respublika.lt

NBA legionas sugužėjo iš viso pasaulio

(6)
Publikuota: 2024 gruodžio 15 09:03:35, Arūnas ABROMAITIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Japono Jukio Kavamuros ūgis - vos 172 cm, tačiau jis šiemet debiutavo NBA. FIBA nuotr.

Prasidedant NBA sezonui, lyga pateikė oficialius duomenis, pagal kuriuos jos klubuose buvo 125 krepšininkai iš 43 užsienio valstybių.

 

Tradiciškai daugiausiai žaidėjų atvyko iš Kanados, Prancūzijos ir Australijos, bet sąraše galima išvysti ir valstybes, nepasižyminčias giliomis krepšinio tradicijomis - Portugaliją, Švediją, Nyderlandus, Japoniją. Prie užsieniečių nebuvo priskirtas JAV gimęs ir augęs Matas Buzelis, o be jo lieka tik du Lietuvos atstovai - Domantas Sabonis ir Jonas Valančiūnas. Skaičiuojant taip, tenka konstatuoti keistą faktą - mūsų šalies krepšininkų skaičius NBA lygoje yra ne didesnis, nei Belgijos ar Šveicarijos, ir gerokai mažesnis, nei, pavyzdžiui, Kamerūno.

Globali „mišrainė"

NBA legionierių skaičiavimas yra keblus reikalas. Vadinamiesiems tarptautiniams žaidėjams (international players) priskirti ir kanadiečiai, nors Kanada lygoje turi savo klubą - „Toronto Raptors". Tiksliau būtų skaičiuoti ne JAV gimusius krepšininkus, bet ir tokiu atveju netrūksta kebeknės. „Dallas Mavericks" žvaigždė Kairis Irvingas (Kyrie Irving) gimė Australijoje amerikiečių šeimoje, bet nuo dvejų metų gyveno JAV. Tikrai ne australas, tačiau NBA sudarytame sąraše jis įrašytas būtent tarp australų.

Atvejų, kai NBA krepšininkas yra susijęs daugiau nei su viena valstybe - daugybė. D.Sabonis gimė JAV, Portlande, nes ten žaidė jo tėvas Arvydas. M.Buzelis taip pat gimė JAV, ten ir užaugo. Domantas priskirtas lietuviams, Matas - ne, nors jis turi Lietuvos pilietybę ir gali atstovauti mūsų rinktinei.

Kitas pavyzdys - „New Orleans Pelicans" vidurio puolėjas Karlas Matkovičius, NBA sudarytame sąraše pavadintas bosniu. Taip yra todėl, kad aukštaūgis gimė Bosnijoje ir Hercegovinoje, ten atstovavo jaunių rinktinei. Tačiau pagal etninę kilmę K.Matkovičius yra kroatas, jis turi Kroatijos pasą ir dabar atstovauja būtent šios šalies nacionalinei komandai.

„San Antonio Spurs" puolėjas Džeremis Sočanas (Jeremy Sochan) gimė JAV amerikiečio ir lenkės šeimoje, augo Didžiojoje Britanijoje, o dabar yra Lenkijos rinktinės narys. Pilietybė - dviguba, JAV ir Lenkijos, tačiau NBA sąraše Dž.Sočanas priskirtas britams. Beje, ant kito sąraše esančio brito irgi galima dėti kabutes - „New York Knicks" puolėjas O Dži Anunobis (OG Anunobis) gimė Londone nigeriečių šeimoje, bet iškeliavo į JAV būdamas ketverių ir krepšininku tapo anapus Atlanto.

Brazilas - vienas, azijiečiai - trys

Kad ir kiek būtų painiavos, NBA sudarytą sąrašą paimkime kaip pagrindą. Juo remiantis, lygoje yra 21 krepšininkas iš Kanados, 14 - iš Prancūzijos, 13 - iš Australijos, 8 - iš Vokietijos, 6 - iš Serbijos. Daugiausiai užsieniečių - po septynis - turintys klubai yra „Oklahoma City Thunder" ir „Portland Trail Blazers".

Europai elitinėje lygoje atstovauja net 61 krepšininkas, kiti žemynai gerokai atsilieka. Šiemet fiksuotas rekordinis žaidėjų iš Afrikos skaičius - 17. 5 savo atstovus lygoje turi Kamerūnas, 4 - Nigerija. Tiesa, garsiausias kamerūnietis Žoelis Embidas (Joel Embiid) pasirinko atstovauti JAV rinktinei, o kitas vidurio puolėjas Ivas Misis (Yves Missi) yra gimęs Belgijoje, tačiau, kad ir kaip suktum, kamerūniečių NBA yra daugiau nei lietuvių.

