Vengrijos užsienio reikalų ministras penktadienį pareiškė, kad nuvyko į Rusiją derybų su „Gazprom“ vadovu dėl energetinio saugumo.
Šis vizitas gali padidinti įtampą su Briuseliu.
Vengrija yra vienintelė Europos Sąjungos (ES) narė, palaikanti glaudžius ryšius su Kremliumi po Rusijos invazijos į Ukrainą 2022 metais.
Ši Vidurio Europos šalis, kuri neturi prieigos prie jūros, vis dar yra priklausoma nuo Maskvos, kad galėtų patenkinti savo gamtinių dujų poreikį.
„Vengrijos energetinis saugumas negali būti užtikrintas be rusiškų dujų“, – socialiniame tinkle „Facebook“ parašė Vengrijos užsienio reikalų ministras Peteris Szijjarto, kartu pasidalindamas nuotrauka iš savo susitikimo su naftos ir dujų milžinės „Gazprom“ generaliniu direktoriumi Aleksejumi Mileriu Sankt Peterburge. „Tai ne ideologijos, o fizikos ir matematikos klausimas“, – tvirtino jis.
Vengrija didžiąją dalį dujų gauna iš Rusijos dujotiekiu „TurkStream“, kuris yra nutiestas Juodosios jūros dugnu, ir jo atšaka „Balkan Stream“ per Bulgariją ir Serbiją. Likusi dalis atkeliauja dujotiekiu per Ukrainą, tačiau Kyjivas neseniai paskelbė apie ketinimus nepratęsti tranzito sutarties su Rusija, kuri galioja iki gruodžio 31 dienos.
Ukraina taip pat blokuoja Rusijos „Lukoil“ grupės vykdomą tiekimą. Pasak Budapešto, ši grupė patiekia trečdalį Vengrijos importuojamos naftos per vamzdyną „Družba“. Vengrija pasmerkė šį žingsnį kaip „nepriimtiną“, tačiau neseniai pareiškė, kad artėja prie alternatyvaus sprendimo.
Vengrija ne kartą vilkino Briuselio pastangas įvesti sankcijas Rusijai ir suteikti pagalbą Ukrainai jos kovoje su įsiveržusiais rusų daliniais.
Liepos pradžioje ministras pirmininkas Viktoras Orbanas supykdė beveik visus savo ES partnerius, kai ėmėsi vykdyti atskirą diplomatiją su Maskva praėjus vos kelioms dienoms po to, kai jo šalis rotacijos tvarka perėmė pirmininkavimą ES.
P. Szijjarto, kuris 2021 metų pabaigoje buvo apdovanotas Rusijos Draugystės ordinu, nuo karo Ukrainoje pradžios Rusijoje lankėsi 10 kartų.