Liepos 3-iosios naktį krepšinio sirgaliai vieningai įsijungs televizorius, po to lauks dar kelios bemiegės naktys, o išaušus liepos 8-ajai jie jau žinos atsakymą į ramybės neduodantį klausimą - ar Lietuvos rinktinė dalyvaus Paryžiaus olimpinėse žaidynėse?
Kol sirgaliai naktinės, rinktinė kovos San Chuano mieste Puerto Rike, olimpiniame atrankos turnyre, kur būtinai reikės užimti pirmąją vietą. Visi varžovai yra įveikiami, ypač B grupėje mūsiškių laukiantys Meksikos ir Dramblio Kaulo Kranto krepšininkai. Sunkiau gali būti pusfinalyje ir finale, nes Puerto Riko rinktinė žais namie ir turi stiprią gynėjų liniją, o Italijos komandos sudėtyje, nors joje nebus lyderio, netrūks patyrusių žaidėjų iš Eurolygos klubų.
Meksika - be naujosios žvaigždės
Į Paryžių keliaus tik atrankos turnyrų nugalėtojai, tad lietuviams jau galbūt maga žvalgytis į italus ar Puerto Riko krepšininkus, tačiau pradžioje reikia sutvarkyti reikalus B grupėje. Pirmoji varžovė - Meksika, kurią mūsiškiai „pačiupinėjo" pernykščiame pasaulio čempionate. Anos rungtynės buvo tarsi treniruotė - Kazio Maksvyčio auklėtiniai sutrypė varžovus 96:66.
Lietuviai ir artėjančioje akistatoje bus akivaizdūs favoritai, o meksikiečių šansai pirmą kartą nuo 1976 m. nuvykti į olimpines žaidynes atrodo minimalūs. Jie važiuoja su tuo pačiu senu bagažu, su kuriuo užėmė 25-ąją vietą pasaulio pirmenybėse. Senu ir ta prasme, kad sudėtis bus nedaug tepasikeitusi, ir ta, kad komandoje netrūksta veteranų.
Smogiamoji Meksikos rinktinės grandis yra gynėjai, o joje veteranų ypač daug. Paului Stolui (Paul Stoll) ir Orlandui Mendesui (Orlando Mendez) yra po 38-erius, Gabrieliui Chironui (Gabriel Giron) - 36-eri, Fransiskui Kruzui (Francisco Cruz) - 34-eri. Palyginti su pasaulio čempionatu, sudėtyje liko vienu daug mačiusiu gynėju mažiau. Rinktinei neatstovaus NBA patirties turintis Chorchė Gutjeresas (Jorge Gutierrez), tačiau 35-erių įžaidėjas neturėjo svarbaus vaidmens ir pernai.
Pernykštėse rungtynėse su lietuviais rezultatyviausias tarp meksikiečių buvo 13 taškų pelnęs G.Chironas. Per visą pasaulio čempionatą 18,2 taško rinko F.Kruzas. Vilniaus „Ryte" anksčiau žaidęs gynėjas išlieka aiškiu Meksikos komandos lyderiu. Praėjusį sezoną jis atstovavo Turkijos lygos ketvirtfinalį pasiekusiai „Manisa" ekipai ir joje taip pat pasižymėjo rezultatyvumu - rinko 16,75 taško.
Tarp rinktinės kandidatų yra vienas labai perspektyvus krepšininkas - Karimas Lopesas (Karim Lopez). 17-metis puolėjas Badalonos „Joventut" gretose jau debiutavo Ispanijos elitinėje lygoje, nors kol kas žaidė labai nedaug. Vargu ar jis bus rimtas ginklas jau šiame atrankos turnyre.
Didžiausia Meksikos komandos žvaigžde galėtų būti Chaimė Chakesas (Jaime Jaquez), praėjusį sezoną debiutavęs „Miami Heat" klube, NBA lygoje rinkęs 11,9 taško ir patekęs į pirmąjį geriausių naujokų penketuką. Galėtų, bet nebus, nes rinktinei jis neatstovaus. JAV gimęs 23-ejų puolėjas turi meksikietišką pasą, galėtų žaisti, tačiau rinktinėje jo nesimato nuo 2019 m.