Keista, bet NBA žaidžia vos vienas krepšininkas iš Pietų Amerikos - Gi Santosas (Guy Santos) iš Brazilijos. Ir jis dažniau ne žaidžia, o trina „Golden State Warriors" atsarginių suolelį arba yra siunčiamas į dublerių ekipą. Anksčiau NBA klubuose netrūkdavo argentiniečių, bet dabar jų nėra nė vieno.

Azijiečių lygoje yra trys, du atstovauja Japonijai. Rui Hačimura per penkis sezonus jau spėjo užsirekomenduoti, jis yra „Los Angeles Lakers" starto penketo narys. Įspūdingas pasirodymas Paryžiaus olimpinėse žaidynėse atvėrė duris į NBA Jukiui Kavamurai - 172 cm ūgio mažylis pasirašė sutartį su „Memphis Grizzlies". Nors japonas kol kas žaidžia tik epizodiškai ir renka vos 1,1 taško, kiekvienas jo išėjimas į aikštelę sukelia „grizlių" sirgalių ovacijas. Ketvirtas NBA azijietis - kinas Jongči Kujis, šiemet debiutavęs „Brooklyn Nets" gretose, tačiau pasirodęs vos penkeriose rungtynėse.

Po vieną, bet labai geri

Grįžkime į Europą. Tai, kad NBA lygoje knibžda Prancūzijos krepšininkų, daug atstovų turi Vokietija ir Serbija, yra savaime suprantamas dalykas. Prancūzai - olimpiniai vicečempionai, vokiečiai - pasaulio čempionai, serbai - pasaulio vicečempionai.

Keisčiau atrodo tai, kad kai kurioms turtingas krepšinio tradicijas turinčioms Europos valstybėms NBA atstovauja tik po vieną krepšininką. Graikijai - tik Janis Adetokumbas, Ispanijai - tik Santis Aldama, Latvijai - tik Kristapas Porzingis, Turkijai - tik Alperenas Šengunas (Alperen Sengun), Italijai - tik Simonė Fontekijus (Simone Fontecchio). Įdomu, kad dar praėjusį sezoną turkų buvo penki, bet keturi iš jų šiemet persikėlė šiapus Atlanto.

Žinoma, mažą skaičių gali kompensuoti kokybė. J.Adetokumbas dukart tapo naudingiausiu lygos krepšininku, A.Šengunas - vienas perspektyviausių NBA aukštaūgių. Žaidėjų kokybė anaiptol nedaro gėdos ir Laurį Markaneną (Lauri Markkanen) į NBA delegavusiai Suomijai, Juodkalnijai (Nikola Vučevičius) ar Bosnijai ir Hercegovinai (Jusufas Nurkičius).

Jaunimo antplūdis

Lietuva net ir neskaičiuojant M.Buzelio turi du NBA krepšininkus. Daugiau nei Ispanija ar Graikija, bet ne daugiau nei Belgija, Nyderlandai, Šveicarija, Ukaina ar Sakartvelas. Ukrainai atstovauja Sviatoslavas Michailiukas ir D.Sabonio dubleris „Sacramento Kings" klube Aleksejus Lenas, Sakartvelui - Goga Bitadzė ir Sandro Mamukelašvilis. Tai irgi nestebina, nes tiek ukrainiečiai, tiek kartvelai NBA ir anksčiau nebuvo didelė retenybė. Be to, šių šalių rinktinės bent jau nuolat dalyvauja Europos čempionatuose, tai parodo gan aukštą krepšinio lygį.

Belgija - irgi nuolatinė Europos čempionatų dalyvė, tačiau jos krepšininkų NBA nebuvo nuo 2011-ųjų, o per pastaruosius porą metų atsirado net du. Haityje ir Malyje šaknų turintis Tumani Kamara (Toumani Camara) pernai prisijungė prie „Blazers" ir iškart tapo gan svarbiu žaidėju. Šį sezoną jo vidurkiai siekia 9 taškus ir 5 atkovotus kamuolius. Pusiau belgas, pusiau amerikietis Adžajis Mičelas (Ajay Mitchell) šiemet tapo „Thunder" nariu ir renka 5,8 taško.

