Šiųmetinis pavasaris visai nedžiugina saulės spindulių gausa. Dėl to net atsiradusi žaluma mažiau džiugina akis ir nedaug kelia nuotaiką. Kaip įgauti daugiau jėgų ir džiaugtis pavasariu? Klasikinis patarimas tokiais atvejais - vartoti vitaminų. Juo galima pasinaudoti, bet vien jų aiškiai nepakaks.
Gamtos ritmai - svarbiau už vitaminus
Pagrindinė pavasarinio nuovargio ir apatijos priežastis - ne vitaminų trūkumas. Tiesiog šiuo metų laiku organizmas paprastai „išsimuša" iš gamtos ritmo, diktuojamo dienos ir nakties kaitos, saulėtekio ir saulėlydžio.
Šiuolaikinė medicina šio veiksnio pakankamai nevertina, o iš tiesų jis yra labai svarbus. Žmogus tradiciškai gyveno pagal „saulės laikrodį", eidavo miegoti saulei leidžiantis, keldavosi jai tekant. Galimybė naudotis elektros šviesa mūsų biologinės prigimties nepakeitė. Organizmas ir toliau gyvena pagal savo biologinius ritmus. Kaip ir prieš tūkstančius metų, kiekvieną rytą, likus valandai iki aušros jame vyksta tokie patys biocheminiai ir hormonų apykaitos pokyčiai, padedantys pajusti energijos antplūdį pačioje dienos pradžioje.
Kaip tai vyksta? Kepenys į kraują išskiria daug gliukozės, būtinos rytinei energijai pagaminti. Išskiriama ir daugiau hormonų, taip pat suteikiančių energijos ir jėgų. Be viso kito jie gerina širdies darbą ir kelia kraujospūdį. Anksčiau žmogus tuo laiku prabusdavo, kibdavo į darbus ir visi tie pasikeitimai jam buvo naudingi.
Šiandien viskas paprastai būna kitaip.
Visas tas energijos papildymas vyksta tuščiai, juk tuo metu, kai teka saulė, mes paprastai miegame. Negana to, jis net kenkia: dėl didesnio kraujospūdžio ir krūvio širdžiai būtent auštant įvyksta daug infarktų ir insultų. Jeigu mes, kaip mūsų protėviai, pradėtume dieną saulei tekant, visi tie hormonų ir medžiagų apykaitos pokyčiai žmogui būtų tik naudingi. Gliukozės energija būtų eikvojama darbui, o ne virstų riebalais, kaip miegant. Kraujospūdį reguliuotų fizinis aktyvumas. Žinoma, būtina gerai išsimiegoti, todėl reikia gultis anksčiau - nebūtinai saulei leidžiantis, kaip darydavo protėviai, užtenka miegoti 7-8 valandas.
Kada saulės spektras yra ypač naudingas
Pramiegoti saulėtekį - nenaudinga, nes tuo metu saulės šviesoje yra itin daug ryškių spektro spalvų - oranžinės, geltonos, raudonos. Jos yra nepaprastai svarbios, nes suteikia teigiamos energijos, optimizmo.
Specialistai puikiai žino, kodėl jos taip veikia. Tokio spektro spalvos ypač stimuliuoja akių tinklainę, ir iš jos signalai sklinda į vadinamąją kankorėžinę liauką arba epifizę. Tai yra nedidelė endokrininė 1-1,5 cm dydžio liauka smegenyse, ir ji yra labai svarbi.
Pirma, ji reguliuoja daugybės hormonų gamybą organizme, faktiškai yra tiltelis tarp smegenų ir endokrininės sistemos. Antra, ji gamina stimuliuojamojo ir antidepresinio poveikio medžiagas - melatoniną, serotoniną, dimetiltriptaminą. Kadangi pavasarį saulė pateka vis anksčiau, mes vis dažniau pramiegame sveikatai palankias valandas, kai saulės šviesoje yra gausu šiltų spektro spalvų. O kai nubundame, šviesulys jau skleidžia daugiau mėlynų ir žalių šviesos spektro atspalvių, kurie, priešingai, skatina depresiją ir agresiją.
Todėl net apsiniaukęs žiemos rytas mums yra mažiau pavojingas: juk saulė teka vėliau ir paprastai dar spėjame „susidurti" su geltonais-raudonais-oranžiniais saulės spinduliais. Čia ir slypi tokio paradokso kaip pavasarinė depresija priežastis. Būtų galima manyti, kad depresija turėtų labiau grėsti žiemą, bet psichoendokrinologijos požiūriu depresyviausias metas - pavasaris.
Taisome klaidas
Yra įmanoma šiek tiek pakoreguoti visas tas klaidas, susijusias su tradicinio gyvenimo būdo atsisakymu. Pavyzdžiui, galima pamėginti apgauti gamtos ritmus naudojant akinius su geltonais arba oranžiniais stiklais. Užsidėkite juos vos atsibudę. Ypač jie pravers tada, kai rytas yra niūrus, saulė slepiasi už debesų. Jie padės tam tikra prasme pakeisti tekančią saulę ir pratęs jos poveikį.
Ryte organizmo nereikia stipriai apkrauti. Optimaliausi rytinės mankštos pratimai - tempimo. O intensyviau sportuoti, jėgos arba greičio pratimus geriausia daryti dieną, idealiu atveju - 15-16 val.
Ryte labai tinka pėdų masažuokliai ir masažiniai kilimėliai. Paduose yra daugybė aktyvių taškų, ir jie juos puikiai stimuliuoja, žvalindami visą organizmą.
Labai svarbu teisingai pusryčiauti. Kadangi iš ryto gliukozės kiekis kraujyje ir taip yra didelis, venkite visko, kas jį dar labiau didina. Pirmiausia tai yra bet kokie saldūs gėrimai, įskaitant kavą ir arbatą, saldumynai ir greitai įsisavinami angliavandeniai (konditerijos gaminiai, kvietinių baltų miltų duona, manų ir ryžių košė). O štai perlinių kruopų, grikių, avižų dribsnių, sorų, sėmenų košės kaip tik tiks, iš jų angliavandeniai įsisavinami lėtai. Tinka į jas įmaišyti vaisių ir uogų. Pusryčiams puikiai tinka kiaušiniai, varškė ir kiti baltymingi produktai.
Labai svarbi yra vakarienė ir pasirengimas miegui. Suprantama, kad miego neturi trūkti. Būna taip, kad atsigulęs anksčiau negu paprastai žmogus negali užmigti. Nieko baisaus, svarbiausia - prisiversti atsikelti auštant, net jeigu ir neišsimiegojote. Po kelių dienų organizmas persitvarkys ir pradėsite puikiai užmigti anksčiau bei atsibusti ryte, išsimiegoję.
Likus valandai iki miego geriau nevakarieniauti, bet prieš gulantis galima išgerti stiklinę kefyro arba kito rauginto pieno gėrimo. Tokie gėrimai ir produktai pavasarį yra ypač svarbūs, nes be viso kito padeda papildyti vitaminų trūkumą: probiotinės bakterijos sintetina kai kuriuos vitaminus ir padeda juos geriau įsisavinti. Pavasarį yra labai naudingi daržovės, žalumynai, vaisiai ir uogos. Jų valgyti reikia kasdien.
Įveikti depresiją padės ir omega 3 riebiosios rūgštys. Jų yra daug garstyčių ir sėmėnų aliejuose bei jūros žuvyje.