respublika.lt

Godūs medikai pražudė dešimtis kūdikių

(25)
Publikuota: 2024 gruodžio 19 16:16:06, Petras ŠULIAUSKAS
×
nuotr. 1 nuotr.
Nuogąstaujama, kad pasipelnymo siekusių medikų aukomis galėjo tapti šimtai naujagimių. Redakcijos archyvo nuotr.

Spalio pabaigoje Stambulą supurtė skandalas, kai paaiškėjo, kad vietos gydytojai suvienijo jėgas nusikalstamai veikai. Jie, užuot nukreipę naujagimius pacientus į artimiausią valstybinį greitosios pagalbos skyrių, siųsdavo juos į privačius medicinos centrus ir taip nelegaliai užsidirbdavo. Dėl tokio jų siekio pasipelnyti ir aplaidumo daugiau nei dvi dešimtys kūdikių galiausiai mirė, o juos praradę tėvai gedi iki šiol.

 

Gresia ilgi metai kalėjimo

Šiai istorijai iškilus aikštėn, vietos prokuratūra pareikalavo, kad kaltinamieji šioje byloje būtų nubausti laisvės atėmimu nuo 10 iki 589 metų, taip informavo Turkijos žiniasklaida.

Byloje figūruoja dešimtys įtariamųjų, įskaitant grupės organizatorių, vienos iš Stambulo ligoninių pediatrą Firatą Sarį (Firat Sari). Bakirkoj apygardos prokuratūros duomenimis, 47 žmonės (iš kurių 22 yra suimti) kaltinami sudarę organizuotą nusikalstamą grupuotę, manipuliavusią sunkiai sergančių naujagimių perkėlimu į privačias ligonines. Jie perduodavo mažuosius pacientus į tas gydymo įstaigas, su kuriomis buvo sudarę preliminarius susitarimus, o ne į tas, kuriose jiems galėjo būti suteikta reikiama pagalba. Įtariamieji bendradarbiavo ir su 112 skubios pagalbos tarnyba.

Piktavalių tikslas buvo pasipelnyti, o pacientų būklė jiems visiškai nerūpėjo. Taip pat buvo paviešintas 19-os privačių klinikų, dalyvavusių šioje nusikalstamoje schemoje, sąrašas. Prokuratūros atstovai pabrėžė, kad nusikalstamos grupuotės nariai vertė jaunųjų pacientų tėvus kreiptis į vieną iš pasirinktų privačių klinikų, kur jų vaikai buvo guldomi į specialius naujagimių skyrius, tai leido gauti 3-4 kartus didesnes išmokas nei valstybinėse ligoninėse.

Be to, kartais vaikai, siekiant dar labiau pasipelnyti, buvo paliekami ligoninėse kelis kartus ilgiau negu buvo reikalinga. Taip pat byloje tiriama mažiausiai 21 kūdikio mirtis. Prokurorai mano, kad mirties priežastimi galėjo tapti infekcijos, kuriomis naujagimiai užsikrėtė privačiose klinikose, bei kvalifikuoto medicinos personalo trūkumas. Neretai vaikų sveikata tekdavo rūpintis medicinos seselėms, kurios tėvams prisistatydavo daktarėmis. Dalis nusikalstamos grupuotės narių taip pat kaltinami prekyba iš gydymo įstaigų pavogtais vaistais.

Grupuotės vadovui F.Sariui ir Ilkeriui Gonenui (Ilker Gonen) (jie koordinavo neteisėtą naujagimių perkėlimą) už visus inkriminuojamus nusikaltimus gresia apie 500 metų siekianti laisvės atėmimo bausmė. Jis kaltinamas iš anksto apgalvota žmogžudyste dėl aplaidumo, medicininių dokumentų klastojimu, nusikalstamos grupės organizavimu, sukčiavimu ir kitais pažeidimais. Iš viso kaltinamajame bylos akte yra beveik 500 puslapių bei kaltinamųjų, kurie dažnai tyčiojosi iš jaunųjų pacientų, kurių gyvybei grėsė rimtas pavojus, tėvų, pokalbių stenogramos.

Privačios ligoninės (iš viso 19 įstaigų), įskaitant didžiąsias, tokias kaip „Avcilar", „Bagcilar Medilife" ir „Beylikduzu Medilife", yra tiriamos dėl dalyvavimo neteisėtoje schemoje. Tyrimas reikalauja nutraukti jų veiklą ir konfiskuoti turtą.

