respublika.lt

Susipažinkite su kultiniu prekės ženklu adidas

(0)
Publikuota: 2021 lapkričio 29 14:20:34
×
nuotr. 3 nuotr.
Kultinis prekės ženklas "adidas". Pranešimo autorių nuotr.

adidas - viena didžiausių sportinės avalynės ir aprangos gamintojų pasaulyje, tačiau tai - tik oficialus apibrėžimas, nes iš tiesų šis prekės ženklas yra daug daugiau nei tik batai ar sportinės kelnės. Tai - mada, populiarioji kultūra ir sporto legendos, tai - gatvės stilius, naujausios technologijos ir gyvenimo būdas, visiems leidžiantis būti savimi.

 

Devyniasdešimtaisiais užaugę žmonės ypač gerai atsimena, kiek daug reiškė ir ką simbolizavo adidas, tad iš arčiau pažvelkime į šį sporto ir mados gigantą bei jo beveik šimtą metų trunkančią istoriją.

Šeimos verslas

Kai vokiečiai broliai Adolfas ir Rudofas Dassleriai grįžo namo po Pirmojo pasaulinio karo, savo gimtajame Hercogenauracho miestelyje Bavarijoje nusprendė kartu atidaryti batų fabriką.

Taip 1924 m. buvo įkurta „Gebrüder Dassler Schuhfabrik" kompanija. Iš pradžių batus vyrai gamino namų rūsyje, o kadangi tuo metu mažame miestelyje elektros nebuvo, tai visus gamybos prietaisus jie varė mindami stovintį dviratį. Turbūt tai vienas iš geriausių įrodymų, kad broliai buvo itin atsidavę savo darbui.

Jų gaminamus sportinius batus labai greitai įvertino profesionalūs sportininkai ir jau 1936 m. Berlyno Olimpinėse žaidynėse, dėvėdamas būtent šiais sportbačiais, keturis aukso medalius laimėjo amerikiečių bėgikas Jesse Owens. Tai buvo puiki reklama, nes greitai brolių gaminamų batų norėjo geriausi pasaulio sportininkai ir šalių komandos. Prieš Antrąjį pasaulinį karą įmonė parduodavo maždaug 200 000 porų batų per metus.

Antrojo pasaulinio karo metu Dassler gamykla gamino prieštankinius ginklus, tad jam besibaigiant sąjungininkai ją norėjo sunaikinti, tačiau sumani Adolfo žmona Kathe įtikino amerikiečius to nedaryti, prižadėdama, kad jų vienintelis tikslas - tik gaminti batus. Greitai patys kariai tapo ištikimais pirkėjais!

Deja, ne viskas vyko sklandžiai ir neužilgo prasidėjo nesutarimai tarp brolių , kurie galiausiai gamyklą pasidalino perpus. Taip Rudolfas įkūrė Puma, o Adolfas - adidas (pavadinimas - jo vardo Adi ir pavardės Dassler junginys).

Nauja pradžia

Adolfas nė nemanė sustoti ir buvo bene apsėstas siekdamas sukurti pačius geriausius sportbačius pasaulyje. Į pagalbą vyras pasitelkė Vakarų Vokietijos futbolo komandą, kuri jam padėjo suprasti, ko sportininkams reikia.

Kad išsiskirtų iš konkurencijos, Adolfas pirmuosius adidas batus papuošė trimis juostelėmis - taip, tomis pačiomis kaip ir šiandien.

Pirmieji išskirtiniai ir labai inovatyvūs kedai buvo pristatyti penktajame dešimtmetyje. Adis siekė juos kuo geriau išreklamuoti ir pats keliavo po pasaulį bei pristatinėjo šiuos batus tokioms sporto žvaigždėms kaip Muhammadas Ali ir Franzas Beckenbaueris. Atkaklumas ir darbas atsipirko, nes 1954 m. avėdama adidas batais Vokietijos rinktinė Pasaulio čempionate laimejo futbolo rungtynes prieš Vengriją, iškovojo aukso medalį ir išgarsino batus.

Plėtra

Kompanijai augant, Adi ir jo žmona Kathe nusprendė, kad pats laikas plėstis ir pradėti gaminti ne tik sportbačius, bet ir sportinę aprangą. Pirmąjį sportinį kostiumą adidas išleido 1967 m. ir jį papuošė tomis pačiomis trimis juostelėmis.

„Treningai" buvo pagaminti iš lengvos sintetinės medžiagos, pralaidūs orui ir labai patogūs. Tiek profesionalūs sportininkai, tiek mėgėjai gretai pamėgo šį stilių ir šis kostiumas tapo tarsi bėgikų uniforma. adidas apranga ypač išpopuliarėjo JAV, kur bėgiojimas buvo labai populiarus.

