respublika.lt

Nusižudė paauglys: jo mama įsitikinusi, kad jį pražudė sistema

(226)
Publikuota: 2024 gegužės 02 14:59:16, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 1 nuotr.
Daug kalbama apie mobingą sveikatos apsaugos sistemoje, darbo santykiuose, bet apie tai, kad mobingą prieš mūsų vaikus taiko mokytojai - nutylime ir susitaikome. Irmanto Sidarevičiaus asociatyvi nuotr.

Neseniai buvo pristatytas laimės tyrimas, kuris nustebino tuo, jog jame Lietuvos jaunimas buvo paskelbtas laimingiausiu pasaulyje, lyginant su kitomis šalimis. Tačiau neseniai sūnaus netekusi mama Joana (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi, - aut. past.) tuo netiki, nes kone tą pačią dieną, kai buvo paskelbtas tyrimas, jos sūnus savo noru pasitraukė iš gyvenimo. Ji įsitikinusi, kad sūnų sugniuždė Lietuvos švietimo sistema.

 

Apie skaudžią situaciją šeimoje sūnaus netekusi mama prabilo socialiniame tinkle, klausdama, ar tikrai Lietuvos jaunimas yra pats laimingiausias pasaulyje? Joanos sūnus pasitraukė iš gyvenimo taip ir nesulaukęs septyniolikos - jo gimtadienis turėjo būti po mėnesio.

Kalbėdama apie sūnų, moteris rašė, kad jis buvo gilaus, filosofinio mąstymo: „Taip pat jis buvo ramaus būdo, mandagus, tvarkingas vaikinas, po mokyklos daugiausiai laiko leido namie, sakydamas: „Man namie yra geriausia". Nes namie jautėsi saugus ir laimingas. Jis nerūkė, nevartojo nei alkoholio, nei narkotikų, ir nesirgo depresija. Jis buvo meniškos, jautrios sielos, bet stipraus charakterio jaunuolis - tokį filosofas Šopenhaueris apibūdina „didelės dvasios žmogumi".

Moteris sako tiesiai - jos sūnų sugniuždė Lietuvos švietimo sistema: „Kaip banalu - pati visą savo gyvenimą dirbu ir kuriu geresnį švietimą vaikams, o savo vaiko nesugebėjau nuo jos apsaugoti."

Lankė prestižinę Vilniaus mokyklą

„Mano vaikas neatlaikė mobingo mokykloje. Daug kalbama apie mobingą sveikatos apsaugos sistemoje, darbo santykiuose, bet apie tai, kad mobingą prieš mūsų vaikus taiko mokytojai - nutylime ir susitaikome. Galbūt dėl to, kad patys jį patyrėme mokykloje. O galbūt dėl to, kad, kaip sakė sūnus: „Mama, neskambink ir nerašyk tai mokytojai. Tu vis tiek nieko nepakeisi, o padarysi tik dar blogiau". Gimnazijoje buvo bent trys tokie, kurie sistemingai taikė mobingą prieš mano sūnų ir kitus vaikus. Kai kurie tai pakelia, nekreipia dėmesio. Jis daugiau kentėti negalėjo ir nenorėjo", - savo patirtimi dalijosi moteris.

Ji pasakoja, kad mobingas vyko ne tik gimnazijoje: „Su šlykščiu kai kurių mokytojų ir mokyklos administracijos elgesiu susidūrėme nuo šeštos klasės, kai sūnus lankė vieną garsių Vilniaus mokyklų. Tada kovojome abu - jis, kaip išmanė, už save, aš - už jį. Mobingą iš mokytojų sūnus patyrė ir vyresnėse klasėse. Žinoma, ne visi mokytojai tokie. Bet pakanka vieno-dviejų ir pasekmės gali būti negrįžtamos.

Aš kol kas nežinau, kaip tai galima sustabdyti, bet mes privalome tai padaryti dėl kitų vaikų. Manau, mano sūnus ne vienas toks vaikas Lietuvoje ir reikia susimąstyti, ar tikrai Lietuvos jaunimas pats laimingiausias pasaulyje?"

Iš ministerijos - tik trumpa užuojauta

Šiuo įrašu pasidalino tūkstančiai žmonių. Jam pradėjus sklisti socialinėje erdvėje, švietimo, mokslo ir sporto ministerija patvirtino, kad toks įvykis iš tiesų nutiko. Viceministras Ramūnas Skaudžius, kuris tuo metu dar ėjo savo pareigas, tik trumpai pakomentavo situaciją. „Tai baisus sukrėtimas visai bendruomenei. Mokyklos steigėjas ir administracija privalo išsiaiškinti, kas buvo pražiūrėta mokykloje, ką būtina toje bendruomenėje keisti. Tai priminimas apie kiekvieno suaugusio švietimo bendruomenės nario pareigą pastebėti vaiką ir jo emocijas", - teigė R.Skaudžius.

