Buvęs Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vadas Valerijus Zalužnas pasisakė už dujotiekio „Turkish Stream", einančio Juodosios jūros dugnu, susprogdinimą. Apie tai praneša „Der Spiegel", remdamasi savo žurnalistų atliktu tyrimu.
Pasak leidinio, dujotiekių „Nord Stream" ir „Nord Stream 2" susprogdinimo operacija buvo pavadinta „Skersmeniu" ir apytiksliai įvertinta 300 tūkst. eurų. Pasak „Der Spiegel", kai kurie operacijos dalyviai galimai buvo susiję su CŽV.
Sabotažo planas V.Zalužnui buvo pateiktas 2022 m. balandį, o tuometinis Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vadas išreiškė pasitenkinimą, kad šalies prezidentas Volodymyras Zelenskis nebuvo informuotas apie šiuos ketinimus.
Kariškiui taip patiko operacijos planas, kad jis norėjo ją išplėsti į Juodąją jūrą ir atakuoti „Turkish Stream", tačiau ši plano dalis nepavyko.
Operacijoje dalyvavo apie 12 ukrainiečių, įskaitant kariškius ir civilius, apmokytus grupės, anksčiau vykdžiusios slaptas operacijas Ukrainos saugumo tarnyboms.
Atakai buvo panaudotas specialus sprogmuo, užmaskuotas kaip deguonies balionas. Prietaisas buvo pritvirtintas šalia vamzdžių siūlių, vietoje, kurioje apsauga yra silpniausia. Sprogstamąjį įtaisą į vietą pristatė išsinuomota jachta, talpinančia iki 12 žmonių.
Pasirengimas operacijai buvo vykdomas Ukrainos ežere, tačiau apie tai sužinojo Švedijos specialiosios tarnybos darbuotojas, o tada informacija pateko ir į kitų šalių rankas. V.Zelenskis apie operaciją sužinojo po to, kai CŽV atstovas pareikalavo nutraukti operaciją.
Valstybės vadovui davus įsakymą atšaukti operaciją, jos organizatoriai nusprendė palaukti. Sprogstamasis įtaisas ir nardytojai buvo išsiųsti į Lenkiją, kur jiems buvo išduoti suklastoti Bulgarijos ir Rumunijos piliečių dokumentai.
Pačios operacijos metu jos dalyviai ant dujotiekių sumontavo šešias bombas, tačiau viena jų nesprogo, todėl „Nord Stream 2" dujotiekio B vamzdis liko tinkamas eksploatuoti.