respublika.lt

Sūnūs tęsia tėvų darbą LKL aikštelėse

Publikuota: 2023 kovo 19 13:16:40, Arūnas ABROMAITIS
×
nuotr. 3 nuotr.
Andrius Giedraitis buvo Lietuvos krepšinio žvaigždė, o jo sūnus Dovydas šio statuso dar tik siekia. Eltos nuotr.

Šis Lietuvos krepšinio lygos sezonas yra 30-asis, per tiek laiko pasikeitė daug žaidėjų kartų. Nenuostabu, kad komandoje, kurioje kažkada žaidė tėvas, dabar galima išvysti sūnų. Pavyzdžiui, Šiauliuose yra Danusevičių ir Žukauskų dinastijos, Klaipėdoje - Mineikių. Iš viso suskaičiavome 10 dabartinių LKL krepšininkų, kurių tėvai taip pat rungtyniavo šioje lygoje. Kai kurie iš jų kol kas retai pakyla nuo atsarginių suolelio, bet yra ir tokių, kurie savo tėvus jau pranoko.

 

Trys Giedraičiai

Lietuvos krepšinio bendruomenėje giminaičių netrūksta. Visi žino Arvydą ir Domantą Sabonius, tačiau tarp ne tokių garsių krepšininkų taip pat yra gražių pavyzdžių. Šį sezoną Vytautas Šulskis su Jonavos „CBet" tapo Karaliaus Mindaugo taurės vicečempionu, o jo žmona Gabrielė Šulskė su Vilniaus „Kibirkštimi" - Karalienės taurės laimėtoja. LKL yra brolių, pavyzdžiui, Matas ir Tauras Jogėlos, yra sūnų treniruojantis tėvas - Virginijus Šeškus, Jonavoje dalinantis nurodymus Edvinui Šeškui.

Šįkart apsiribosime tomis krepšinio dinastijomis, kurių atstovai žaidė LKL anksčiau ir žaidžia dabar. Tokių dinastijų netrūksta ir pirmiausiai reikia paminėti Giedraičius, nes lygos legenda Andrius užaugino ne vieną, o du dabar joje rungtyniaujančius sūnus.

24-erių Karolis Giedraitis LKL žaidžia jau penktą sezoną, bet prasiskinti kelią į aukštumas kol kas sekasi sunkiai. Kiek daugiau žaidimo laiko gynėjas gaudavo tik Pasvalio „Pieno žvaigždėse", o stipresnėse komandose - Vilniaus „Ryte" ir Panevėžio „Lietkabelyje" - įsitvirtinti nepavyko. Dabar Karolis atstovauja autsaiderių ekipai - Prienų „Labas GAS". Joje K.Giedraitis nėra lyderis, o pagerinti 5,2 naudingumo balo vidurkį bene labiausiai trukdo prastas pataikymas - 42 proc. dvitaškių ir 28 proc. tritaškių.

22-ejų Dovydas jau dabar žaidžia garsiausiame Lietuvos klube - po solidaus praėjusio sezono „Lietkabelyje" jis persikėlė į Kauno „Žalgirį". Vertinti D.Giedraičio pasirodymą teigiamai sunku, nes dėl traumų jis sužaidė tik 11 LKL rungtynių. Be abejo, negalima ir nuvertinti žaidėjo, kuris tokio amžiaus jau atstovauja Eurolygos klubui.

Karoliui ir Dovydui dar toli iki tėvo Andriaus, 1994-1998 m. atstovavusio Vilniaus „Sakalams", 1999-2001 m. - „Rytui", o su Lietuvos rinktine 1999 m. tapusio olimpinių žaidynių bronzos laimėtoju. Tarp rezultatyviausių visų laikų LKL krepšininkų A.Giedraitis su 5065 taškais yra šeštas. 1996-1997 m. sezone jis fiksavo šiais laikais sunkiai įsivaizduojamą 24,6 taško vidurkį.

Gynėjų atžalos

Du buvusių LKL krepšininkų sūnus savo gretose turi „Lietkabelis". Vienas iš jų išsiskiria tuo, kad yra vienintelis lygoje nelietuviškos dinastijos atstovas. Krepšinio gerbėjai su didesniu stažu neabejotinai prisimena vieną pirmųjų legionierių, pirmajame LKL sezone 1993-1994 m. „Žalgiriui" atstovavusį ir čempionu tapusį estą Gertą Kulamiaję (Gert Kullamae).

