Šiandien Abu Dabyje prasidės Eurolygos finalo ketverto turnyras, kuriame netrūks ir lietuviškų akcentų.
„Monaco" klubo sudėtyje yra pastaruoju metu nežaidžiantis Donatas Motiejūnas, Atėnų „Panathinaikos" - traumą besigydantis Marius Grigonis, pagrindiniame turnyre teisėjaus arbitras Artūras Šukys, jaunių turnyre varžysis Kauno „Žalgirio" 18-mečiai.
Visgi svarbiausias lietuviškas akcentas - dar vienas Stambulo „Fenerbahce" stratego Šarūno Jasikevičiaus bandymas užkariauti Eurolygą trenerio vaidmenyje. Iki šiol Šaro treniruojamoms komandoms finalo ketverto turnyruose sekėsi prastai.
Šis finalo ketvertas - istorinis, nes pirmą kartą vyks ne Europos krepšinio erdvėje, o Jungtiniuose Arabų Emyratuose, 18 tūks. vietų turinčioje „Etihad" arenoje Abu Dabyje. Nors geografiškai nubrėžta nauja kryptis, finalo ketvertą galima vadinti ir tradiciniu. Formatas išliko nepakitęs, dalyvių ketvertas pasikeitė visai nedaug. Palyginti su praėjusiu sezonu, trys dalyviai išliko tie patys, tik „Monaco" pakeitė Madrido klubą „Real".
Atkrintamosiose varžybose staigmenų neužfiksuota, tad Abu Dabyje susikaus keturios geriausios reguliariojo sezono komandos. Šiandien 18 val. „Fenerbahce" žais su „Panathinaikos", 21 val. Pirėjo „Olympiakos" susitiks su „Monaco". Sekmadienį įvyks mačas dėl bronzos ir finalas. Artėjant lemiamoms Eurolygos kovoms, pristatome finalo ketverto dalyvius.
„Fenerbahce"
Titulai: 2017 m. Eurolygos čempionas, 14 kartų Turkijos čempionas.
Kelias į finalo ketvertą: reguliariajame sezone užėmė 2-ąją vietą (23 pergalės/11 pralaimėjimų), ketvirtfinalio serijoje 3-0 nugalėjo „Paris Basketball".
Treneris - Šarūnas Jasikevičius.
Lyderiai: Naidželas Hejesas Deivisas (16,8 tšk.), Erikas Makolumas (11,5 tšk.), Veidas Boldvinas (11,1 tšk.), Markas Guduričius (10,9 tšk.), Tarikas Biberovičius (10,5 tšk.).
Krepšininkas Š.Jasikevičius buvo vadinamas „auksiniu berniuku", nes Eurolygą laimėjo keturis kartus. Trenerio Š.Jasikevičiaus istorija kol kas - visai kitokia. Jo treniruojamos komandos penkis kartus pasiekė finalo ketvertą, bet nėkart neiškovojo titulo. Net ir patekti į finalą pavyko tik kartą - 2021 m. su „Barcelona". Kitus keturis kartus Š.Jasikevičius patyrė nesėkmes jau pusfinaliuose. 2018 m. - su „Žalgiriu", 2022 ir 2023 m. - su „Barsa", pernai - su „Fenerbahce".
Šeštoji Šaro kelionė į finalo ketvertą nebuvo labai komplikuota. „Fenerbahce" užėmė antrąją vietą reguliariajame sezone, o ketvirtfinalyje reikalus sutvarkė pirmoji iš visų komandų - „sausai" 3-0 laimėjo seriją su „Paris Basketball". Š.Jasikevičiaus darbas buvo įvertintas, jis gavo geriausiam Eurolygos treneriui skiriamą Aleksandro Gomelskio vardo prizą.
Šaras į finalo ketvertą nuvairavo komandą, kurioje, Eurolygos elito masteliais, nėra daug žvaigždžių. Ilgametis trenerio bendražygis, tiek „Žalgiryje", tiek „Barsose" žaidęs Naidželas Hejesas Deivisas (Nigel Hayes-Davis) tarp turnyro krepšininkų yra septintas pagal rezultatyvumą (16,8 tšk.) ir aštuntas pagal naudingumą (18,1 balo). Įspūdinga statistika nepasižymi joks kitas „Fenerbahce" krepšininkas, net ir prieš metus į Stambulą persikraustęs Veidas Boldvinas (Wade Baldwin), turėjęs žvaigždės statusą ankstesnėse savo komandose. Be N.Hejeso-Deiviso, nė vienas Šaro auklėtinis nepatenka į rezultatyviausių ir naudingiausių Eurolygos žaidėjų 30-ukus.