Tyrimu susidomėjo ir prezidentas

Prokuratūrai atliekant tyrimą Turkijos sveikatos apsaugos ministras Kemalis Memisoglu (Kemal Memisoglu) paskelbė apie 10 klinikų uždarymą.

Pasak sveikatos apsaugos ministro, Turkijos valdžios institucijos pirmąjį signalą apie nusikalstamas veikas gimdymo namuose gavo 2023 metų kovą. „Dirbome visiškai slaptai, stengėmės, kad kūdikiai nebūtų perkeliami į klinikas. Mūsų prokurorai daug laiko skyrė tyrimui. 2024 m. balandžio 26 d. prieš šią gaują buvo įvykdyta operacija ir sulaikyti įtariamieji", - spalio pabaigoje nurodė K.Memisoglu.

Spalio 19 d. K.Memisoglu ir teisingumo ministrą Jylmazą Tunčą (Yılmaz Tunc) priėmė Turkijos prezidentas Redžepas Tajipas Erdoganas (Recep Tayyip Erdogan). Pasak vietos žiniasklaidos, jis iš jų sužinojo skandalo detales ir paragino atlikti išsamų tyrimą, kad būtų nustatyti visi įvykdytų nusikaltimų kaltininkai.

Taip pat po skandalo ministras K.Memisoglu paskelbė apie planus reformuoti privačias šalies gydymo įstaigas. Darbotvarkėje numatyta peržiūrėti dabartinę kontrolės sistemą bei sukurti komisijas, kurių veikloje dalyvaus specializuotų sričių gydytojai ir mokslininkai. Be to, privačiose klinikose bus nuolat atliekami patikrinimai ir planuojamos struktūrinės reformos privačių gydymo įstaigų sistemoje. Visgi mažai tikėtina, kad po šio skandalo bus uždarytos privačios gydymo įstaigos, nes jos Turkijoje teikia beveik 25 proc. sveikatos priežiūros paslaugų.

Įtariamieji savo kaltę neigia

Lapkričio pabaigoje prieš teismą Stambule stojęs F.Saris pareiškė, kad jis yra patikimas medikas.

„Pacientai buvo nukreipiami pas mane, nes žmonės manimi pasitikėjo. Mes nepapirkome nieko iš 112 pagalbos linijos, kad jie pacientus nukreiptų pas mus, - tikino F.Saris. - Esu pasirengęs papasakoti viską, kad paaiškėtų tiesa. Myliu savo profesiją ir noriu toliau dirbti gydytoju."

Pagrindiniai kaltinamieji taip pat neigė jiems inkriminuojamus nusikaltimus, tvirtindami, jog priėmė geriausius įmanomus sprendimus.

Skirtingų šaltinių teigimu, nors kaltinamieji kaltinami dėl neatsargaus dviejų dešimčių kūdikių nužudymo nuo 2023 m. sausio, tyrimo ataskaitoje, kurią cituoja valstybinė „Anadolu" naujienų agentūra, teigiama, kad dėl jų kaltės per daug ilgesnį laikotarpį mirė „šimtai" kūdikių. Daugiau nei 350 šeimų kreipėsi į prokurorus ar kitas valstybės institucijas, siekdamos ištirti savo vaikų mirtį.

Tuo metu, kai Bakirkoj teismo rūmuose vyko posėdis, lauke susirinko protestuotojai, raginantys uždaryti privačias ligonines ir patraukti atsakomybėn „kūdikių žudikus".

Dėl šios bylos taip pat buvo raginamas atsistatydinti sveikatos apsaugos ministras K.Memisoglu, kuris buvo Stambulo provincijos sveikatos direktorius tuo metu, kai mirė keletas vaikų. Pagrindinis opozicinės partijos lyderis Ozguras Ozelis (Ozgur Ozel) paragino nacionalizuoti visas su skandalu susijusias ligonines.

Pats K.Memisoglu paneigė teiginius, kad 2016 m., eidamas Stambulo provincijos sveikatos direktorius pareigas, nutraukė vaikų mirčių tyrimą.

Prezidentas R.T.Erdoganas patikino, kad asmenys, atsakingi už naujagimių mirtis, bus griežtai nubausti, tačiau perspėjo, kad visos kaltės nevertėtų suversti vien šalies sveikatos apsaugos sistemai.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
36
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (25)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek dienų kitą savaitę (gruodžio 23-29 d.) dirbsite?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate I.Šimonytės Vyriausybės darbą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-1 +5 C

+1 +5 C

+1 +6 C

+1 +5 C

+1 +5 C

+1 +3 C

0-10 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s