„Lietkabelio" garbę nuo šio sezono pradžios gina jo sūnus Kristianas. Estijos rinktinės narys iškart tapo vienu iš Panevėžio klubo lyderių. Tarp visų lygos krepšininkų 23-ejų įžaidėjas užima 12-ąją vietą pagal rezultatyvumą (14 taškų) ir dalinasi 17-18 vietas pagal naudingumą (13,9 balo).

K.Kulamiajės partneris gynėjų grandyje yra 20-metis Mantas Rubštavičius. Pastarojo tėvas Darius nebuvo toks garsus krepšininkas kaip G.Kulamiajė, nors jausnystėje jis laikytas labai perspektyviu. 1993-1994 m. gynėjas D.Rubštavičius atstovavo „Šilutei", 1996-1997 m. - Panevėžio „Kalnapiliui", bet atskleisti potencialą sutrukdė traumos.

Kas yra traumos, jau spėjo patirti ir Rubštavičius jaunesnysis, tačiau šiuo metu Manto horizontas atrodo šviesus. Pernai jis su Lietuvos 20-mečių rinktine iškovojo 20-mečių Europos čempionato sidabrą, tapo rezultatyviausiu turnyro krepšininku ir pateko į simbolinį penketą. Persikraustęs iš „Žalgirio" sistemos į Panevėžį, jaunasis gynėjas sulaukia didelio trenerio Nenado Čanako pasitikėjimo ir LKL per 17 min. renka 7,4 taško. Žaidžiant, vicečempionų komandoje, tokie rodikliai 20-mečiui yra tikrai solidūs.

„Šiaulių" legendos

Du buvusių LKL krepšininkų sūnūs yra ir „Šiaulių" sudėtyje. 21-erių Paulius Danusevičius komandai atstovauja trečius metus ir kiekvieną sezoną žaidimo laikas ilgėja, o statistika - gerėja. Atkovotų kamuolių statistikos grafoje sunkusis krašto puolėjas su 6 kamuolių vidurkiu yra savo ekipos lyderis, o visoje LKL užima dešimtąją vietą. Toks progresas leidžia tikėtis vietos stipresniuose klubuose, nors Pauliaus tėvas Audrius visą savo karjerą praleido „Šiauliuose". Saulės miesto komandos garbę A.Danusevičius gynė 1997-2009 m.

Vienas garsiausių visų laikų „Šiaulių" krepšininkų yra Europos čempionas, dviejų olimpinių bronzos medalių savininkas Mindaugas Žukauskas. Jo įpėdiniu klube bando tapti sūnus Deividas. Tiesa, 18-metis dar tik žengia pirmuosius žingsnius. Sausio 16 d. jis debiutavo mače su „Žalgiriu", bet per porą minučių nieko nenuveikė. Geriau sekėsi kovo 13 d. rungtynėse su Kėdainių „Nevėžiu", kuriose D.Žukauskas pasižymėjo 6 taškais.

„Šiaulių" legenda galima vadinti ir vidurio puolėją Sigitą Birutį, Saulės mieste žaidusį 1994-2001 m. Laurynas Birutis taip pat yra vidurio puolėjas, tik ištysęs maždaug dešimčia centimetrų daugiau už tėvą ir jau dabar pasiekęs aukštesnį lygį. Atstovaudamas „Žalgiriui", 25-erių aukštaūgis su 15,3 balo vidurkiu yra devintas visoje LKL ir statistiškai naudingiausias tarp žalgiriečių. Tiesa, net ir toks skaičius yra tolimas nuo 21,1 naudingumo balo vidurkio, kurį L.Birutis 2017-2018 m. fiksavo „Šiauliuose".

Sunkus sezonas

Neaptarti liko trys buvusių LKL žaidėjų sūnus, kuriuos vienija tai, kad šis sezonas jiems anaiptol nėra rožėmis klotas. Tikrai daugiau iš sezono tikėjosi 24-erių Gytis Masiulis, keletą metų bent jau per atrankos langus kviečiamas į Lietuvos rinktinę. Prieš porą metų puolėjas su 12,6 taško ir 15,5 naudingumo balo vidurkiais buvo vienas „Lietkabelio" lyderių. Po nestabilaus sezono Ispanijoje G.Masiulis tapo „Ryto" nariu, bet sostinėje jo rodikliai kuklūs - 7,2 taško ir 9,3 naudingumo balo.