Senokai NBA klubuose nebuvo ir olandų. Šiemet du Nyderlandų aukštaūgiai baigė studijas JAV universitetuose ir sulaukė dvišalių sutarčių, leidžiančių migruoti tarp NBA ir G lygų. Kanteną Postą (Quinten Post) naujokų biržoje 52-uoju pašaukė „Warriors", Džesis Edvardsas (Jesse Edwards) ir be šaukimo pateko į „Minnesota Timberwolves" sudėtį. Deja, pateko tik teoriškai. Nyderlandų krepšinio gerbėjų apmaudui, kol kas nė vienas iš šių vyrukų nedebiutavo elitinėje lygoje.

Švedija, kaip ir Nyderlandai, į Europos čempionatą patenka anaiptol ne visada, bet talentai užauga ir ten. 37-uoju naujokų biržoje šiemet pakviestas puolėjas Bobis Klintmanas, 44-uoju - gynėjas Pelė Larsonas (Pelle Larsson). Jei pirmasis „Detroit Pistons" gretose kol kas nedebiutavo, tai P.Larsonui atsirado vietos „Miami Heat" sudėtyje, jis renka po 6 taškus.

Čempionas iš Portugalijos

Kontrastą tarp rinktinių pasiekimų ir NBA lygio talentų puikiai iliustruoja Šveicarija. Rinktinė - kažkur paraštėse, Europos čempionate ji nežaidė nuo 1955 m. O Klintas Kapela (Clint Capela) jau labai seniai nežaidė rinktinėje, nors būtų jai didelė paspirtis. Imigrantų iš Angolos ir Kongo šeimoje Šveicarijoje gimęs krepšininkas yra pagrindinis „Atlanta Hawks" vidurio puolėjas. NBA jis rungtyniauja jau 11-ą sezoną, 2021 m. pavyko tapti geriausiu lygos kovotoju dėl kamuolių. Šį sezoną aukštaūgio vidurkiai yra 10,2 taško ir 9,3 atkovoto kamuolio.

Šveicarijoje gimė ir jos jaunių komandoms atstovavo „Washington Wizards" naujokas Kišonas Džordžas (Kyshawn George). Vos vienerius metus pastudijavęs Majamio universitete, puolėjas sulaukė aukšto 24-ojo šaukimo naujokų biržoje ir Vašingtone tapo J.Valančiūno komandos draugu. NBA lygyje K.Džordžas nepasimetė, tai liudija 7,5 taško vidurkis. Beje, K.Džordžas turi ne tik Šveicarijos, bet ir Kanados pilietybę.

Vienišas Austrijos krepšinio šviesulys yra „Toronto Raptors" milžinas Jakobas Pioltlis (Jakob Poeltl). Devintasis 2016 m. naujokų biržos šaukimas sezonas po sezono pateisina patikimo vidurio puolėjo statusą. Šį sezoną austro statistika yra ypač solidi - 16,2 taško ir 11,6 atkovoto kamuolio.

Pasiekimais rinktinių varžybose negali pasigirti ir Portugalija, tačiau ji gali pasigirti, kad turi NBA čempioną. Nemijo Kuetos (Neemias Queta) šaknys veda į Bisau Gvinėją, tačiau jis gimė Lisabonoje ir krepšininko karjerą pradėjo būtent Portugalijoje, atstovavo jaunimo rinktinėms. Po studijų NCAA vidurio puolėjas 39-uoju šaukimu išgirdo savo pavardę naujokų biržoje ir porą sezonų trynė suolelį Sakramento klube, kuriame galėjo pasimokyti iš D.Sabonio.

Pernai N.Kueta buvo atleistas iš „Kings", bet sulaukė dvišalės sutarties iš „Boston Celtics". Aukštaūgis atsidūrė tinkamoje vietoje. Nors jis praėjusį sezoną sužaidė tik 28 mačus, tai padarė stipriausioje lygos komandoje. Su „Celtics" N.Kueta pelnė čempiono žiedą, kurio jau niekas neatims. Primename, kad NBA čempionu dar nėra tapęs nė vienas Lietuvos krepšininkas. Šį sezoną N.Kuetos vaidmuo padidėjo, jis renka po 6 taškus ir atkovoja 5,2 kamuolio. Bostono klubas yra vienas iš pagrindinių pretendentų triumfuoti dar kartą, o jei taip atsitiks, vyrukas iš krepšinio tradicijomis nepasižyminčios šalies užsimaus ant piršto jau antrąjį žiedą.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
7
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (6)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar reikėtų leisti medikams tam tikrais atvejais bendraujant su pacientais įrašinėti vaizdą ir garsą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokie jums buvo 2024-ieji metai?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+1 +5 C

0 +4 C

+2 +5 C

+1 +3 C

+2 +5 C

+3 +5 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-6 m/s