Kadangi futbolas buvo pirmoji adidas meilė, 1963 m. kompanija pradėjo gaminti ir futbolo kamuolius. Kodėl? Tuo metu, kai dauguma televizorių buvo bespalviai, žiūrovams namie buvo sunku įžiūrėti kamuolį ekrane, tačiau adidas kamuolys buvo sukurtas taip, kad labai aiškiai matytųsi. Dar viena inovacija! adidas futbolo kamuoliais Pasaulio futbolo čempionatuose žaidžiama nuo 1970-ųjų čempionato Meksikoje iki šiol.

Naujas logotipas

1972 m. Miuncheno Olimpinėse žaidynės adidas kompanijai buvo itin svarbios ne tik todėl, kad kompanija rengė vokiečių komandą, bet ir todėl, kad ten pristatė savo naują „Trefoil" (dobilo) logotipą. Jis ilgą laiką naudotas ant visos aprangos ir avalynės, o dabar matomas ant nostalgiškosios adidas Originals produkcijos linijos.

Dobilo logotipas simbolizavo Olimpinių žaidynių dvasią bei trijų žemynų sąjungą.

Deja, praėjus šešeriems metams nuo šių Adi Dassleriui itin svarbių žaidynių, vyras mirė. Vadovavimą kompanijai perėmė jo žmona Kathe ir sūnus Horstas.

Adidas Superstar

Prieš tęsdami pasakojimą apie adidas istoriją, privalome padaryti pertrauką ir pasikalbėti apie adidas Superstar. Dauguma žmonių, paprašyti parodyti pačius garsiausius adidas kedus, tikriausiai pirštą bes būtent į juos.

Pirmoji šių kultinių kedų versija pasirodė dar 1969 m. ir buvo skirta krepšininkams. Taip, gali būti keista tai girdėti, nes šiandien jie daugiau siejami su riedlenintinkų ir gatvės mados kultūra.

Kieta sportbačių nosis „Shell Toe" dabar atrodo kaip išskirtinė dizaino detalė, tačiau iš pradžių jos funkcija buvo apsaugoti sportininkų kojų pirštus.

Žinoma, gretai adidas Superstar tapo tuo kedų modeliu, kurį turėjo turėti ne tik visi NBA žaidėjai, bet ir muzikos, kino žvaigždės bei jas sekantis jaunimas.

Daug adidas Superstar populiarumui nusipelnė ir hip-hopas bei gatvės šokėjai, o ypač aštuntajame dešimtmetyje populiarus reperis Run D.M.C., kuris šiuos kedus nešiojo visur ir visada, o vėliau net sukūrė dainą „My adidas". Ar gali būti geresnė reklama?

Pop kultūra

Taigi, aštuntasis dešimtmetis tikrai buvo lūžio laikotarpis ir adidas batai ir apranga tapo neatskiriama populiariosios kultūros dalimi. Jei neturėjai šių kedų, ar išvis ką nors supratai apie madą?

Deja, kompanijos įkūrėjų šeimos valdymo laikas ėjo į pabaigą, nes iš pradžių mirė Kathe, o vėliau, 1987 m., netikėtai šį pasaulį paliko ir 51-erių Horstas Dasleris.

Pirmą kartą adidas vadovauti pradėjo ne šeimos narys, o 1989 m. kompanija virto į „adidas AG, Stock Corporation". Kompanijos vairą perėmė Robertas Louis Dreyfus, kuris siekė dar labiau įtvirtinti prekės ženklo populiarumą ir tai padaryti pritraukiant daugiau sporto ir šou žvaigždžių.

Šiuo laikotarpiu pristatyta daug naujų produktų, pradėta gaminti avalynė ir apranga golfui bei žiemos sportui, o 1996 m. buvo pristatytas naujasis logotipas „Badge of Sport"

Naujasis tūkstantmetis

Prasidėjus naujajam tūkstantmečiui adidas nesustojo ir tik stiprino savo pozicijas bei inovacijas.

2006 m. kompanija įsigijo kitą puikiai žinomą sporto drabužius ir avalynę gaminantį prekės ženklą Reebok, o 2014 m. pasirašė dešimties metų trukmės sutartį su Anglijos futbolo komanda Manchester United.

adidas taip pat pradėjo aktyviai bendradarbiauti su tokiomis žvaigždėmis kaip Pharrell Williams, Kanye West, Rita Ora, Stella McCartney ir, žinoma, Beyonce bei jos prekės ženklu Ivy Park. Šiomis kolaboracijomis pasiektos dar didesnės auditorijos ir užsitikrintos industrijos lyderio pozicijos.

Nėra jokių abejonių, kad adidas ir adidas Originals yra kultiniai prekės ženklai, mėgstami tiek jauno, tiek seno. Jei dar neturite (ar tai įmanoma?) arba ieškote naujos adidas kedų poros, didžiulį pasirinkimą rasite SIL.lt elektroninėje parduotuvėje.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar žiūrite Euroviziją?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo ekonominę padėtį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+2 +9 C

+5 +9 C

+2 +8 C

+7 +15 C

+9 +14 C

+10 +14 C

0-5 m/s

0-6 m/s

0-7 m/s