Didieji „drambliai"
Dramblio Kaulo Kranto rinktinė dalyvavo dviejuos pastaruosiuose pasaulio čempionatuose, tad negalima sakyti, jog ji į Puerto Riką atkeliauja iš krepšinio paribių. Pernai pasaulio pirmenybėse „drambliai" laimėjo vienerias rungtynes iš penkerių ir užėmė 27-ąją vietą.
Rinktinėje trūko ryškių asmenybių, lyderių ir tai nekelia nuostabos, nes krepšininkai, kaip taisyklė, atstovauja kukliems klubams. Dažna „dramblių" darbovietė yra žemesni Prancūzijos divizionai. Iš šiemetinių rinktinės kandidatų aukščiausiame Prancūzijos divizione praėjusį sezoną žaidė tik puolėjas Vafesa Fofana (Vafessa Fofana, Gravleno „Maritime").
Potencialiai lyderiu galėtų būti vienas iš natūralizuotų amerikiečių, žaidžiančių Eurolygoje. Tokių yra du - Aleksas Poitresas (Alex Poythress, Milano „AX Armani") ir Metas Kostelas (Matt Costello, Vitorijos „Baskonia"). Abu vidurio puolėjai yra rungtyniavę Dramblio Kaulo Kranto rinktinėje. Jų nebuvo rikiuotėje, kai komanda pradėjo finalinį pasiruošimo atrankai etapą, tačiau šalies krepšinio federacija tikėjosi, kad aukštaūgiai arba bent vienas iš jų dar prisijungs.
Net jei A.Poitresas ir M.Kostelas nepadės, vidurio puolėjai vis tiek turėtų būti stipriausia „dramblių" grandis. Šiemet rinktinė sulaukė dviejų tikrai stiprių vyrų - 213 cm ūgio Mo Bambos (Mo Bamba) ir 211 cm ūgio Ismaelio Kamagatės (Ismael Kamagate). Pirmasis 6 metus praleido NBA, o praėjusį sezoną žaidė „Philadelphia 76ers" ekipoje, bet rungtyniavo nedaug. M.Bambos vidurkiai buvo 4,4 taško ir 4,2 atkovoto kamuolio. I.Kamagatė sezoną pradėjo „AX Armani" gretose, tačiau ten daugiausiai trynė suolelį ir sausį buvo paskolintas kitai Italijos komandai - Tortonos „Derthona Basket". Dramblio Kaulo Kranto rinktinei abu milžinai atstovaus pirmą kartą.
Pasikeitusi italų sudėtis
Italijos ir Puerto Riko rinktinių reikalai lietuviams turėtų rūpėti, nes, jei nebus didelių sensacijų, su jomis teks susidurti. Tikėtina - su abiem. Viena gali tapti mūsiškių varžove pusfinalyje, kita - finale.
Pernykščiame pasaulio čempionate italai užėmė aštuntąją vietą. Per kiek mažiau nei metus sudėtis gerokai pasikeitė. Svarbiausias pokytis - sudėtyje nėra „Detroit Pistons" puolėjo Simonės Fontekijaus (Simone Fontecchio), pasaulio čempionate rinkusio po 18 taškų. Italų lyderį šią vasarą sustabdė pėdos operacija.
Dėl kelio operacijos olimpinėje atrankoje nežais Eurolygos „Kylančios žvaigždės" prizą gavęs Gabrielė Pročida (Gabriele Procida), nebus Puerto Rike ir jo komandos draugo Berlyno „Alba" gretose Mateo Spanjolo (Matteo Spagnolo). Veteranas Luidžis Datomė (Luigi Datome) apskritai baigė krepšininko karjerą.
Pakeisti S.Fontekijų lyderio vaidmenyje bandys pernai rinktinėje nežaidęs Danilas Galinaris (Danilo Gallinari). Klubų krepšinyje 35-erių puolėjo saulelė jau leidžiasi, praėjusį sezoną jis NBA lygoje buvo ne kartą keistas ir atstovavo net trims klubams - „Washington Wizards", „Detroit Pistons" ir „Milwaukee Bucks". Pastarajame vidurkis buvo ypač kuklus - 2,8 taško. Visgi rinktinėje D.Galinario statusas bus visiškai kitoks.
