atstovavo Bolonijos ekipai „Climamio" ir pasirodė aikštelėje būdamas 45 metų, 7 mėnesių ir 12 dienų amžiaus. Pasirodymas ir šiuo atveju buvo epizodinis - dvejų rungtynių protokoluose šmėkštelėjęs D.Gėjus taškų nepelnė.

Vyriausiu taškus pelniusiu krepšininku kurį laiką buvo ispanas Albertas Oliveris, kuris Eurolygoje debiutavo būdamas 40-ies. Tai įvyko 2018 m., gynėjas atstovavo Las Palmo komandai „Gran Canaria". 2021 m. A.Oliverį aplenkė jo daug garsesnis tėvynainis Pau Gasolis. Jis yra vyriausias Eurolygos finalo ketverto turnyre rungtyniavęs krepšininkas. 2021 m. gegužę P.Gasolis buvo 40 metų ir beveik 11 mėnesių amžiaus.

36 metai vienam klube

Jei vyriausiu pasaulio profesionaliu krepšininku vadinsime tą, kuris turi atitinkamą įrašą Gineso rekordų knygoje, tai laurai atitenka A.Chalafui Al Muvaladui. Rekordų knygoje užfiksuota, kad 2015 m. gegužę jis savo paskutines rungtynes sužaidė būdamas 51 metų ir 335 dienų amžiaus.

A.Chalafas Al Muvaladas Saudo Arabijos „Ohod" klube debiutavo dar 1979 m. ir jame praleido 36 metus. „Kai pradėjau žaisti, krepšinis buvo kitoks. Tada buvo daug labiau akcentuojamas komandinis žaidimas. Sportas apskritai yra kitoks. Mano laikais žiniasklaida ir TV nebuvo svarbūs dalykai. Tikiuosi, jaunesnės kartos pasinaudos tuo, ką jiems suteikia dabartis", - patekimo į Gineso rekordų knygą proga svarstė krepšinio „senolis". Nors Europoje Saudo Arabijos krepšininko pavardė vargu ar kam girdėta, tėvynėje jis laimėjo daugybę titulų. Nacionalinėje rinktinėje A.Chalafas Al Muvaladas žaidė nuo 1986 iki 2005 m.

Čia reikia akcentuoti, kad Gineso rekordų knygos rengėjai arabą pripažino vyriausiu profesionalu. Kas yra visų laikų vyriausias krepšininkas mėgėjas, turbūt nenustatys niekas. Galima paminėti Lietuvos krepšinio pažibą Praną Lubiną, kuris karjerą „Twentieth Century Fox" kino studijos komandoje baigė 1964 m., būdamas 54-erių.

Japonas į pensiją neskuba

Dabar pažvelkime, ką Gineso rekordų knyga vadina vyriausiu pasaulio futbolininku. Čia minimas toks amžius, kad A.Chalafas Al Muvaladas atrodo jaunuolis. 2020 m. vyriausiu aktyviu futbolininku pripažintas Ezeldinas Bahaderas. Tų metų kovą jis debiutavo Egipto trečiojo diviziono klube „6th of October" ir netgi realizavo 11 metrų baudinį. 2020 m. spalį E.Bahaderas sužaidė savo paskutines rungtynes, būdamas 74 metų ir 348 metų amžiaus. Egiptietis perėmė rekordininko titulą iš vartininko Isaako Hajiko, kuris Izraelyje žaidė būdamas 73-ejų.

Be abejo, Egipto trečiasis divizionas didelio įspūdžio nedaro, jame žaidžiantį 74-erių žmogų sunku pavadinti profesionalu. Tačiau taip tikrai galima pavadinti 56-erių japoną Kazujošį Miurą. Puolėjas su Japonijos rinktine dar tolimais 1992-aisiais laimėjo Azijos čempionatą, o iš viso nacionalinėje komandoje sužaidė 89 rungtynes ir įmušė 55 įvarčius.

Per ilgą karjerą „Karalius Kazu" rungtyniavo ne tik tėvynėje, bet ir Brazilijos, Italijos, Kroatijos, Australijos klubuose. Šiuo metu „Yokohama" komanda jį yra išnuomojanti „Oliveirense" ekipai, žaidžiančiai Portugalijos antrajame divizione. Šiame klube K.Miura kol kas sužaidė vos porą mačų, didžiąją laiko dalį jis praleidžia ant atsarginių suolelio.

Japonas amžiumi gerokai lenkia 45-erių italą Džanluidžį Bufoną (Gianluigi Buffon). Tiesa, legendinis vartininkas žaidžia stipresnėje lygoje, jis Italijos antrajame divizione atstovauja „Parma" ekipai.

Yra manančių, kad vyriausio futbolininko titulas priklauso ne K.Miurai, o urugvajiečiui Robertui Karmonai (Robert Carmona). Pastarajam balandžio 30 d. sukako 61-eri. Gineso rekordų knygoje R.Karmona įrašytas kaip ilgiausiai be pertraukų žaidžiantis futbolininkas. Visgi R.Karmona rungtyniauja tik ketvirtajame Urugvajaus divizione, tad vargu ar verta jį gretinti su K.Miura, vis dar sugebančiu pasirašyti sutartis su pusėtino lygio klubais.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Dienos klausimas

Ar vairuojant visada laikotės kelių eismo taisyklių?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Š.m. antrame ketvirtyje vidutinės darbo pajamos šalyje siekė 1230 eurų „į rankas“. Jūsų pajamos:

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+11 +17 C

+14 +19 C

 

+11 +16 C

+19 +26 C

+14 +18 C

 

+14 +16 C

0-4 m/s

0-8 m/s

 

0-8 m/s