Jei „Fenerbahce" triumfuos Abu Dabyje, Š.Jasikevičius taps ketvirtuoju asmeniu, laimėjusiu Eurolygą ir krepšininko, ir trenerio vaidmenyse. Trys pirmieji yra Armenakas Alačačianas, Lolas Sainsas (Lolo Sainz) ir Svetislavas Pesičius.
„Panathinaikos"
Titulai: 1996, 2000, 2002, 2007, 2009, 2011 ir 2024 m. Eurolygos čempionas, 40 kartų Graikijos čempionas.
Kelias į finalo ketvertą: reguliariajame sezone užėmė 3-iąją vietą (22/12), ketvirtfinalio serijoje 3-2 nugalėjo Stambulo „Anadolu Efes".
Treneris - Erginas Atamanas.
Lyderiai: Kendrikas Nanas (20,4 tšk.), Matijas Lesoras (13,4 tšk., 7,1 atk. kam.), Chuančas Ernangomesas (10,1 tšk., 7 atk. kam.), Kostas Slukas (9,3 tšk., 4,8 rez. perd.), Čedis Osmanas (9,2 tšk.).
Žmogus, jau ne kartą užtvėręs Š.Jasikevičiui kelią į viršūnę, yra „Panathinaikos" treneris Erginas Atamanas. Jei kalbėtume apie pastarųjų kelerių metų trenerius, būtent jis nusipelno apibūdinimo „auksinis". 2021 ir 2022 m. E.Atamanas triumfavo su Stambulo „Anadolu Efes", pernai - su „Pao". Dukart buvo eliminuotos Š.Jasikevičiaus komandos. 2021 m. „Anadolu Efes" įveikė „Barsą" finale, pernai „Panathinaikos" 73:56 nugalėjo „Fenerbahce" pusfinalyje.
Pernai „Pao" gretose Eurolygos čempionu tapo ir M.Grigonis, kuriam šis sezonas baigėsi vos prasidėjęs. Lietuvis spėjo sužaisti 4 Eurolygos mačus, nuo spalio vidurio jis nerungtyniauja dėl nugaros traumos.
Visgi M.Grigonis ir pernai finalo ketverte nebuvo labai ryškus, o šiemet Atėnų komandos sudėtis yra dar stipresnė. Svarbiausiu ginklu puolime išliko Kendrikas Nanas (Kendrick Nunn), Eurolygoje pasidalinęs 1-2 vietas pagal rezultatyvumą (20,4 tšk.) ir gavęs naudingiausio reguliariojo sezono krepšininko prizą. Chuančas Ernangomesas (Juancho Hernangomez) tapo geriausiu turnyro kovotoju dėl kamuolių, jo vidurkis - 7 laimėtos dvikovos. Didžiausią patirties bagažą į Abu Dabį atsivežė įžaidėjas Kostas Slukas, jau 10 kartų dalyvavęs finalo ketvertuose ir 4 kartus tapęs čempionu.
Ieškant „Panathinaikos" sudėtyje silpnų vietų, pirštu bedama nebent į vidurio puolėjų grandį, nes nuo gruodžio nežaidžia traumą patyręs Matijas Lesoras (Mathias Lessort). Panašu, kad sugrįš ir jis. Šios savaitės pradžioje E.Atamanas pranešė, kad vienas geriausių Eurolygos „centrų" galės žaisti.
Reguliariojo sezono rungtynėse „Fenerbahce" nesugebėjo revanšuotis Atėnų klubui už pralaimėjimą pernykščiame pusfinalyje. Vėl abu kartus stipresnis buvo „Pao", nors kova buvo atkakli. Išvykoje Atėnų klubas laimėjo 81:76, namie - 91:90.
„Olympiakos"
Titulai: 1997, 2012 ir 2013 m. Eurolygos čempionas, 14 kartų Graikijos čempionas.
Kelias į finalo ketvertą: reguliariajame sezone užėmė 1-ąją vietą (24/10), ketvirtfinalio serijoje 3-1 nugalėjo Madrido „Real".
Treneris - Georgas Barcokas.
Lyderiai: Aleksandras Vezenkovas (20 tšk., 6,7 atk. kam.), Evanas Furnjė (16 tšk.), Naidželas Viljamsas Gosas (8,5 tšk.), Nikola Milutinovas (8,2 tšk.), Šakilas Makisikas (7,8 tšk.).
„Olympiakos" - stabilus klubas, Eurolygos finalo ketvertą jis pasiekė jau ketvirtą sezoną iš eilės. Nors netrūko traumų, treneris Georgas Barcokas gerai išlaviravo komandą ir „Oly" užėmė pirmąją vietą reguliariajame sezone.
