Sprogimų ir padegimų purtoma Maskva pareiškė, kad Baltijos šalys turės atsakyti už esą vykdomą rusakalbių persekiojimą.
Pretenzijos kaimynams
Rusija pateikė ikiteisminius ieškinius Baltijos šalims dėl rusų diskriminacijos, trečiadienį pranešė Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova.
„Mes naudojame visus turimus tarptautinius teisminius mechanizmus prieš nedraugiškas valstybes, kurios sistemingai diskriminuoja mūsų tėvynainius. Galimybių suteikia ir 1965 m. tarptautinė konvencija dėl visų formų rasinės diskriminacijos panaikinimo. Latvijai, Lietuvai ir Estijai jau pateikti ikiteisminiai ieškiniai dėl šiurkštaus rusų teisių pažeidimo, kas prieštarauja šiai konvencijai", - nurodė ji.
M.Zacharova taip pat priminė terminą „derusifikacija", išvardydama jo dabartinius bruožus: didelės rusakalbių gyventojų dalies diskriminacija ribojant jų teises ir išduodant vadinamuosius ne piliečių pasus, visiškas švietimo rusų kalba panaikinimas, priverstinis išstūmimas iš visų socialinio gyvenimo sričių, rusų, kaip vidinio priešo, įvaizdžio visuomenės sąmonėje formavimas, rusišką kultūrą ginančių visuomenės veikėjų persekiojimas ir traukimas atsakomybėn remiantis išgalvotais kaltinimais.
Pasak diplomatės, paprasti žmonės, kurie nenori atsisakyti savo tapatybės, nelinkę tikėti rusofobiškomis mantromis. Jie, matydami visą šio proceso nekompetenciją ir antižmogiškumą, nenori stoti po rusofobijos ideologijos vėliava. „Pirmiausia kalbame apie Baltijos šalis", - nurodė M.Zacharova.
Ji taip pat pareiškė, kad šių valstybių teritorijoje vyksta ir nacizmo šlovinimas. „Visose Baltijos šalyse griaunami paminklai sovietų kariams, kovojusiems prieš nacizmą. Pergalės dieną švenčiantiems žmonėms taikomos realios baudžiamosios priemonės", - pridūrė oficiali Rusijos URM atstovė. Baltijos šalių valdžia turės atsakyti už šiuos veiksmus, patikino M.Zacharova.
Per 10 dienų - 40 padegimų
Telefoninių sukčių iš Ukrainos nurodymu per 10 dienų įvairiuose Rusijos miestuose buvo įvykdyta daugiau nei 40 bankomatų bei tarnybinių automobilių padegimų ir pirotechnikos sprogimų, informavo TASS.
„Pastaruoju metu sulaukta daug informacijos apie destabilizuojančius piliečių veiksmus. Žmonės prekybos centruose, bankuose ir kitose viešose vietose mėtė petardas, „Molotovo kokteilius", laistė benziną ir bandė padegti tarnybinius automobilius. Visais atvejais jie tapo telefoninių sukčių iš Ukrainos aukomis. Per 10 dienų į piktavalių pinkles pateko daugiau negu 40 asmenų", - nurodė neįvardintas agentūros pašnekovas.
Pasak jo, tokie incidentai buvo užfiksuoti įvairiuose šalies regionuose, įskaitant Maskvą, Sankt Peterburgą ir Leningrado sritį, Novosibirską, Vladivostoką, Permę, Kurską, Stavropolio teritoriją. Dažniausiai žmonės pasiduodavo psichologinėms manipuliacijoms bandydami susigrąžinti pavogtus pinigus. Tarp sukčių aukų yra daug pensininkų ir studentų.
„Į sukčių spąstus patekę asmenys neturi laiko pabėgti iš nusikaltimo vietos. Daugeliu atvejų jie net nebando, manydami, kad neva bendradarbiauja su teisėsaugos pareigūnais. Jie sulaikomi. Dėl tokios veikos pradedamos baudžiamosios bylos, gresia baudžiamoji atsakomybė ir, priklausomai nuo padarytų nusikaltimų sunkumo, realios laisvės atėmimo bausmės", - pridūrė jis.
Ketvirtadienį Rusijos FSB pareigūnai pranešė užkirtę kelią virtinei pasikėsinimų nužudyti aukšto rango Gynybos ministerijos pareigūnus ir jų šeimų narius. FSB teigimu, pasikėsinimus rengė Ukrainos specialiosios tarnybos.