respublika.lt

Draugystė su bitėmis virto sėkmingu verslu

(50)
Publikuota: 2024 rugpjūčio 24 11:12:58, Edita SIAVRIS
×
nuotr. 2 nuotr.
Broliai Vilius ir Ignas Jackevičiai tikina, kad save įprasmino bitininkystėje, nors yra ir puikūs automobilininkai. Asmeninio albumo nuotr.

Brolių dvynių iš Kupiškio rajono Igno ir Viliaus Jackevičių bitininkystės verslas gyvuoja jau 12 metų. Kraštiečiai, jų gaminamą medų pamilę žmonės šiuos jaunus vyrus laiko bitininkystės verslo pavyzdžiu ir giria už nuoširdumą.

 

Ne finansiniai dalykai svarbiausia

Kalbantis su ūkininku Ignu, iškart buvo matyti, kad apie bites jis galėtų kalbėti ilgai. Bet apie viską nuo pradžių. I.Jackevičius jau nuo mažens buvo darbštus, nuo šeštos klasės uždarbiaudavo kaime, malkas kapodavo, pas ūkininkus nebijodavo sunkiausių darbų. Ir tėvai motyvuodavo, jog turėti savų pinigų dar niekam nepamaišė.

„Kai buvau 10 klasėje, klasioko tėvai bitininkavo, ir jis man pripasakodavo, kaip tėvams padeda medų sukti. Mėgau medų, patys pirkdavome iš kitų bitininkų. Taip įdomu pasidarė, susiradau pas močiutę seną 15-os metų avilį, sutvarkiau, nudažiau. Ir, lyg tyčia, po trijų dienų atskrido pas mane spiečius, su kaimyno pagalba jį sugavau ir suleidau į avilį. Taip sukūriau pirmą bičių šeimą", - pasakojo Ignas. Vasaros pabaigoje jis jau turėjo tris šeimas, o dar po metų - jau 7 bičių šeimas.

Vėliau broliai Ignas ir Vilius įstojo Šiauliuose į automobilių inžineriją, ten trejus metus studijavo ir jiems puikiai sekėsi. Net buvo išrinkti tarp geriausių automobilininkų Lietuvoje. Automobiliai buvo dar viena mėgstama vaikinų veikla. Bet bitės niekur nedingo. Po studijų, pasakojo Ignas, jis jau turėjo 50 bičių šeimų.

„Tada bitininkavau vienas, brolis Vilius kartais padėdavo sukti medų, bet apie bites jis beveik nieko nežinojo. Brolis pasiryžo išvažiuoti į Vokietiją stažuotis ir gilintis į bitininkystės sritį. Po dvejų metų grįžo. Taigi išėjau iš darbo automobilių servise, ir pradėjome dirbti su bitėmis 100 proc.", - tikino Ignas ir pridūrė, kad sprendimu stačia galva nerti į bitininkystę nebuvo patenkinti net vaikinų tėvai. Tačiau pamatę, kad viskas eina teigiama linkme, lengviau atsikvėpė - sūnūs žino, ką daro.

„Kartais ne finansiniai dalykai yra svarbiausia, svarbiausia yra rasti širdžiai mylimą darbą. Nes kai galvoji, kad vėl pirmadienis ir vėl į darbą, nors gauni gerą atlyginimą, bet širdy nemalonu, tai ilgainiui ir pinigai nebeteiks džiaugsmo", - įsitikinęs ūkininkas Ignas.

Broliai sukūrė prekės ženklą „Brolių medus". Jiems, kaip dvyniams, toks pavadinimas puikiai tiko, juo labiau kad net studijų metais aplinkiniai jų nė nesistengė atskirti, o vadindavo tiesiog broliais. I.Jackevičius prisipažįsta, kad tuomet jam buvo kiek liūdna, kad viską turi kurti nuo nulio, nors kiti bitininkai verslą perimdavo iš savo tėvų ar senelių ir gaudavo kapitalą.

Tačiau pažvelgus iš šios dienos perspektyvos, tokia situacija broliams suteikė kūrybinę laisvę bitininkauti kitaip. Nefasuoti medaus į plastikinius kibiriukus ir nestovėti savaitgaliais turguje pardavinėjant medų. Pasak Igno, tokia praktika, žinoma, nėra bloga, bet jo vizija buvo visai kitokia: pamena, prieš dešimtmetį draugams pasakęs, jog savo medų pardavinės internetu tiesiai žmonėms į namus. Ūkininkas sako, kad tais laikais internetinė prekyba nebuvo taip išvystyta, kaip dabar, todėl nenuostabu, kad juo niekas nepatikėjo.