G.Barcokas Eurolygą su Pirėjo klubu laimėjo dar 2013 m. Prieš penkerius metus sugrįžęs į „Olympiakos", treneris, kaip jau minėta, stabiliai išveda komandą į finalo ketvertą. Tas stabilumas turi ir kitą pusę - „Oly" vis nelaimi titulo. Per keturių iš eilės finalo ketvertų seriją finalą pavyko pasiekti tik kartą, užpernai, kai kovoje dėl taurės nusileista „Real".
Kad penktas kartas nemeluotų, klubo vadovai pasistengė dar vasarą, kai sužvejojo du „banginius" žaidėjų rinkoje. Visų pirma, jie susigrąžino iš NBA Aleksandrą Vezenkovą. Eurolygoje bulgaras iškart ėmėsi jam įprasto lyderio vaidmens. Reguliariajame sezone puolėjas buvo pirmas pagal naudingumą (24,3 balo), antras pagal atkovotus kamuolius (6,7) ir trečias pagal taškus (20). Ketvirtfinalyje rodikliai buvo vos vos žemesni, tačiau jų užteko, kad A.Vezenkovą paskelbtų naudingiausiu atkrintamųjų varžybų krepšininku.
10-as pagal rezultatyvumą reguliariajame sezone buvo kitas vasaros pirkinys Evanas Furnjė (Evan Fournier), rinkęs po 16 taškų. Įdomu, kad 32-ejų prancūzui tai bus pirmasis Eurolygos finalo ketvertas. E.Furnjė kartu su „Panathinaikos" puolėju Džedi Osmanu (Cedi Osman) ir „Monaco" vidurio puolėju Danieliu Taisu (Daniel Theis) bus bene įdomiausi finalo ketverto debiutantai.
„Monaco"
Titulai: 2021 m. Europos taurės čempionas, 2 kartus Prancūzijos čempionas.
Kelias į finalo ketvertą: reguliariajame sezone užėmė 4-ąją vietą (21/13), ketvirtfinalio serijoje 3-2 nugalėjo „Barcelona".
Treneris - Vasilis Spanulis.
Lyderiai: Maikas Džeimsas (15,9 tšk., 5,8 rez. perd.), Elis Okobas (13 tšk.), Danielis Taisas (12,2 tšk.), Alfa Dialas (11 tšk.), Džordanas Loidas (9,5 tšk.).
Jei kitoms komandoms vadovauja patyrę, ne kartą finalo ketvertuose dirbę treneriai, tai prie „Monaco" vairo stovi debiutantas Vasilis Spanulis. Būdamas žaidėju, graikas Eurolygą laimėjo tris kartus, dukart - pusfinalio varžovo „Olympiakos" gretose. Treneriu V.Spanulis tapo tik prieš trejus metus, o Eurolygos duonos šiame vaidmenyje paragavo tik praėjusį lapkritį, kai atvyko dirbti į „Monaco".
Tai, kad į Monaką atvyko V.Spanulis, o vėliau - ir D.Taisas, visiškai pakeitė D.Motiejūno vaidmenį komandoje. Lietuvis šį sezoną sužaidė 29 Eurolygos rungtynes, pelnė 6,4 taško, atkovojo 3,1 kamuolio ir rinko 7,5 naudingumo balo, taigi buvo tvirtas rotacijos žaidėjas. Po pokyčių trenerių štabe ir sudėtyje Donatas atsidūrė suolelio gale. Eurolygos aikštelėse jis nesirodė nuo kovo 27 d., ketvirtfinalio serijoje su „Barcelona" nežaidė nė sekundės.
Negana to, paskutinėse ketvirtfinalio serijos rungtynėse V.Spanulis išsitraukė iš rankovės netikėtą kozirį, iki tol neregistruotą tėvynainį Georgą Papajanį. Taip D.Motiejūnas tapo jau ne trečiuoju, o ketvirtuoju komandos „centru" ir buvo pašalintas net iš protokolo, tad jo galimybės išbėgti į aikštelę Abu Dabyje atrodo miglotos.
Praėjusį savaitgalį pavojaus skambutis Monako klubui nuskambėjo Prancūzijos čempionate, kuriame išvykoje 65:90 pralaimėta Šalono ekipai „Saone". D.Motiejūnas vėlgi nežaidė.
Tarpusavio rungtynėse su „Olympiakos" šį sezoną „Monaco" pasidalino po pergalę. Laimėjo išvykose žaidusios komandos. Monake „Oly" pasiekė pergalę 89:80, Pirėjuje V.Spanulio auklėtiniai atsirevanšavo 80:77.