Istorija sukrėtė daugybę žmonių. Viena pedagogė pasidalino savo patirtimi, jog socialiniame tinkle savo sekėjų paklausė, ką baisiausio jie yra patyrę mokykloje. Moteris neslepia, kad gauti atsakymai - nuvilia. Daugiausiai juose - atsiminimai apie patyčias, žeminimus, smurtą.

„Smaugimą mano pačios šaliku autobuse. Netoli sėdėjo mokytoja ir viską ignoravo", - rašoma viename atsakyme. Kitame: „klasiokai man ne vieną kartą yra sakę, kad nusižudyčiau. O, kad jie žinotų, kas vyksta mano gyvenime."

Dar vienas žmogus pasakojo, kad jam besimokant mokykloje mokyklos tualete nusižudė septintokė. „Skatinimus nusižudyti prestižinėje Vilniaus gimnazijoje", „Visos klasės patyčias, net auklėtoja ir mokytojai mane žemina prieš visą klasę", „Pažeminimą iš mokytojų prieš visą klasę. Iki dabar dar sunku tai pamiršti", - tokiomis ir panašiomis istorijomis dalinosi jauni žmonės.

Apkaltino narkotikų vartojimu

Neseniai sūnaus netekusi mama dar kartą kreipėsi į visuomenę, o tiksliau, į visus tėvus, kurių vaikai patyrė kažką panašaus mokykloje. Tai padaryti ją paskatino vykęs susirinkimas mokykloje, kurio metu jos sūnus buvo apkaltintas narkotikų vartojimu.

„Po mano sūnaus mirties mokykla, kurioje jis mokėsi, ėmėsi savo prestižo apsaugojimo veiksmų. Kaip priklauso „popieriuje", mokyklos administracija sukvietė prevencinį mokyklos mokinių tėvų susirinkimą. Pakvietė savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro psichologę, kuri turėjo pakalbėti apie nerimo ir depresijos požymius, krizinių situacijų valdymą. Minėtoji psichologė susirinkime pareiškė, kad mano sūnus vartojo narkotikus. Ir, pasirodo, visi apie tai žinojo - mokiniai, mokytojai ir net mes, tėvai!!! Ir dar pridūrė, kad žinojom, bet nieko nedarėm, kas būtų visiškas absurdas! Pasakė tai, neturėdama jokių įrodymų ar faktų", - socialiniame tinkle pasidalino mama Joana.

Ji stebisi tokia mokyklos bendruomenei pateikta versija: „Bet akivaizdus faktas, kad sūnus, kuris be pateisinamos priežasties per dvejus gimnazijos metus nepraleido nė vienos pamokos, tą lemtingą dieną su ašaromis akyse išėjo iš mokyklos po antros pamokos, iš matematikos gavęs dvejetą. Daugiau jo gyvo nematėme. Kas ir ką jam turėjo pasakyti ar padaryti mokykloje, kad jis priėmė lemtingą sprendimą?

Vaikas, kuris po mokyklos visada eidavo namo, kuris visus vakarus ir savaitgalius leido namie, nesibastė gatvėmis, kurio sąskaitoje buvo aiškiai matomos išlaidos gimnazijos valgykloje ir šalia esančioje parduotuvėje, staiga virto narkomanu. Savivaldybės psichologę mes kvietėme į susitikimą su miesto meru, kad ji į akis mums pasakytų tai, ką drąsiai tėškė mokyklos tėvų susirinkime apie mūsų sūnų. Kvietimą ji ignoravo ir susitikime nepasirodė."

Todėl mama tikina, kad rankų nuleisti neketina. Jį įsitikinusi, kad vaikus galima apsaugoti, tačiau situacija šalyje turi keistis. Todėl ji sukūrė anoniminę apklausą, kurią prašo pildyti tėvus, kurių vaikai patiria mobingą iš pedagogų. Ji sako, kad, surinkusi pakankamai informacijos, ketina kreiptis į ministeriją.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
343
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (226)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kaip vertinate žinią, jog pernai festivaliuose net pusė lankytojų vartojo narkotikus?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo ekonominę padėtį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+6 +17 C

+11 +20 C

+12 +17 C

+22 +25 C

+22 +26 C

+20 +23 C

0-5 m/s

0-4 m/s

0-4 m/s