Bites reikia pamilti

Pragyventi iš bitininkystės pavyko tik po 6 metų įdirbio. „Pradėjęs laikyti bites negali galvoti apie finansines naudas, kad štai, turėsi 10 avilių, prisuksi tiek medaus ir uždirbsi tiek ir tiek. Bites pirmiausia turi pamilti, pajausti ir tik tada tau pradės sektis. Į bites negali žiūrėti kaip į verslo objektą", - teigė Ignas.

Broliai Ignas ir Vilius - pasiskirstę darbus, Ignas dirba su kolektyvu, prižiūri bites, suka medų, pakuoja siuntas, veda edukacijas. O Vilius atsakingas už rinkodarą, komunikaciją, taip pat vasarą augina daug bičių motinėlių, - ko išmoko Vokietijoje. Ignas tikina, kad verslo sėkmė didele dalimi priklauso ir nuo to, kokią žinią neši vartotojams. Pasak „Brolių medaus" direktoriaus, jų svetainėje nepamatysi garsių šūkių, kad štai viskam didžiulės nuolaidos, čiupkit du, trečią gausite nemokamai, lai žmonės patys atsirenka, kas jiems patinka. Kur kas svarbiau parodyti, kaip bitininkaujama, papasakoti apie bites ar tiesiog parodyti savo kasdienybę. O tą padaryti lengva per socialinius tinklus.

Rekordinis derlius

Ignas pasakojo, jog šįmet sulaukė rekordinio medaus derliaus. „Pavasario, vasaros medaus derlius pats geriausias per 12 metų bitininkavimo. Mūsų krašte, Kupiškyje, galvojau, kad nieko nebus, bet bičių šeimos buvo stiprios ir prinešė skanaus medaus. Mes net ir patys nustebę buvome", - sakė I.Jackevičius.

300 bičių avilių turintys broliai dvyniai sako, jog bitės iš tiesų daug triūsia, nes jas transportuoja šalia ūkininkų laukų. Žinoma, patiems bitininkams, kai pamato žydintį rapsų lauką, reikia pirmiausia pasiklausti ūkininko, ar galima avilius statyti, kur būtų patogiausia. Reikia komunikuoti. Pasak pašnekovo, būna atvejų, kai ūkininkai skambina ir klausia, gal žinote, kieno čia bitės, nes trukdo aparti lauką, ar atvažiuoti su kombainu.

„Ūkininkai bites šalia laukų transportuoja anksti ryte arba vakare labai vėlai uždarius avilio laką, suriša diržais ir avilius parveža. Mažiausiai 3 km atstumu turi būti nuo senosios vietos, kad bitė negrįžtų į seną vietą. Taigi mes keliaujame paskui žydinčias kultūras. Esame dabar bites išvežę į Rokiškio rajoną dėl grikių medaus", - pasakojo Ignas.

Laikoma, kad pats sveikiausias Europoje yra būtent grikių medus. Tiesa, anot I.Jackevičiaus, jis turi specifinį poskonį ir kvapą, tas ne visiems patinka, bet grikių medus asmeniškai Ignui pats skaniausias, be to, labai naudingas kraujagyslėms.

Kaip atpažinti kokybišką medų? Kai medus pilnai sustingęs, atsukus dangtelį turi būti balta pluta, gliukozė, tai kokybiško medaus požymis.

Broliai Jackevičiai greitai bites pradės ruošti žiemai. Tikslas - biteles pamaitinti, pagydyti ir užtikrinti gerą žiemojimą. Žiemą bitės susisuka į kamuolį ir šildo viena kitą, tiesa, darbštuolės nemiega, o tiesiog būna ramybės būsenoje. Svarbiausia yra užtikrinti, kad joms niekas netrukdytų: nei vėtra, kokią šaką nulaužusi; nei pelė, prasigraužusi pro avilį, ar koks genys neužpultų bičių. Bičių karalystei reikalinga ramybė. Juk tiek daug triūsė vasarą...

 

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
46
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (50)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kada puošite namus Kalėdoms?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurioje Baltijos valstybėje gyventi geriausia?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-6 +4 C

-5 +6 C

+1 +6 C

-4 +5 C

-1 +3 C

+3 +8 C

0-11 m/s

0-7 m/s

0-7 m/s