respublika.lt

Antioksidantai ir antibiotikai iš lysvių

(5)
Publikuota: 2023 balandžio 28 13:22:04, Parengė Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Pixabay nuotr.

Iki sezoninių daržovių ir vaisių derliaus dar toli, bet lysvėse jau sudygo pirmieji žalumynai - petražolės, krapai, kalendros, salotos, o gamtoje pilna vertingų augalų - dilgėlių, kiaulpienių, garšvų -, kuriuose esantys natūralūs vitaminai ir mikroelementai yra nepaprastai naudingi.

 

Natūralūs vitaminai

Dabar jau žydi raktažolės. Vos vieno ar dviejų jų lapelių užtenka patenkinti suaugusio žmogaus vitamino C paros poreikį. Juose daug ir karotinoidų, kurie organizme virsta vitaminu A, ir saponinų, veikiančių galvos smegenų kraujotaką. Lapų aromatas - subtilus ir malonus.

Salotos iš šviežių burokėlių (40-50 g) su supjaustytais raktažolių lapais (100 g) ir svogūnų laiškais (20-25 g) papildys vitaminų trūkumą, pridės gyvybinės energijos ir padės išvalyti organizmą nuo kenksmingų medžiagų apykaitos produktų. Tokios salotos yra naudingos sergant cukriniu diabetu ir turint antsvorio.

Raktažolių lapų galima susidžiovinti atsargai. Jų nuoviras padeda sumažinti cukraus kiekį kraujyje, o milteliai - esant hipovitaminozei ir sergant dantenų ligomis (1 arb.šaukštelį užpilti 100 ml verdančio vandens). Žiemą milteliais galima gardinti sriubas.

Labai daug vitaminų (folio rūgšties ir jos druskų - folatų, askorbo rūgšties, karotinoidų, pantoteno rūgšties, B grupės vitaminų) yra krapuose, kalendrose, petražolėse, bazilikuose, svogūnuose, česnakuose. Jie taip pat naudingi ne tik kaip vitaminų šaltinis, bet ir iš organizmo padeda šalinti perteklinius skysčius ir toksinus. Petražolių šlapimą varantis poveikis yra stipriausias, todėl jos tinka ne visiems. Ypač atsargiai jų turėtų vartoti inkstų ligomis sergantys, senyvi žmonės. Nepamirškite - švieži žalumynai kelia apetitą, o geras apetitas - garantija, kad maistas bus gerai suvirškintas. Naudą teikia ne tai, kas suvalgoma, o tai, ką organizmas geba įsisavinti.

„Gyvas" chlorofilas

Vasaros pradžioje labai norisi „gyvo" chlorofilo, organizmui suteikiančio energijos ir padedančio normalizuoti riebalų apykaitą. Chlorofilas, suteikiantis spalvą pirmiesiems žalumynams - tai biologinis mūsų nervų sistemai be galo reikalingo (ypač po niūriojo sezono) magnio šaltinis. Taip pat tai yra puikus antioksidantas ir antihipoksantas (padeda įveikti deguonies trūkumą). Chlorofilo bijo žarnyno bakterijos ir grybeliai. Jis palaiko sveiką žarnyno florą, todėl rekomenduojamas sergant skrandžio ir žarnyno ligomis, esant blogam burnos kvapui.

Chlorofilas gerina virškinimą, nes skatina kasą gaminti daugiau fermentų, apsaugo skrandžio ir žarnų gleivinę, pasižymi priešuždegiminiu poveikiu, skatina opų ir erozijų gijimą. Iš chlorofilo gaminama nemažai vaistinių preparatų, o jis, pasirodo, visai šalia - bet kurioje daržo lysvėje, prieinamas ir nemokamas!

Antibiotikai česnakuose

Šaltuoju metų laiku paprastai suaktyvėja patogeninė žarnyno mikroflora. Puvimo ir rūgimo procesus jame galima ir reikia stabdyti pasitelkiant natūralius antibiotikus arba fitoncidus. Čia gali padėti svogūnai ,česnakai, kalendra, krapai, petražolės, meškiniai česnakai, garstyčių žolė ir ridikėliai (net jų lapai). Rytų medicinoje ridikėliai yra vertinami dėl gebėjimo iš organizmo šalinti perteklinę „drėgmę", išjudinti medžiagų apykaitą, gerinti virškinimą, blužnies veiklą. Naudojami drėgnam kosuliui gydyti ir cukraus kiekiui kraujyje stabilizuoti. Pradedant valgyti, keletas ridikėlių „atveria" skrandį ir parengia jį viso vėliau gaunamo maisto virškinimui.

Visi žalumynai, kuriuose yra eterinių aliejų, taip pat naudingi sergant virusinėmis ligomis. Visose šiose aromatingose žolėse ir daržovėse gausu mangano, būtino normaliai cukraus apykaitai organizme ir kūno masei mažinti.

Svarbu: petražolių ir salierų nepatariama vartoti nėščiosioms, nes jie gali skatinti gimdos susitraukimus.

Su garstyčiomis, svogūnais ir česnakais reikia būti atsargiems sergant rimtomis širdies ir inkstų ligomis, skrandžio opalige, hiperacidiniu gastritu, pankreatitu ir paūmėjus kitoms virškinamojo trakto ligoms. Vartoti deginančio skonio žalumynus tokiems ligoniams galima tik po labai nedaug ir tik su virtų daržovių salotomis - bulvių, morkų ir burokėlių, kurios švelnina deginančių medžiagų poveikį.

Prieš aterosklerozę

Stengiantis užkirsti kelią aterosklerozei ir ją gydant neapsieinama be teisingos mitybos. O pirmieji švieži žalumynai čia labai padeda! Ypač svarbu gauti reikiamą kiekį magnio ir fosforo kartu su vitaminu K2, kuris padeda jiems pasiekti kaulinį ir jungiamąjį audinį, neleisdamas kalciui nusėsti ant kraujagyslių sienelių. Riebalų apykaitą gerina praktiškai visos prieskoninės žolės ir daržovės, stimuliuojančios žarnyno veiklą - svogūnų laiškai, česnakas, meškinis česnakas, ridikėliai, krienų ir trūkažolių lapai, kalendra. Kai užplūs kaitra, ją ištverti ir normalizuoti riebalų apykaitą padės nedidelis kiekis kartaus skonio, kurio visada galima gauti iš šviežių žalumynų, ypač daržinės cikorijos. Jos nuplikyti lapai - puikus garnyras prie žuvies, ankštinių ir varškės ir kruopų apkepų. Per karštį nepakeičiamos ir šaltsriubės.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
19
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (5)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s