Į rinktinę grįžo ir svarbus gynėjas Nikolas Manjonas (Niccolo Mannion), praėjusį sezoną neįsitvirtinęs „Baskonia" ekipoje, bet vėliau tapęs vienu iš Varezės „Itelyum" lyderių. Kartu su dviem sugrįžėliais Italijos rinktinės pagrindą turėtų sudaryti krepšininkai iš Eurolygos klubų: Nikolas Melis (Nicolo Melli), Stefanas Tonutas (Stefano Tonut), Alesandras Paloja (Alessandro Pajola), Akilė Polonara (Achille Polonara), Džampaolas Ričis (Giampaolo Rici), Avudu Abasas (Awudu Abass).
Puerto Rikas - su „pelikanu"
Puerto Riko rinktinė turi vieną panašumą į Meksikos komandą - joje svarbiausius vaidmenis taip pat atlieka gynėjai. Pavyzdžiui, Tremontas Votersas (Tremont Waters), pasižymėjęs 20,2 taško ir 9 rezultatyvių perdavimų vidurkiais pernykščiame pasaulio čempionate, kuriame Puerto Rikas užėmė 12-ąją vietą. Jis praėjusį sezoną žaidė Kinijoje, kitas lyderis Džordanas Hovardas (Jordan Howard) - Ispanijoje, Santjago de Kompostelos ekipoje „Obradoiro".
Deivonas Rydas (Davon Reed) yra žaidęs NBA, pavojingi gali būti dar du gynėjai - Džianas Klavelas (Gian Clavell) ir Stivenas Tompsonas (Stephen Thompson). Aukštaūgių grandyje Puerto Riko rinktinės trenerių štabas turi daug mažesnį pasirinkimą.
Ir taip stiprią gynėjų liniją šiemet sustiprino pernai nacionalinėje komandoje dėl traumos nežaidęs Chosė Alvaradas (Jose Alvarado). Jis kartu su Jonu Valančiūnu rungtyniavo „New Orleans Pelicans" klube ir praėjusį sezoną NBA rinko 7,1 taško.
Negana to, tikėtasi Dž.Hovardo brolio Markuso Hovardo (Markus Howard) prisijungimo. Vienas „karščiausių" Eurolygos snaiperių, „Baskonia" gynėjas M.Hovardas gavo FIBA leidimą atstovauti Puerto Rikui, bet šiemet rinktinėje nežais. Žiniasklaida skelbia, kad krepšininką stabdo tai, jog gimdys jo žmona.
Lietuviai su Puerto Riko rinktine pastarąjį kartą susidūrė pernai, besiruošdami pasaulio čempionatui. Kontrolinėse rungtynėse mūsiškiai buvo stipresni 93:80.
Autsaideriai iš Bahreino
Akylesnis Lietuvos krepšinio sirgalius galėjo pastebėti, kad prieš kelerius metus Bahreino rinktinę treniravo Mindaugas Lukošius. Tai turbūt ir viskas, ką dar neseniai buvo galima pasakyti apie šios šalies krepšinį. Bahreinas niekada nežaidė olimpinėse žaidynėse ar pasaulio čempionatuose, Azijos čempionatuose nėra pakilęs aukščiau dešimtosios vietos.
Bahreino krepšininkai žaidžia savo šalies klubuose. Išimtis - Saudo Arabijoje duonai užsidirbantis natūralizuotas amerikietis Veinas Čizmas (Wayne Chism). Jam jau 37-eri. Jei tikėsime eurobasket.com tinklalapiu, V.Čizmas yra vienintelis rinktinės žaidėjas, kurio ūgis viršija 200 cm.
Kelią į Puerto Riką Bahreino krepšininkai prasiskynė preliminariame atrankos turnyre, kuriame įveiktos Saudo Arabijos, Indijos, Kazachstano, Indonezijos ir Sirijos komandos. Olimpinio atrankos turnyro A grupėje laukia visai kitokio kalibro varžovai. Nerealu tikėtis, kad Bahreinas nugalės Puerto Riką arba Italiją ir pasipainios lietuvių kelyje.