Jei taip tęsis toliau, priartėti prie tėvo pasiekimų bus sudėtinga. Tomas Masiulis 1999 m. tapo Eurolygos čempionu, o 2000 m. su rinktine pelnė olimpinę bronzą. LKL T.Masiulis žaidė 1995-2002 ir 2008-2009 m., visą šį laiką puolėjas praleido „Žalgiryje".

Progreso šį sezoną nesimato Klaipėdos „Neptūno" krepšininko Nojaus Mineikio žaidime. Uostamiestyje 22-ejų puolėjas rungtyniauja trečią sezoną. Palyginti su praėjusiu sezonu, jo žaidimo laikas pailgėjo nuo 20 iki 24 min., bet statistiniai rodikliai nepagerėjo, o kai kurie net ir suprastėjo. Nors Nojus vadinamas snaiperiu, 37,3 proc. pataikymas nėra įspūdingas. Jaunuoliui dar teks išlieti daug prakaito, kad priartėtų prie jo tėvo Audriaus 16,1 taško vidurkio, fiksuoto „Neptūne" 2001-2002 m. A.Mineikis uostamiesčio klubui atstovavo septynis sezonus.

10-asis tėvo įpėdinis LKL čempionate yra Tomas Pačėsas vyresnysis, bet šiuo atveju niekas nesitiki, kad sūnus bent iš tolo priartės prie tėvo pasiekimų. Tomas Pačėsas vyresnysis yra 1996 m. olimpinių žaidynių bronzos laimėtojas, 1998 m. LKL vicečempionas, daugkartinis Lenkijos čempionas. Jaunesnysis per penkis Alytaus „Dzūkijoje" praleistus sezonus retai pakildavo nuo atsarginių suolelio.

Pernai T.Pačėsas vyresnysis „Dzūkijos" vietą LKL perleido „Wolves" klubui. Turbūt ne sutapimas, kad į pastarojo sudėtį pateko T.Pačėsas jaunesnysis, bet į stipresnę komandą persikėlęs 22-ejų puolėjas nuo suolelio kyla dar rečiau nei „Dzūkijoje". Šį sezoną jis dalyvavo tik ketveriose LKL rungtynėse.

Krepšininkų atžalų statistika LKL

Karolis Giedraitis (Prienų „Labas GAS") - 24 min., 8,6 tšk., 1,8 atk. kam., 1,9 rez. perd., 5,2 naud. balo.

Dovydas Giedraitis (Kauno „Žalgiris") - 18 min., 4,8 tšk., 1,4 atk. kam., 2,1 rez. perd., 4,5 naud. balo.

Laurynas Birutis („Žalgiris") - 17 min., 10,4 tšk., 5 atk. kam., 1 rez. perd., 15,3 naud. balo.

Gytis Masiulis (Vilniaus „Rytas") - 21 min., 7,2 tšk., 4,8 atk. kam., 0,8 rez. perd., 9,3 naud. balo.

Kristianas Kulamiajė (Panevėžio „Lietkabelis") - 24 min., 14 tšk., 3,1 atk. kam., 4 rez. perd., 13,9 naud. balo.

Mantas Rubštavičius („Lietkabelis") - 17 min., 7,4 tšk., 1,7 atk. kam., 1,1 rez. perd., 6,5 naud. balo.

Paulius Danusevičius („Šiauliai") - 22 min., 9,4 tšk., 6 atk. kam., 1 rez. perd., 11,2 naud. balo.

Deividas Žukauskas („Šiauliai") - 4 min., 3 tšk., 0 atk. kam., 0 rez. perd., 1 naud. balas.

Nojus Mineikis (Klaipėdos „Neptūnas") - 24 min., 5,7 tšk., 1,7 atk. kam., 0,6 rez. perd., 4,4 naud. balo.

Tomas Pačėsas (Alytaus „Wolves") - 3 min., 0,7 tšk., 0 atk. kam., 0,25 rez. perd., 0,25 naud. balo.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
5
F

Dienos klausimas

Kaip manote, ar nuo 2025 m. sausio 1 d. mokytojų profesija tikrai taps prestižine?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Nuo liepos 1d. parduotuvėse nebeliks nemokamų plonų plastikinių maišelių. Ar turėsite nepatogumų?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+8 +16 C

+8 +17 C

 

+11 +18 C

+20 +22 C

+15 +23 C

 

+19 +23 C

0-5 m/s

0-5 m/s

 

0-4 m/s