Lietuvos vyriausiojo administracinio teismas (LVAT) nutarė, kad Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) negali automatiškai priverstinai išieškoti delspinigių.
Tokį sprendimą LVAT priėmė praėjusią savaitę, trečiadienį, patenkinęs mokesčių mokėtojos skundą dėl VMI atsisakymo patikslinti iš jos priverstinai išieškomos mokestinės nepriemokos dydį.
Kaip teigiama teismo pranešime spaudai, byloje buvo nustatyta, kad pasibaigus mokestiniam ginčui pareiškėjai VMI išsiuntė raginimą geruoju sumokėti teismo sprendimu patvirtintą 28 669 eurų dydžio mokestinę nepriemoką. Pareiškėjai šių sumų nesumokėjus, VMI priėmė sprendimus priverstinai iš jos išieškoti 31 113 eurų sumą bei perdavė šiuos sprendimus vykdyti antstoliui.
Mokesčių mokėtojai paprašius VMI patikslinti iš jos išieškotinas sumas ir apie tai informuoti antstolį, VMI atsisakė tai daryti, iš esmės nurodydama, kad 2 444 eurų skirtumą tarp minėtų sumų sudaro mokesčio delspinigiai, papildomai apskaičiuoti už mokestinio ginčo laikotarpį.
Teismui pateiktuose paaiškinimuose mokesčių administratorius patikslino, kad po mokestinio ginčo VMI nepriima sprendimų dėl papildomai apskaičiuotų delspinigių, todėl nebuvo priimtas sprendimas dėl pareiškėjai papildomai apskaičiuotos 2 444 eurų delspinigių sumos. VMI teigė, kad šie delspinigiai (dar iki pradedant vykdyti jų priverstinio išieškojimo veiksmus), buvo automatiškai apskaičiuoti ir kaip pareiškėjos mokestinės nepriemokos dalis apskaityti informacinėje sistemoje be jokio mokesčių administratoriaus sprendimo.
LVAT išplėstinė teisėjų kolegija nutarė, kad VMI neturi teisės priverstinai išieškoti už mokestinio ginčo laikotarpį apskaičiuotus delspinigius, jeigu šių delspinigių apskaičiavimas nėra įformintas atskirai priimtame sprendime, pagal kurį mokesčių mokėtojui nustatyta galimybė geruoju sumokėti šiuos delspinigius per 20 dienų nuo šio sprendimo įteikimo jam dienos.