Pirmą kartą olimpinių žaidynių istorijoje tiek vyrų, tiek moterų krepšinio turnyrų finaluose susitiko tų pačių valstybių - JAV ir Prancūzijos - rinktinės. JAV komandoms pavyko apginti titulus, bet šeimininkų ekipos privertė jas paprakaituoti. Ypač atkaklus buvo moterų finalas, kuriame amerikietės palaužė varžoves 67:66. Paskutinę sekundę prancūzė Gabi Viljams (Gabby Williams) pataikė į krepšį, bet užmynė liniją ir pelnė ne tritaškį, o dvitaškį. Tritaškis būtų atėmęs iš JAV delegacijos pirmąją vietą valstybių įskaitoje.
JAV moterų rinktinė olimpinėse žaidynėse yra dar kietesnis riešutėlis nei vyrų. Amerikietės triumfavo aštuntose žaidynėse iš eilės, nuo 1992 m. olimpiniuose turnyruose jos nepatyrė nė vieno pralaimėjimo.
Paryžiuje viską lėmė keli centimetrai. Likus žaisti 5 sek. G.Viljams tritaškiu sumažino skirtumą iki 1 taško. Keilė Koper (Kahleah Copper) atsakė dviem baudų metimais, tačiau prancūzėms liko šiek tiek laiko. G.Viljams spėjo laiku išmesti kamuolį, bet buvo šiek tiek per arti krepšio - mynė tritaškio liniją.
Tai nulėmė ne tik moterų rinktinės, bet ir visos JAV delegacijos pergalę Paryžiuje. Amerikiečiai, kaip ir kinai, surinko 40 aukso medalių ir aplenkė konkurentus, nes turi gerokai daugiau žemesnės prabos apdovanojimų.
JAV rinktinę į pergalę vedė Eidža Vilson (A'ja Wilson), surinkusi 21 tašką, atkovojusi 13 kamuolių ir blokavusi 4 metimus. Po 12 taškų pridėjo K.Koper ir Kelsė Plam (Kelsey Plum). Prancūzijos ekipoje pasižymėjo 19 taškų pelniusi G.Viljams.
E.Vilson buvo pripažinta naudingiausia turnyro krepšininke. Vidurio puolėja žaidynėse rinko 18,7 taško ir 10,2 atkovoto kamuolio. Kartu su ja į simbolinį penketą pateko G.Viljams, amerikietė Briana Stiuart (Breanna Stewart), australė Alana Smit (Alanna Smith) ir belgė Ema Meseman (Emma Meesseman). Kovoje dėl bronzos australės 85:81 įveikė belges.
Amerikiečiai vyrai olimpiniais čempionais tapo penktosiose olimpinėse žaidynėse iš eilės. Finale jie nugalėjo prancūzus 98:87. Likus žaisti 3 min. amerikiečiai turėjo tik 3 taškų persvarą, bet 4 tritaškius per likusį laiką smeigęs Stivenas Karis (Stephen Curry) garantavo jiems auksą.
JAV rinktinė laikėsi ant veteranų pečių. 36-erių S.Karis iš viso pataikė 8 iš 12 tritaškių ir surinko 24 taškus. Po 15 taškų pridėjo 35-erių Kevinas Durantas ir Devinas Bukeris (Devin Booker), 14 taškų ir 10 rezultatyvių perdavimų - 39-erių Lebronas Džeimsas (LeBron James). K.Durantas tapo pirmuoju krepšininku istorijoje, olimpines žaidynes laimėjusiu keturis kartus.
Prancūzų gretose išsiskyrė aukštaūgių tandemas. 26 taškus pelnė Viktoras Vembanijama (Victor Wembanyama), 20 - Geršonas Jabuselė (Guerschon Yabusele). „Mėlynieji" pakartojo savo geriausią pasiekimą olimpinėse žaidynėse. Jie iškovojo sidabrą ir 1948, 2000 bei 2021 m. Po finalo apie karjeros rinktinėje pabaigą paskelbė du veteranai - 37-erių Nandas de Kolas (Nando de Colo) ir 35-erių Nikolia Batumas (Nicolas Batum).
Naudingiausiu vyrų turnyro krepšininku paskelbtas L.Džeimsas, olimpiniu čempionu tapęs trečią kartą. Lebrono kolekcijoje yra ir vienas bronzos medalis. Puolėjo vidurkiai Paryžiuje buvo 14,2 taško, 6,8 atkovoto kamuolio ir 8,5 rezultatyvaus perdavimo. Simboliniame penkete kartu su L.Džeimsu atsidūrė S.Karis, V.Vembanijama, Vokietijos rinktinės vedlys Denisas Šrioderis (Dennis Schroder) ir serbų lyderis Nikola Jokičius. Mažajame finale serbai nugalėjo vokiečius 93:83.