respublika.lt

Pavojinga savigyda: kokteiliai, grybai, dilgėlės...

(85)
Publikuota: 2024 rugsėjo 07 09:04:54, Edita SIAVRIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Asociatyvi socialinio tinklo nuotr.

Žmonių savigyda vis dar didelė bėda, - sako Lietuvos bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos prezidentas prof. Julius KALIBATAS. Tiesa, tai amžina problema ir ji vargu ar išsispręs.

 

- Ar savigydos problema didelė?

- Problema nemaža, susidaro įspūdis, kad žmonės kuo toliau, tuo mažiau klauso gydytojų ir imasi visokios saviveiklos. Kad ir, pavyzdžiui, vitaminų kokteiliai, kuriuos leidžiasi žmonės. Bent jau pažįstamiems sakiau, kad surinkite visą informaciją, ar yra to mokslinis pagrindimas? Yra masė firmų, - kokteiliai prieš senėjimą, suliesėjimui ir panašiai. Vienas toks kokteilis kainuoja iki 140 eurų. Ir parašyta, kad vieną suleidus jau visam mėnesiui sveikatą pataisysite. Ar yra reikalas tuos vitaminus leisti? Nes jei yra vitaminų perteklius, poveikis yra toksinis.

- Kalbate apie injekcijas?

- Lašelines, šou pasaulio žvaigždutės reklamavo, „kaip gerai", „kaip atsistato".

- Socialiniuose tikluose yra forumų, kur žmonės patarinėja vieni kitiems, kaip gydytis, ar gydyti vaikus.

- Savigyda yra vienas iš blogiausių dalykų. Kiek jau teko kovoti su savigyda atnibiotikais... Kai žmonės patys nuspręsdavo, kad jiems reikia antibiotikų. Juos anksčiau turguose be problemų žmonės gaudavo. Ir dabar dar būna. Įsivaizduokite, viršutinių kvėpavimo takų uždegiminės ligos, 80 proc. atvejų būna virusinės kilmės, o žmogui pakilo temperatūra, skauda, kosa ir jis pradeda vartototi antibiotikus. O jie viruso neveikia. Tai jūs intoksikuojate organizmą nereikalingais vaistais, o jokio efekto nėra, mažinate imuninę sistemą. Antibiotikus gydytojai skiria, kai susirgimas yra mikrobinis. Gydytojas tikslingai skiria. Baisiausia, kai žmonės patarinėja vieni kitiems. Žmogui liko antibiotikų po gydytojo išrašymo ir jis kitą kartą pats gydosi susirgęs ar kaimynui duoda, nes jam kadais padėjo.

Ši problema neišsispręs, suprantu, pas gydytojus irgi pakliūti ne taip paprasta, nes didelės eilės, o žmogui norisi greito efekto. Todėl ir turime tokius atvejus, kad žmonės gydosi, kas yra po ranka, kaimyno pasiklausęs, ar internete radęs.

Net ir skirtingos ligos gali manifestuoti labai panašia klinika ir atskirti gali tik specialistas. Pagaliau, kokia liga, galima pasakyti tik atlikus tam tikrus tyrimus. Ligas turi gydyti gydytojai, o ne patys žmonės.

- Kokius atvejus mato gydytojai?

- Gydosi gydosi, o situacija tik blogyn. Buvo atvejis - viršutinių kvėpavimo takų virusinis uždegimas, žmogus vartojo antibiotikus ir uždegimas persimetė į plaučius. Jau plaučių virusinė pneumonija, tai jau sudėtinga. Jeigu žmogus būtų laiku atėjęs pas gydytoją, būtų viskas kur kas paprasčiau. O komplikavosi.

Visko būna, pamenu, dar dirbau rajone, žmogus vartoja beržo grybą, užpiltą spiritu, esą vėžinius susirgimus gerai gydo. Baisus dalykas. Žmogus savarankiškai taip gydosi, procesas užtrunka, kadangi tirpalas - spiritinis, tai žmogus išgeria, jam tuo momentu atrodo geriau, o poveikis - kaip tik priešingas organizmui.

- Rinkoje daug visokių žolelių mišinių, reikia tartis su savo gydytoju dėl jų vartojimo?

- Jie labai populiarūs. Ir vyrauja nuostata, kad visi vaistai yra chemija, labai blogai, o žoliniai preparatai jau labai sveika, nes ne chemija. Bet žoliniuose preparatuose gali būti lygiai tokie patys alkaloidai. Daugybė vaistų yra sintezuoti ištiriant žolinius preparatus, randant veikliąsias medžiagas. Kai preparatas gaminamas pramoniniu būdu, aišku, veikliosios medžiagos dozuojamos tiksliai, jų poveikis žinomas. Svarbu, kad nebūtų perteklinio poveikio, nes perteklinis poveikis susijęs su intoksikacija. Vaistas gali būti ir vaistas, ir nuodas, jei vartoji ne tomis dozėmis, netinkamai.

Su žoliniais preparatais yra tas, kad dozuotė nėra tiksli, iš akies. Kita probelma, žmogus, būna, vartoja preparatus, kurie paskirti gydytojo ir dar nutaria sustiprinti gydymą žoliniais preparatais.

Kai pavasarį pradeda dygti dilgėlės, žmonės jas renka, o nereikia pamiršti, kad dilgėlės slopina krešėjimą ir žmogui, kuris vartoja preparatus, slopinančius kraujo krešėjimą, vartojant ir dilgėles, jau negerai bus. Gali būti skrandžio kraujavimai. Kai kada savigyda gali būti labai žalinga ir privesti prie apverktinų pasekmių.

- Šiais laikais pacientai daug visko prisiskaitę, ar tą jaučia gydytojai?

- Atsirado tam tikra karta, nelabai išsimokslinusi, bet labai įžūli ir savimi pasitikinti. Jeigu jų alga didesnė nei gydytojo, jie jaučiasi kur kas protingesni. Būna, ateina pas gydytoją jau su savo gydymo schemomis ir pradeda reikalauti, kad man dabar išrašykite tų ir tų vaistų, padarykite tokius ir tokius tyrimus. Būna, įžūliai reikalauja, gydytojui nesutikus, durniais išvadina. Elgiasi nekorektiškai. Buvo atvejų ir fizinio smurto, kai gydytojas nesutiko vykdyti visų paciento norų.

 

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
31
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (85)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kaip manote, ar išgelbėtų policijos sistemą didesni atlyginimai, ar jau per vėlu?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur atostogavote šią vasarą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+2 +8 C

+7 +11 C

+12 +15 C

+10 +15 C

+13 +19 C

+17 +19 C

0-5 m/s

0-7 m/s

0-7 m/s