Meškinis česnakas - itin vertingas žolinis augalas. Jo lapai ir svogūnėliai naudojami vaistams gaminti. Meškinį česnaką dažnas vartoja, esant virškinimo sutrikimams, aukštam kraujospūdžiui, odos bėrimams ir kitiems negalavimams. Visgi nėra klinikinių tyrimų ir mokslinių įrodymų, kurie tai patvirtintų.
Meškinis česnakas - kas tai?
Meškinis česnakas (lot. Allium ursinum) yra daugiametis amarilinių šeimos česnako genties augalas, dažniausiai randamas miškuose ankstyvą pavasarį.
Kur auga meškinis česnakas?
Meškinis česnakas auga ūksmingose lapuočių miškuose. Natūralūs šio augalo plotai randami šalia upelių ar šaltinių. Meškinis česnakas yra paplitęs tiek mūsų šalyje, tiek ir visoje Europoje. Kalbant apie Lietuvą, didžiausios meškinio česnako augimo vietos iki šiol buvo aptinkamos šiauriniuose rajonuose, pvz. Biržų, Panevėžio, Pasvalio ir kt.
Visiems, renkantiems meškinį česnaką, specialistai pataria būti atsargiems, mat jo lapus lengva supainioti su mirtinai nuodingais pakalnutės ar kroko lapais. Meškinį česnaką galima atskirti pagal kvapą: patrynus rankose lapus, turėtų jaustis česnako kvapas.
Kokių vitaminų yra meškiniame česnake?
Meškinis česnakas yra itin vertinamas dėl jam esančių vitaminų ir mineralų gausos. Jame yra:
*vitamino C
*vitamino A
*vitaminų B1, B2, B3, B9
*geležies,
*magnio,
*fosforo,
*kalio,
*sieros,
*vario.
Meškinio česnako nauda
Daugelis pripažįsta, jog meškinio česnako nauda yra neįkainojama. Šis vaistinis augalas padeda, esant įvairioms ligoms ir sveikatos sutrikimams, tokiems kaip:
Širdies ir kraujagyslių ligos
Meškinis česnakas teigiamai veikia širdies kraujagysles. Gali padėti sumažinti kraujospūdį. Be to, padeda pašalinti riebalus iš organizmo.
Cholesterolio mažinimas
Manoma, jog reguliarus meškinio česnako naudojimas gali padėti sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje.
Naudingas, sergant cukriniu diabetu
Kadangi meškinis česnakas skatina insulino ir kasos sekreciją, tokiu būdu padeda organizmui reguliuoti cukraus kiekį kraujyje. Taigi, jį neretai vartoja asmenys, sergantys cukriniu diabetu.
Imuninės sistemos stiprinimas
Šis augalas prisideda prie mūsų imuniteto stiprinimo, padeda apsisaugoti nuo peršalimo ligų ir kitų infekcijų.
Galvos skausmo prevencija
Meškinis česnakas padeda sumažinti galvos skausmus; veikia panašiai kaip aspirinas, t.y., jis padeda skystinti kraują.
Antioksidacinės savybės
Meškiniuose česnakuose yra antioksidantų, kurie gali apsaugoti nuo ląstelių pažeidimų ir senėjimo.
Priešuždegiminis, antimikrobinis poveikis
Priešuždegiminės meškinio česnako savybės gali būti naudingos mažinant uždegimus organizme. Augalas turi ir antimikrobinių / antibakterinių savybių, todėl yra natūrali priemonė, padedanti kovoti su tam tikromis infekcijomis.
Detoksikacija
Kai kurių tyrimų duomenimis, meškinis česnakas gali padėti detoksikuoti organizme esančius sunkiuosius metalus. Taip pat valo kraują ir limfą nuo toksinų, šalina gleives.
Skrandžio ir žarnyno ligos
Jis taip pat skatina virškinimą, malšina skausmą ir yra išbandyta priemonė nuo skrandžio spazmų bei vidurių pūtimo.
Kepenų ligos
Meškinis česnakas naudingas kepenims, nes turi valančiųjų, detoksikuojančių savybių.
Meškinio česnako galima žala
Nors meškinio česnako nauda neabejojama, svarbu jį vartoti saikingai. Per didelis jo kiekis gali sukelti įvairių problemų, pvz. blogą burnos kvapą, virškinimo sutrikimus ir kt.
Taip pat netinkamas šio augalo vartojimas gali padidinti kraujospūdį, iššaukti įvairius odos išbėrimus, gali sukelti aterosklerozę ir kitas būkles. Todėl prieš jį vartojant įvairiomis formomis (tiek gaminant patiekalus su juo, tiek geriant įvairias tinktūras ir pan.), rekomenduojama pasitarti su gydytoju, vaistininku ar patyrusiu žolininku. Žinoma, būtina visuomet stebėti, kaip jūsų organizmas reaguoja į šį augalą.
Kepenų ligos ir meškinis česnakas
Meškinis česnakas yra geras supermaistas kepenims valyti dėl jame esančių sieros turinčių junginių, kurie padeda apsaugoti kepenis nuo pažeidimų.
Taip pat juose yra daug tokių junginių kaip alicinas ir selenas, kurie padeda apsaugoti kepenis nuo bet kokios toksinės žalos. Taigi, šis augalas skatina kepenų detoksikaciją. Keli tyrimai parodė, kad vartojant šviežią meškinį česnaką (arba česnako miltelius) galima sumažinti riebalų kaupimąsi kepenyse.
Receptai su meškiniu česnaku
Pesto padažas
Šviežius meškinio česnako lapelius smulkiai supjaustyti ir šiek tiek pasūdyti (pagal savo skonį). Tuomet reikia užpilti trupučiu alyvuogių aliejaus. Viską gerai išmaišyti ir leisti pastovėti. Jei mėgstate, į pesto galite dar įtarkuoti parmezano sūrio ar susmulkintų migdolo riešutų.
Gaivios žaliosios salotos
Reikės meškinio česnako ir salotų lapų (santykiu 1:2), kelių petražolių lapų. Visus žalumynus smulkiai supjaustyti. Tuomet išvirkite saują pupelių, jas sumaišykite su salotomis, pabarstykite druska. Galite pagardinti aliejumi arba grietine.
Meškinio česnako sviestas
Mėgstantiems sviestą siūlome pasigaminti sveikesnį jo variantą. Vienam pakeliui sviesto (200 g) prireiks apie 15 gramų augalo lapelių. Juos gerai susmulkinkite ir įmaišykite į minkštą, kambario temperatūros sviestą, pagardinkite mėgstamomis prieskoninėmis žolelėmis bei druska.